mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  23.12.2024 13:02:00

České investice do obnovitelných zdrojů energie v Rumunsku

23.12.2024 / 12:00 | Aktualizováno: 23.12.2024 / 13:02

Rumunský energetický sektor prochází významným přechodem k dosažení a udržitelnosti ekologických cílů odpovídajících požadavkům EU v souvislosti se zamýšleným přechodem ke klimatické neutralitě. Do roku 2030 by měl podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v Rumunsku dosáhnout 40 %.

K dosažení svých ekologických cílů s využitím obnovitelných zdrojů Rumunsko využívá nemalou finanční podporu z evropských fondů. Klíčovým zdrojem financování je Modernizační fond, který na pokrytí výkupu elektrické energie z obnovitelných zdrojů poskytne do roku 2030 více než 3 miliardy EUR. Rumunsko v tomto kontextu již zavedlo svůj systém výkupu elektrické energie z obnovitelných zdrojů „Contracts for Difference“ (CfD), v jehož rámci jsou s dodavateli uzavírány patnáctileté kontrakty. Instalovaný výkon obnovitelných zdrojů v Rumunsku představoval na konci roku 2024 více než 1,5 GW, z čehož 1 096 MW poskytují větrné a 432 MW solární parky. V rámci systému CfD dosahují vážené průměry výkupních cen energie aktuálně 51 EUR/MWh u solárních a 65 EUR/MWh u větrných zdrojů. Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) navíc podporují menší projekty, například instalace solárních panelů pro domácnosti nebo malé podniky. Výše podpory zde může dosahovat až 40 % celkových nákladů.

V rámci zelené transformace rumunského energetického sektoru se největší pozornost investorů soustřeďuje zejména na fotovoltaiku a větrné elektrárny, přičemž své místo na trhu zde nacházejí i čeští investoři. Jedním z nich je společnost Photon Energy Engineering Romania jakožto součást české Photon Energy Group. Od začátku působení na rumunském energetickém trhu v roce 2023 společnost uvedla do provozu již svůj třináctý solární park s výkonem 2,6 MW, tentokrát na jihovýchodě země v župě Călăra?i nedaleko hranic s Bulharskem. Celkový instalovaný výkon, který Photon Energy Group využívá k výrobě elektřiny v Rumunsku, tak dosáhl 41,3 MW. Aktivity zmíněné investiční skupiny zasahují do vývoje projektů, inženýrství, nákupu a výstavby (EPC) a rovněž do provozu a údržby (O&M) solárních elektráren. Kromě toho společnost distribuuje fotovoltaické komponenty a staví fotovoltaické systémy na střechách komerčních i průmyslových budov.

Obdobně zde své investiční aktivity, a to jak ve fotovoltaice, tak i při výrobě elektřiny z větru, rozvíjí i česká společnost Rezolv Energy. Významným probíhajícím projektem je výstavba fotovoltaického parku Dama v župě Arad na západě země. Uvedený park by měl být uveden do provozu v roce 2025 a s jeho předpokládaným instalovaným výkonem 1000 MW by mohl patřit mezi největší v Evropě. Očekávaná roční výroba energie by mohla být schopna pokrýt spotřebu více než 280 000 domácností. Projekt zároveň vytvořil 500 nových pracovních míst. Rezolv Energy v Rumunsku investuje i do větrných elektráren. V tomto kontextu je neméně významnou výstavba větrného parku VIFOR v župě Buzău na východě Rumunska. Tento větrný park poskytne komerčním, průmyslovým a dalším odběratelům 450 MW instalovaného výkonu. Komplex VIFOR se tak stane jedním z největších rumunských dodavatelů větrné energie a významně přispěje k plnění cílů EU v oblasti obnovitelné energie do roku 2030. Neméně významným již zahájeným projektem je výstavba větrného parku Dunarea East & West s předpokládaným výkonem 600 MW v pobřežní oblasti Černého moře nedaleko přístavního města Constan?a. Uvedený výkon by mohl pokrýt spotřebu zhruba 330 tisíc domácností a zamezit tak emisím přibližně 220 tisíc tun CO2 ročně.

Juraj Melioris, zástupce velvyslance, ekonomický diplomat

Fotovoltaika RO

Fotovoltaika RO


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688