mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  31.12.2024 13:27:00

Závod ESMC upevňuje pozici Drážďan jako jednoho z globálních center výroby mikročipů

31.12.2024 / 13:07 | Aktualizováno: 31.12.2024 / 13:27

Dne 13.12. 2024 bylo uveřejněno slavnostní prohlášení Ministerstva hospodářství SRN a vedení firem TSMC, Bosch, Infineon a NXP o finálním uvolnění finančních subvencí pro vybudování nového drážďanského závodu na výrobu mikročipů. Vlastní výstavba tohoto prvního evropského závodu tchajwanského koncernu TSMC byla slavnostně zahájena v Drážďanech již dne 20.8. 2024. Investice bude mít počáteční hodnotu 10 miliard EUR, z toho 5 miliard EUR poskytla vláda SRN ze spolkového rozpočtu jako výše uvedenou státní subvenci. Tato investiční pobídka schválená v roce 2024 Evropskou komisí, se stala první německou státní subvencí, poskytnutou na základě právního aktu EU „European Chips Act“. Slavnostního zahájení výstavby závodu TSMC se v srpnu v Drážďanech zúčastnili například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, spolkový kancléř Olaf Scholz, saský premiér Michael Kretschmer a generální ředitel TSMC C.C. Wei.

Největší světový výrobce mikročipů koncern TSMC z Tchaj-wanu, pokrývající 30% světové spotřeby čipů, buduje svůj drážďanský závod, který se stane rovněž prvním evropským závodem této firmy, jako společný podnik ve spolupráci s firmami Bosch, Infineon a NXP. Majoritní podíl TSMC ve společném podniku bude činit 70%, ostatní tři jmenované firmy budou mít každá 10% podíl. Podnik ponese jméno European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC), zaměstná přibližně 2.000 kvalifikovaných odborníků, výrobu mikročipů na základě 22-28 nanometrové technologie by měl zahájit v roce 2027. Dosažení plné kapacity výroby ESMC je plánováno v roce 2029, kdy se bude v Drážďanech vyrábět ročně přibližně 480 000 waferů (300 mm substrátové disky z monokrystalického křemíku), sloužících pro finální výrobu mikročipů. ESMC je největší firemní investicí v Sasku od roku 1990. Výstavba závodu ESMC je nejen saským úspěchem, ale i strategicky významným příspěvkem k realizaci cíle EU dosáhnout 20% podílu celosvětové výroby čipů do roku 2030. Nyní činí evropský podíl méně než 10%.

Svobodný stát Sasko tento projekt v nejbližší době podpoří významnými investicemi do rozvoje infrastruktur v oblasti dopravy, zásobování vodou a energiemi. Výroba mikročipů v závodě ESMC bude založena na důsledném respektování ochrany životního prostředí a trvalé udržitelnosti. Například plných 90% odpadních vod bude recyklováno a pro výrobu budou využívány pouze energie produkované na bázi trvale udržitelných zdrojů. Generální ředitel TSMC Wei uvedl, že jedním z důvodů pro volbu Drážďan jako sídla ESMC byla blízkost řady významných budoucích zákazníků a velký potenciál regionu pro nalezení části nových vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Další část zaměstnanců ESMC přijde do Drážďan ze zahraničí, a to včetně některých současných zaměstnanců ze závodů TSMC v jiných zemích. Budoucími odběrateli čipů ESMC z Drážďan budou například saské automobilové závody firem Porsche (závod v Lipsku), Volkswagen (závod na elektromobily ve Zwickau) a BMW (závod v Lipsku). Výstavba nového závodu ESMC v Drážďanech by měla být pro dosavadní evropské zákazníky TSMC mimo jiné zárukou stability dodávek mikročipů.

Výstavba závodu ESMC značně posílí pozici a realizaci záměrů technologického hubu Silicon Saxony, který je již nyní největší čipovou aglomerací v Evropě a pravděpodobně posune Silicon Saxony na celosvětové úrovni mezi vůbec nejvýznamnější technologické huby v oblasti výroby čipů. Podle vyjádření výkonného ředitele Silicon Saxony Franka Bösenberga by v roce 2030 mělo v rámci členských firem a institucí tohoto hubu pracovat na různých pozicích souvisejících se softwarem, polovodiči a telekomunikacemi celkem 100 000 zaměstnanců (oproti současným 76 000 osob), což se odrazí mimo jiné ve výstavbě dopravních infrastruktur i nových bytů a v posilování kapacit předškolních zařízení, základních a středních škol, určených pro děti zaměstnanců. Rozvoj čipového průmyslu je jedním z pilířů inovativního přístupu k budoucímu rozvoji saské ekonomiky v souladu s aktuálními průmyslovými trendy a s postupným nárůstem významu elektromobility pro dopravní systémy a infrastrukturu. Nový závod ESMC posílil rovněž zájem dalších investorů o Sasko. Nejnovějším příkladem je finská společnost Chipmetrics Oy, která v prosinci 2024 oznámila svůj investiční záměr vybudovat v Drážďanech dceřinou firmu na výrobu zkušebních křemíkových čipů. Z nových průmyslových projektů v Sasku mohou profitovat i české společnosti z blízkého či vzdálenějšího okolí. České firmy mají velkou šanci zapojit se do dodavatelských řetězců drážďanského závodu ESMC, a to například v oblasti realizace pouzdření a dalších následných prací s již vyrobenými křemíkovými čipy, nebo jako dodavatelé surových křemíkových waferů (krystalových desek pro výrobu čipů). Další možnosti se otevírají i pro české firmy a výzkumné ústavy, zabývající se vývojem technologií, materiálů a přístrojů pro výrobu čipů.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688