ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  12.12.2024 09:00:00

Státní rozpočtové výdaje na výzkum a vývoj - 2023

Datum vydání: 12. 12. 2024

Kód: 211001-24

Státní rozpočtové výdaje na výzkum a vývoj 

Úvod 

Význam veřejných investic do výzkumu a vývoje (dále jen VaV) je zdůrazňována ve všech vyspělých státech. Efektivní veřejná podpora VaV se však neobejde bez relevantních statistických údajů v této oblasti. Český statistický úřad (dále jen ČSÚ) proto systematicky a dlouhodobě sleduje charakteristiky VaV pomocí několika statistických zjišťování a úloh, a to v souladu s mezinárodními doporučeními uvedenými ve Frascati manuálu.  

Publikace Státní rozpočtové výdaje na výzkum a vývoj, kterou právě čtete, přináší podrobná data o této podpoře v členění podle socioekonomických cílů za rok 2023 a v dostupné časové řadě. Kromě tohoto členění, zpracovává ČSÚ údaje o financování VaV ze státního rozpočtu i podle druhu výdajů, formy financování, hlavních poskytovatelů a příjemců této přímé veřejné podpory VaV, které nejsou k dispozici pro většinu ostatních zemí EU. Nechybí ani regionální zpracování těchto údajů na úrovni jednotlivých krajů.  

Údaje byly zpracovány ČSÚ v rámci roční statistické úlohy Státní rozpočtové výdaje na výzkum a vývoj známé pod zkratkou GBARD z anglického Government Budget Appropriations for R&D. Statistika je povinná ve všech zemích EU na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2152 a prováděná podle metodiky uvedené ve Frascati manuálu (OECD, 2015). V Česku probíhá zajištění této statistické úlohy ve spolupráci s Úřadem vlády ČR, a to primárně na základě administrativních údajů od poskytovatelů těchto prostředků převzatých z Informačního systému výzkumu, vývoje a inovací.  

Výsledky z této statistické úlohy se na národní úrovni využívají především k zabezpečení statistických údajů potřebných pro výkon státní správy v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, například pro potřeby Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací České republiky 2021+. Používají se i pro hodnocení dalších strategií jako je Inovační strategie České republiky 20192030, Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci České republiky (Národní RIS3 strategie) nebo Hospodářská strategie České republiky. Oficiální statistická data z oblasti VaV jsou zároveň nepostradatelná i pro mezinárodní srovnání například pro potřeby Evropské unie nebo Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). 

Hlavním cílem této publikace je poskytnout odborné i laické veřejnosti mezinárodně srovnatelné údaje o přímé podpoře výzkumu a vývoje ze státního rozpočtu v členění podle socioekonomických cílů (směrů). Údaje uvedené v této publikaci slouží jako podpora pro rozhodování, do jakých oblastí by měla směřovat podpora výzkumu a vývoje z veřejných zdrojů. Jedná se o data, která nejsou v tomto rozsahu v současné době z jiných datových zdrojů k dispozici. 

Publikace je rozdělena do tří částí. V první části jsou uvedeny podrobné metodické informace důležité pro správnou interpretaci publikovaných údajů o státních rozpočtových výdajích na VaV. Analytická část obsahuje textové shrnutí hlavních zjištění za rok 2023, doplněné o grafy s hlavními sledovanými ukazateli za roky 20102023, a to včetně poměrových ukazatelů, jako je podíl státních rozpočtových výdajů na VaV na výdajích ze státního rozpočtu celkem či na HDP. Nechybí zde ani krajské a mezinárodní srovnání.  

Tabulková příloha, která je stěžejní částí této publikace, přináší v 5 kapitolách především podrobné údaje o státních rozpočtových výdajích na VaV podle jednotlivých socioekonomických cílů, ale i jejich členění podle formy jejich podpory, hlavních poskytovatelů a příjemců. Samostatná kapitola je věnována financování VaV v soukromých podnicích ze státního rozpočtu podle vlastnictví, velikosti a převažující ekonomické činnosti těchto podniků. Tyto údaje jsou doplněny o data o daňové podpoře VaV v těchto firmách. Nechybí zde ani kapitola s údaji o financování nadnárodně koordinovaného výzkumu v Evropském výzkumném prostoru a kapitola s mezinárodním srovnáním o státních rozpočtových výdajích na VaV v zemích EU a OECD, a to včetně základních poměrových ukazatelů používaných v této statistice. 

Věříme, že statistické údaje prezentované v publikaci odpoví na řadu Vašich otázek a obohatí Vaši práci o cenné informace. Máte-li k tématu a zveřejněným údajům jakékoli otázky nebo poznámky, prosíme, neváhejte nás kontaktovat. Výhrady i návrhy na zlepšení našich statistik vítáme. 

Jménem ČSÚ děkujeme všem zainteresovaným subjektům, zejména vysokým školám, za spolupráci na realizaci statistické úlohy a plnění povinností vyplývajících z našeho členství v Evropské Unii. 

 



    K článku zatím nejsou žádné komentáře.
    Přidat komentář







    ?
    Zobrazit sloupec 

    Kalkulačka - Výpočet

    Výpočet čisté mzdy

    Důchodová kalkulačka

    Přídavky na dítě

    Příspěvek na bydlení

    Rodičovský příspěvek

    Životní minimum

    Hypoteční kalkulačka

    Povinné ručení

    Banky a Bankomaty

    Úrokové sazby, Hypotéky

    Směnárny - Euro, Dolar

    Práce - Volná místa

    Úřad práce, Mzda, Platy

    Dávky a příspěvky

    Nemocenská, Porodné

    Podpora v nezaměstnanosti

    Důchody

    Investice

    Burza - ČEZ

    Dluhopisy, Podílové fondy

    Ekonomika - HDP, Mzdy

    Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

    Drahé kovy

    Zlato, Investiční zlato, Stříbro

    Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

    Podnikání

    Města a obce, PSČ

    Katastr nemovitostí

    Katastrální úřady

    Ochranné známky

    Občanský zákoník

    Zákoník práce

    Stavební zákon

    Daně, formuláře

    Další odkazy

    Auto - Cena, Spolehlivost

    Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

    Finanční katalog

    Volby, Mapa webu

    English version

    Czech currency

    Prague stock exchange


    Ochrana dat, Cookies

    Vyloučení odpovědnosti

    Copyright © 2000 - 2024

    Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

    ISSN 1801-8688