mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  16.12.2024 06:39:00

České firmy vidí velký potenciál pro obchodní, výrobní i vědecko-technickou spolupráci v Austrálii i na Novém Zélandu

16.12.2024 / 06:22 | Aktualizováno: 16.12.2024 / 06:39

Česká podnikatelská delegace v oblasti leteckého, kosmického a obranného průmyslu a dalších inovativních oborů doprovázela ve dnech 24. listopadu až 5. prosince 2024 prezidenta České republiky Petra Pavla na jeho cestě do Austrálie a Nového Zélandu. Jednání s obchodními partnery, návštěvy univerzit, inovačních center, vědeckých pracovišť a výzkumných ústavů se uskutečnily v australských městech Sydney, Canberra a Adelaide a na Novém Zélandu v Aucklandu a Wellingtonu. Představitelé českých firem se přesvědčili o velkém potenciálu obou zemí nejen pro český export, ale i při výrobní spolupráci či podílu na společných vědecko-výzkumných projektech. Zástupci českých subjektů se setkali s více než dvěma stovkami firem a institucí v obou navštívených zemích a jednali o desítkách konkrétních forem spolupráce. V Austrálii rezonoval mimo výše uvedené obory také zájem o spolupráci s evropskými firmami při těžbě a zpracování kritických materiálů, což podporuje memorandum o spolupráci mezi EU a Austrálii z května 2024. Nový Zéland nabízí výhody smlouvy o volném obchodu mezi EU a Novým Zélandem a možnosti financování vědeckých projektů v souvislosti s jeho přidružením k programu EU pro výzkum a inovace Horizon Europe. Podnikatelskou misi organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR a program pro podnikatele v obou zemích připravil obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Canbeře.

Austrálie i Nový Zéland s propracovanými strategiemi rozvoje hospodářství si zavčas uvědomily nutnost rozvíjet vlastní průmysl, technologie a služby ve vyspělých oborech a státní podpora včetně výzkumu a vývoje směřuje do prioritních oborů, kam patří čistá energie včetně výroby a skladování, vesmírný průmysl, pokročilé výrobní technologie a nové materiály, robotika, lékařské technologie vč. telemedicíny, ICT, kvantové technologie, umělá inteligence. Austrálie, bohatá na nerostné bohatství, vítá příliv nových progresivních technologií na průzkum, těžbu a zpracování nerostů. A obě země s exportním potenciálem rostlinné i živočišné zemědělské produkce hledají partnery k rozvoji moderních zemědělských technologií včetně biotechnologií. A s ohledem na současnou geopolitickou situaci je zájem i o spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti, obranného, leteckého a zejména vesmírného průmyslu.

Podnikatelskou misi 13 firem z oblasti leteckého, kosmického a obranného průmyslu, kybernetické bezpečnosti a inovativních oborů jako jsou nanotechnologie, biotechnologie a laserové technologie připravil Svaz průmyslu a dopravy ČR a do obou zemí ji vedl jeho prezident Jan Rafaj. Konkrétně se zúčastnily následující firmy: Advanced Materials – JTJ s.r.o., AVEO Engineering Group s.r.o., EMP s.r.o., ERA a.s., Excalibur International a.s., GROUNDCOM.space, Somati system s.r.o., SpaceLab EU, StemCon a.s., TAKTIK, The Extreme Light Infrastructure ERIC a Xair s.r.o. V Sydney misi doplnily české firmy v zemi již působící: Agroecopower, BIONA a OPTOKON.

Obchodní a výrobní spolupráce vč. matchmakingu se zahraničními partery

V Austrálii se uskutečnily celkem čtyři akce zaměřené na B2B rozhovory s australskými partnery. Rozsahem největší bylo podnikatelské fórum dne 25. 11. 2025 v Sydney v hospodářské komoře Business NSW za přítomnosti pana prezidenta Petra Pavla, kterého se zúčastnila více než stovka australských firem. Partnerem při dvou diskusních stolech a následném matchmakingu jim byla česká podnikatelská delegace, kterou tvořilo 13 firem z České republiky a další 3 zástupci českých firem působících v Austrálii. Po úvodu vystoupili pan prezident Petr Pavel, který zmínil perspektivní oblasti spolupráce. Ministr průmyslu a obchodu státu Nový Jižní Wales pan Anoulack Chanthivong představil přednosti jeho státu, konkrétně bohatá ložiska nerostných surovin včetně kritických materiálů, zájem rozvíjet čisté technologie výroby energie a další inovativní obory vč. leteckého a kosmického průmyslu. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj zdůraznil průmyslový základ naší země a perspektivy vzájemné spolupráce v oblasti technologií i vědy a výzkumu. Během programu v Sydney pan prezident navštívil australskou pobočku české firmy LINET, kde mu ředitel pobočky Petr Foit představil nové dekontaminační středisko pro matrace dodávané do nemocnic v Sydney a okolí.

V Canbeře proběhl 27. listopadu komornější, ale o to intenzivnější seminář a matchmaking v Canberra Innovation Centre s dvěma desítkami místních partnerů vybraných podle profilů české podnikatelské delegace. V Adelaide se uskutečnily dvě akce, kde se české firmy setkaly především s odborníky v oblasti obranného průmyslu. Jednou z nich byla recepce 28. 11., kterou pro českou delegaci uspořádal Joe Szakacs, ministr obchodu a investic státu Jižní Austrálie. Následující den představitelé Australian Industry and Defence Network a Defence SA připravili pro české firmy matchmaking v rámci pracovního oběda se zástupci dvacítky firem.

Celkem české firmy jednaly v Austrálii s více než 160 australskými firmami a institucemi. Na to navázala jednání s třemi desítkami zástupců firem, bilaterálních hospodářských komor a výzkumných pracovišť během podnikatelského semináře v Auckland Business Chamber dne 2. prosince, kde pan prezident Petr Pavel měl krátké vystoupení k potenciálu bilaterálních ekonomických vztahů. Hostitelem byl Simon Bridges, prezident Aucklandské obchodní komory. České firmy zde měly příležitost se setkat i s Čechy působícími v Czech-New Zealand Business Association a posoudit podnikatelské příležitosti na místním trhu.

Příležitosti v oblasti výzkumu, vývoje a inovací

Program české podnikatelské delegace kladl kromě jednání s obchodními partnery i důraz na vědu, výzkum a inovace. Proto cíleně zahrnoval návštěvy univerzit, inovačních center a výzkumných ústavů Zástupci českých firem měli příležitost v Sydney jednat s odborníky na kybernetickou bezpečnost a bezpečnostní technologie ve státním výzkumném ústavu CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Reasearch Organisation). V Canbeře ředitel Canberra Innovation Network představil systém podpory startupů a inkubátor pro začínající podnikatele. Následující den v Australian National University zejména odborníci z oblasti laserových technologií ocenili návštěvu urychlovače částic. Nejen odborníci na vesmírné technologie byli nadšeni prohlídkou Deep Space Communication Complex nedaleko Canberry, kde dominuje satelitní anténa o průměru 70 metrů. Univerzita v Adelaide a inovační agentura Lot Fourteen s Australian Space Discovery Centre poskytly prostor k představení strategie kybernetické bezpečnosti Austrálie nebo k seznámení s aktivitami Space Agency Australia. V rámci programu na univerzitě vystoupil prezident univerzity, ředitel Australian Institute of Machine Learning nebo výkonný ředitel Defence and Security Institute. Pan prezident ve svém vystoupení zmínil bezpečnostní aspekty současného světa a dále podpořil spolupráci v oblasti vědy a vyššího vzdělávání.

Vědecko-výzkumná dimenze programu podnikatelské mise pokračovala i na Novém Zélandu, kde byla česká podnikatelská delegace 2. prosince v University of Auckland seznámena s politikou komercionalizace výzkumu a vývoje, na kterou navázala prohlídka Space Institute s velínem pro komunikaci se satelity a s testovacími laboratořemi a tzv. clean room pro sestavování satelitů. Ve Wellingtonu si podnikatelé prohlédli státní inovační a výzkumnou organizaci Callaghan Innovation a dále Robinson Research Institute, který se zaměřuje na vesmírné technologie. Při všech jednáních novozélandští partneři zdůraznili, že Nový Zéland je od července 2023 přidruženou zemí v rámci programu vědecko-technické a inovační spolupráce Horizon Europe.

O programu Horizon Europe, ale i o výhodách smlouvy o volném obchodu EU – Nový Zéland, která vstoupila v platnost 1. května 2025, podrobně informoval velvyslanec EU na Novém Zélandě pan Lawrence Meredith v sídle Delegace EU. Velvyslanec zdůraznil probíhající diverzifikaci novozélandského hospodářství s důrazem na inovace, zelené technologie, obranu a vesmírné technologie, kde lze spatřit velké příležitosti pro zahraniční firmy. Obnovu vyžaduje i dopravní infrastuktura. Součástí programu byla prezentace asociace Aerospace NZ. A poznávací program podnikatelů ukončil pracovní oběd s ředitelem think tanku The New Zealand Initiative.

České firmy jednaly o konkrétních projektech

Výčet bohatého programu nevystihuje v součtu stovky jednání českých firem s partnery v obou zemích. Jejich výsledkem jsou konkrétní oblasti spolupráce. Instituce ELI ERIC podepsala za přítomnosti pana prezidenta memoranda o spolupráci v Sydney a s University of Adelaide pro využívání laserových technologií a k přílivu studentů. Organizace zvažuje společné projekty s Novým Zélandem v rámci Horizon Europe. Český a největší světový výrobce světel pro letadla a drony, kromě realizovaných jednání se současnými i novýmui zákazníky, poskytne dar krizovému centru v Sydney pro záchranářské vrtulníky. Další česká firma vytipovala s novými partnery vhodná místa k umístění jejích komunikačních satelitních stanic v obou zemích a zahájila jednání o komercionalizaci výzkumu v oblasti optických systémů a komunikace z výzkumu Satelite Institute a nabídla své služby po celém světě ke komunikaci se satelity. Dodavatel pasivních radarů jednal s vedoucími pracovníky leteckého provozu, letišť a s dopravci o obnově dříve dodaných systémů do obou zemí. Dvě české firmy z leteckého průmyslu společně jednaly o dodávkách komponentů pro letecký průmysl, údržbě letadel i o možnosti společného podniku na výrobu cvičných letounů. Potenciální spolupráce je i přivýcviku operátorů dronů.

Firma působící v kybernetické bezpečnosti navázala spolupráci s dvěma firmami v Austrálii při podnikatelské misi konané v únoru t.r. a nyní našla další dvě firmy v oblasti kvantového šifrování a analýzy dat s využitím umělé inteligence. Dodávatel optoelektronických komponentů pro kybernetickou bezpečnost i obranné systémy navázal perspektivní kontakt s partnerem ze státu New South Wales. Firma zabývající se diagnostikou, nedestruktivní inspekcí a renovaci produktovodů a sítí našla během podnikatelského fóra partnera z Brisbane a na místě zahájila jednání o podmínkách spolupráce u konkrétního projektu, který využije know-how od obou partnerů. A další partner projevil zájem o zastupování této firmy na 3. trzích. Výrobce obranné techniky jednal o vývozu munice a naopak o dovozu úzkoprofilového materiálu a surovin. Český výrobce nano-nátěrů jednal s asociací Aerospace NZ o certifikaci jeho výrobků a s partnery v Austrálii o přípravě konzorcia na dodávky českých baterií. Několik účastníků české mise jednalo o zastupování na novozélandském trhu s členem Czech-New Zealand Business Association.

Účastníci podnikatelské mise ocenili, že mohli být součástí delegace vedené panem prezidentem, což posílilo jejich pozici pro jednání s partnery a otevřelo dveře do řady institucí. Všechny české firmy vyjádřily velkou spokojenost s programem, který byl beze zbytku naplněn. Kromě jednání o obchodní a výrobní spolupráci s téměř dvěma stovkami partnerů v obou zemích, české firmy ocenily i možnost seznámit se s aktivitami univerzit, inovačních center a výzkumných ústavů. Návštěva těchto pracovišť byla inspirativní a už nyní dvě firmy hovoří o zájmu účastnit se programu Horizon Europe a s novozélandskými výzkumnými pracovišti realizovat společné projekty.

Z přehledu realizovaných konkrétních jednání o budoucí spolupráci největší úspěch měly firmy ze sektoru leteckého a vesmírného průmyslu. Dále inovativní obory jako laserové technologie nebo nanotechnologie, v řadě případů rovněž s průnikem do vesmírných aktivit. Kybernetická bezpečnost, obrana a klasické strojírenství také slavily úspěch, měřeno konkrétními navázanými kontakty a rozjednanými případy.

Milan Vágner, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Canbeře

 

Satelite Institute Auckland

Satelite Institute Auckland

Podpis memoranda v Sydney

Podpis memoranda v Sydney

Australian Space Discovery Centre v Adelaide

Australian Space Discovery Centre v Adelaide

Podnikatelské fórum v Sydney

Podnikatelské fórum v Sydney

Seminář v Canberra Innovation Network

Seminář v Canberra Innovation Network

B2B jednání s partnery v Adelaide

B2B jednání s partnery v Adelaide

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688