cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  20.12.2024 12:14:42

Ekonomika eurozóny se v posledních měsících potýká s výraznými výzvami - Globální ekonomický výhled - prosinec 2024 - Eurozóna

Eurozona ilustrační

Ekonomika eurozóny se v posledních měsících potýká s výraznými výzvami. Průmyslová produkce v říjnu meziročně poklesla téměř o 5 %, což odráží dlouhodobé strukturální problémy, včetně vysokých nákladů na energie a slabé globální poptávky. Politická nestabilita ve Francii a Německu navíc zvyšuje nejistotu, což negativně ovlivňuje investice i spotřebitelskou důvěru. Analytici CF očekávají, že hospodářský růst eurozóny dosáhne v roce 2024 pouze 0,8 %, přičemž nejvýraznější zpomalení růstu se předpokládá ve Francii, kde politické problémy komplikují schválení rozpočtu a zhoršují fiskální stabilitu. Trh práce v eurozóně zůstává relativně napjatý, a to navzdory slabé ekonomické aktivitě. Firmy stále drží pracovníky, což odráží obavy z obtížného náboru v budoucnu. Avšak s klesajícími zisky a rostoucími mzdovými náklady dochází k omezení náborů a očekává se, že nezaměstnanost v roce 2025 mírně vzroste. Tento vývoj by mohl přinést krátkodobé zlepšení produktivity, ale zároveň zvýšit rizika pro celkový ekonomický výkon.

Inflace se v listopadu udržela nad cílovou úrovní ECB, přičemž jádrová inflace dosahuje 2,7 %. Zpomalení cenového růstu se očekává díky slabé poptávce, ale vyšší ceny energií a náklady na služby by mohly udržet tlak na cenovou hladinu i v nadcházejícím roce. To vytváří složitou situaci pro měnovou politiku, která se snaží podpořit ekonomiku bez dopadu na inflační očekávání. Evropská centrální banka plánuje pokračovat ve snižování úrokových sazeb, přičemž se očekává snížení depozitní sazby o 25 b. b. již v prosinci. Prostor pro další uvolňování politiky je ale omezený, což zdůrazňuje nutnost zvýšených fiskálních stimulů, zejména v zemích jako Německo, kde investiční deficit brzdí dlouhodobý růst. 

Výhled pro rok 2025 zůstává smíšený. Jižní státy jako Španělsko a Portugalsko těžily z výrazných investic z fondů NextGen, ale i nadále vykazují nadprůměrný růst. Naopak severní část eurozóny, zejména Německo a Francie, čelí strukturálním problémům a politickým překážkám, které oslabují jejich ekonomickou výkonnost. Celkově lze očekávat jen mírné zotavení v rámci celé eurozóny, podle analytiků CF dosáhne růst HDP 1,0 %. Inflace se jen pozvolna vrátí k 2 %. 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688