Tomáš Tyl (Fichtner Wealth Managers)
Investice  |  10.12.2024 12:02:13

Fichtner Wealth Managers: Kryptoměny mohou být past na nezkušené investory

Jsou kryptoměny revolucí v investování?

Pozitivních i negativních příběhů lidí, kteří na investici do kryptoměn zbohatli či naopak zchudli je mnoho. Investiční stratégové mají na takovou investici trochu odlišný pohled. Kryptoměny  mohou být revolucí v technologickém vývoji nebo v technologiích ohledně transferu majetku a podobně. Zatím tam nejsme, zatím nejsou nějak výrazněji využívány tímto směrem, i když se o tom hodně hovoří. Ale v investování je to nějaké další aktivum, které má nějaké vlastnosti, ale není tam něco dramaticky nového. O tom se mohli přesvědčit investoři do různých alternativních kryptoměn, které měly na sebe navázané různé způsoby výnosů, kdy to opět celé bylo zase zpětně navázané na to, že se kryptoměnám daří. Když se jim dařit přestalo, tak i tyto způsoby výnosu nedopadly úplně dobře,“ říká šéf analytik Tomáš TylFichtner Wealth Managers

Bitcoin jako univerzální platidlo? 

V případě bitcoinu to není tak, že by se za dobu, kdy funguje, výrazně používal jako platidlo. Někdy se s ním platí, ale není to tak, že by se hojně používal. Například bych chtěl platit nájem v bitcoinech, domluvil bych si  konstantní částku, kterou budu platit v bitcoinu za nájem. Někdo se může domluvit, že bude platit nájem, ale bude to převádět na bitcoiny. Platby v bitcoinech ale nezaznamenáváme. Nebo že by někdo platil zaměstnanci plat v bitcoinech apod. „Nefunguje to tak, že by lidé takovým způsobem bitcoin chtěli používat. To znamená, že lidé neinvestují do bitcoinu, protože by ho chtěli využívat. Investují do něj proto, že se domnívají, že v budoucnu více lidí bude chtít bitcoin koupit, a proto vzroste jeho cena,“ zdůrazňuje šéf analytik Tomáš TylFichtner Wealth Managers

Bitcoin a bubliny

Tento přístup ale vede k tomu, že opakovaně nafukuje a vyfukuje bubliny. A samozřejmě ti, kdo investují do bitcoinu říkají, že ta příští bublina se nafoukne ještě výš než ta minulá, takže to vlastně nevadí, když teď cena zkolabuje. „Proto jsou na bitcoinu bubliny. Protože vždycky se zvedne jeho cena, začne se o tom psát, více lidí si ho všimne, více lidí ho začne nakupovat. Tím jeho cenu tlačí nahoru. Tohle jde až do bodu, kdy už všichni o bitcoinu slyšeli a kdo ho chtěl koupit, ho koupil. V takový moment je vrchol bubliny. Pak přijde moment, díky kterému to splaskne, protože nezkušení investoři většinou nastupují v té nejpozdější fázi,“ říká Tomáš Tyl.  

Výhody Bitcoinu: rychlý přesun velkého množství bohatství

Ti, kdo kupují bitcoin, neprofitují z té technologie blockchainu. Ten způsobuje ochranu, když se to nakoupí nějakým rozumným způsobem, ale neprofitují z té technologie, ta jim nevydělává něco navíc. To, co jim vydělává navíc je potenciál, že když to bude zajímat více lidí, budou do toho chtít investovat, cena může růst. A to je výnos. Samozřejmě velkou výhodou bitcoinu je, že může snadno rychle transferovat poměrně velké množství bohatství z jedné části světa na druhou. To je nepochybně i jeden z důvodů, proč byl bitcoin vytvářen. „Na rozdíl třeba od nemovitostí a podobných věcí, které musím zanechat v zemi, kde se nacházejí. Takže ve chvíli, kdy hrozí nějaké geopolitické riziko, jako například v roce 2022 invaze na Ukrajinu, je snadné toto bohatství ochránit tak, že ho přesunu jinam. To je určitě velká výhoda bitcoinu a dalších kryptoměn,“ říká šéf analytik Tyl.  

Příklady ztráty a krachu 

Přesto, že bitcoin opakovaně dosahuje, alespoň v poslední době, svých vrcholů, je potřeba myslet na to, že kryptoměny jsou extrémně volatilní. Příkladem je rok 2022 a ztrátu téměř 99 % hodnoty v několika dnech u Tery a Luny, která určitě neudělala radost svým investorům. Nebo krach tokijské kryptoměnové bitcoinové burzy Mt. Gox v roce 2014

Vyhodnocujte si rizika 

I když kryptoměnám jistě nelze upřít růstový potenciál, je potřeba mezi riziky vidět i regulační nejistotu, protože regulace není ještě definitivní a pod rukama investorů, ať už těch stávajících, nebo budoucích, se neustále mění. „Pokud někdo nakupuje kryptoměny, ať si určí, jaký podíl mají mít v portfoliu a podle toho je může balancovat. To může být klasický problém, že lidé nevědí, kdy vlastně je vyprodávat. Pokud to chci jako součást portfolia, tak bych se měl dívat, a když vidím, že cena výrazně vyrostla, je to důvod k balancování. Protože najednou podíl kryptoměn v mém portfoliu může být výrazně vyšší, než jsem chtěl. Když naopak klesne cena, může být nižší, než jsem chtěl,“ upozorňuje Tomáš Tyl šéf analytik z Fichtner Wealth Managers

Odpověď na otázku, kdy prodávat a kdy nakupovat mi může dávat právě to, že mám strategii. Vím, jaký podíl v kryptoměnách chci v portfoliu. Rebalancuji podle toho, co se na trzích děje. Tím se vyhnu tomu, že jsem v kryptoměnách výrazně víc, než bych chtěl, pokud přijde bublina. Zároveň je to opačné chování, než je klasická psychologie. Když všichni ostatní nakupují, můžu prodávat a když ostatní prodávají, tak nakupuji. Kdo chce investovat do Bitcoinu, neměl by nezapomenout na rebalancování. 

Kdo je Tomáš Tyl?

Tomáš začínal na finančních trzích v roce 2002. Osobně vytvořil již stovky analýz, napsal populární knihu „10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze” a je spoluautorem knihy „Osobní finance”. V současné době má na starost metodický vývoj a realizaci investičních strategií s ohledem na dlouhodobou ochranu majetku (strategie „Wealth Protection“). Specializuje se na portfolia velmi bonitních klientů - rentiérů - investujících stovky milionů korun až jednotky miliard. Tomáš také jako lektor pomáhá vzdělávat bankéře a špičkové finanční poradce. Je pravidelným hostem podcastu Mezi rentiéry, který se věnuje rodinnému bohatství, majetku, penězům a investicím. 


Fichtner Wealth Company pomáhá svým klientům s dlouhodobou správou majetku formou finančních aktiv. Vedle investičního poradenství klientům pomáhá zapojit do diskuze o majetku partnery, děti a proměnit tak majetek na rodinné bohatství. Hlavními hodnotami jsou férovost (odměna převážně ze zisku) a 100 % nezávislost (doporučují jen to, co je dobré pro klienta). Klientelu tvoří nároční a úspěšní podnikatelé, kteří prodali své firmy.

Společnost byla založena v roce 2003 panem Vladimírem Fichtnerem. Klientelu tvoří převážně majitelé úspěšných firem nebo podnikatelé, kteří své firmy již prodali. Fichtner Wealth Managers překonali v březnu 2024 více než 10 miliard korun v poradenském mandátu. Cenné znalosti a zkušenosti z pohledu skutečných rentiérů najdete v podcastu Mezi rentiéry. Rozhovory se věnují rodinnému bohatství, majetku, penězům a investicím.

Více informaci na: www.fichtner.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688