Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Práce  |  03.12.2024 09:57:54

Respirační infekce útočí i na pracovištích. Jak předcházet nákaze a jak mohou zaměstnavatelé zajistit zdravější pracovní prostředí?

Ilustrační foto

Prosinec je hlavní sezónou respiračních onemocnění. Je nezbytné, aby veřejnost věnovala pozornost ochraně svého zdraví a zdraví svého okolí. Eliminaci nákazy a obecně zdravějšímu prostředí na pracovištích mohou přispět i zaměstnavatelé.

Aktuálně nejvyšší nemocnost akutními respiračními infekcemi má nadále Jihomoravský kraj, mezi regiony však nejsou významné rozdíly. Kromě chřipky v ČR se nadále vyskytuje řada nechřipkových respiračních virů včetně mykoplazmat, viry chřipky jsou zatím stále diagnostikovány v menší míře,“ říká vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

„Aby zaměstnanci neměli obavy pravidelně docházet fyzicky do kancelářských budov a dalších provozů, vyžadují čisté a bezpečné prostředí, kde jsou maximálně eliminována rizika nákazy,“ říká Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Prace.cz.

Kvalita vzduchu na pracovišti: vzduchotechnika, čisté filtry, ale i čističky vzduchu

V současné situaci je vhodné co nejvíce zamezit případnému šíření virů a bakterií v pracovních prostorách. V tomto směru je nejlepším řešením kvalitní vzduchotechnika a pravidelná výměna filtrů.

„ V prostorách, kde vzduchotechnika není, pomohou například čističky vzduchu. Ty umějí vytvořit dýchatelnou atmosféru, ale kromě toho efektivně odfiltrují i prachové částice, které ztěžují dýchání zejména ve městech zatížených dopravou. Výkonné filtry ale také spolehlivě eliminují bakterie, viry, spory plísní a výrazně snižují i množství alergenů,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Bakterie a viry ve společných prostorách firem

Vedle správného použití vzduchotechniky a čistého vzduchu je pak úplným základem fungování firem dodržování maximální čistoty. „Nezbytné je dbát na pravidelné úklidové rutiny, jako je vysávání podlah a čištění povrchů, aby se minimalizovala akumulace prachu, nečistot a bakterií. Vedle tradičních způsobů péče o čistotu se stále více prosazuje také parní čištění. Pára odstraní nečistoty a rozpustí mastnotu, vysoká teplota spolehlivě zahubí běžné bakterie a inaktivuje obalené viry,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Na pracovišti se ale setkáváme i s místy, kde může zůstávat během dne mnoho nečistot. I když bude ve firmě dokonale systematicky řešen úklid a čistota ve všech místnostech a na většině povrchů, stále jsou zde klíčová riziková místa, která jsou mnohdy přehlížena a podceňována. Jedná se například o kuchyňky, kde na kávovar či mikrovlnou troubu ve větších firmách sahají desítky či stovky lidí denně.

Pokud tato místa nejsou i během dne ošetřována relevantními desinfekčními prostředky, bakterie a viry se zde hromadí a šíří. Podobně přehlíženými místy jsou také klávesnice notebooků či displeje chytrých telefonů. Tam většinou úklidovou firmu či pracovníka úklidu nepouštíme, a je tedy nutné apelovat na každého zaměstnance, aby o čistotu svých zařízení pečoval podobně jako o čistotu svých rukou. A také pracovníkům poskytnout dostatek desinfekčních a hygienických pomůcek.

Zdravá voda, vitamíny

Zaměstnavatel má navíc zákonnou povinnost zajistit bezpečné a zdravé pracovní prostředí. To se vedle vzduchu týká také například vody. Vedle zajištění zdravého klimatu je nutné ze strany zaměstnavatele také zajistit čistou vodu. To dokáží vhodné vodní filtry. Při jejich používání pak ale nesmí být podceňovaná pravidelná výměna filtrů a údržba zařízení. Staré filtry mohou být plné nahromaděných nečistot a bakterií, což může ovlivnit výkon zařízení a zhoršit kvalitu vody.

„Rostoucím trendem poslední doby je využití běžné kohoutkové pitné vody a její speciální úprava. Příjemnou variantou je tzv. poddřezové řešení, kdy následně lze mít chutnou a zdravou vodu přímo z kohoutku ve firemní kuchyňce, v kancelářích a na dalších pracovištích jsou také stále oblíbenější výdejníky vody. V obou případech při využití správných filtrů jsou z vody odstraněny nežádoucí látky, včetně bakterií a virů. Tato voda je navíc obohacena o hořčík, který pomáhá předcházet únavě a vyčerpání a má další blahodárné účinky,“ říká Jaroslav Žák z BWT.

Firmy mohou zdraví svých zaměstnanců podpořit i dalšími způsoby. Například benefity zaměřenými na zdravý životní styl, péči o zdraví, příspěvky v podobě nákupu vitamínů nebo dostupnost čerstvého ovoce na pracovišti.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Práce:

Út 14:47  66 % českých zaměstnavatelů bojuje s nedostatkem talentů ManpowerGroup Česká republika (ManpowerGroup ČR)
Út 12:48  Poptávka po zaměstnancích poroste i na začátku příštího roku ManpowerGroup Česká republika (ManpowerGroup ČR)








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688