České investice do obnovitelných zdrojů energie v Rumunsku
23.12.2024 / 12:00 | Aktualizováno: 23.12.2024 / 13:02
Rumunský energetický sektor prochází významným přechodem k dosažení a udržitelnosti ekologických cílů odpovídajících požadavkům EU v souvislosti se zamýšleným přechodem ke klimatické neutralitě. Do roku 2030 by měl podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v Rumunsku dosáhnout 40 %.
K dosažení svých ekologických cílů s využitím obnovitelných zdrojů Rumunsko využívá nemalou finanční podporu z evropských fondů. Klíčovým zdrojem financování je Modernizační fond, který na pokrytí výkupu elektrické energie z obnovitelných zdrojů poskytne do roku 2030 více než 3 miliardy EUR. Rumunsko v tomto kontextu již zavedlo svůj systém výkupu elektrické energie z obnovitelných zdrojů „Contracts for Difference“ (CfD), v jehož rámci jsou s dodavateli uzavírány patnáctileté kontrakty. Instalovaný výkon obnovitelných zdrojů v Rumunsku představoval na konci roku 2024 více než 1,5 GW, z čehož 1 096 MW poskytují větrné a 432 MW solární parky. V rámci systému CfD dosahují vážené průměry výkupních cen energie aktuálně 51 EUR/MWh u solárních a 65 EUR/MWh u větrných zdrojů. Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) navíc podporují menší projekty, například instalace solárních panelů pro domácnosti nebo malé podniky. Výše podpory zde může dosahovat až 40 % celkových nákladů.
V rámci zelené transformace rumunského energetického sektoru se největší pozornost investorů soustřeďuje zejména na fotovoltaiku a větrné elektrárny, přičemž své místo na trhu zde nacházejí i čeští investoři. Jedním z nich je společnost Photon Energy Engineering Romania jakožto součást české Photon Energy Group. Od začátku působení na rumunském energetickém trhu v roce 2023 společnost uvedla do provozu již svůj třináctý solární park s výkonem 2,6 MW, tentokrát na jihovýchodě země v župě Călăra?i nedaleko hranic s Bulharskem. Celkový instalovaný výkon, který Photon Energy Group využívá k výrobě elektřiny v Rumunsku, tak dosáhl 41,3 MW. Aktivity zmíněné investiční skupiny zasahují do vývoje projektů, inženýrství, nákupu a výstavby (EPC) a rovněž do provozu a údržby (O&M) solárních elektráren. Kromě toho společnost distribuuje fotovoltaické komponenty a staví fotovoltaické systémy na střechách komerčních i průmyslových budov.
Obdobně zde své investiční aktivity, a to jak ve fotovoltaice, tak i při výrobě elektřiny z větru, rozvíjí i česká společnost Rezolv Energy. Významným probíhajícím projektem je výstavba fotovoltaického parku Dama v župě Arad na západě země. Uvedený park by měl být uveden do provozu v roce 2025 a s jeho předpokládaným instalovaným výkonem 1000 MW by mohl patřit mezi největší v Evropě. Očekávaná roční výroba energie by mohla být schopna pokrýt spotřebu více než 280 000 domácností. Projekt zároveň vytvořil 500 nových pracovních míst. Rezolv Energy v Rumunsku investuje i do větrných elektráren. V tomto kontextu je neméně významnou výstavba větrného parku VIFOR v župě Buzău na východě Rumunska. Tento větrný park poskytne komerčním, průmyslovým a dalším odběratelům 450 MW instalovaného výkonu. Komplex VIFOR se tak stane jedním z největších rumunských dodavatelů větrné energie a významně přispěje k plnění cílů EU v oblasti obnovitelné energie do roku 2030. Neméně významným již zahájeným projektem je výstavba větrného parku Dunarea East & West s předpokládaným výkonem 600 MW v pobřežní oblasti Černého moře nedaleko přístavního města Constan?a. Uvedený výkon by mohl pokrýt spotřebu zhruba 330 tisíc domácností a zamezit tak emisím přibližně 220 tisíc tun CO2 ročně.
Juraj Melioris, zástupce velvyslance, ekonomický diplomat
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Energie - srovnání cen energií
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory