Kvůli čemu to všechno?
Po amerických volbách se začínají profilovat dva pohledy na to, co nová vláda přinese ekonomice a trhům. První z nich klade důraz na témata zvyšování efektivity vlády, snižování daní, deregulaci a z těchto důvodů boomové „animal spirits“. Tedy keynesovy zvířecí pudy, které by měly táhnout vše nahoru. Druhý pohled vnímá zejména cla a vyhošťování imigrantů, následné inflační tlaky, utaženější monetární politiku… Hodně by toho šlo říci třeba o oněch pudech , ale dnes bych se chtěl zaměřit na to, kvůli čemu vlastně celý ten tanec kolem cel?
Následující graf ukazuje jedny z konkrétních odhadů toho, jak by se na inflaci mohla projevit cla a to při různé míře jejich „průtoku“ do konečných cen. V extrému to Deutsche Bank vidí na inflaci na 3,75 % v roce příštím, více než 2,5 % v roce 2026 a 2+ % inflaci v roce 2027. Včetně započítání druhotných inflačních efektů. Dřívější predikce DB přitom počítaly s tím, že v roce 2026 už bude inflace velmi blízko 2 %, v roce následujícím na nich:
Zdroj: X
Nejistotu do podobných odhadů vnáší nyní zejména to, že nikdo neví, co nová vláda vlastně udělá, na jak dlouho a podobně. A pak tu jsou ony vedlejší a druhotné efekty, které je ještě těžší odhadovat kvůli tomu, že americká ekonomika má za sebou hodně výjimečné inflační období. V jednom extrému by tak inflační očekávání mohla zůstat stále dobře ukotvena a Fed by nemusel na uvedený skok v cenách zase tak výrazně reagovat. V extrému druhém by v jádru přechodný efekt zvýšení cel mohl inflačně kořenit tím, že společnost vnímá další znatelný růst cen.
A kvůli čemu tedy všechny úvahy a plány na razantní zvyšování cel? Pokud bychom to chtěli uchopit nějak systematicky, tak mohou být v principu snahou o snížení chronických amerických obchodních deficitů (a mimochodem tudíž snahou o snížení vnějšího zadlužování této země). A/nebo snahou o dosažení celé škály dalších cílů, počínaje férovějšího chování Číny na rovině dotací, mezinárodní konkurence, autorských práv a konče nějakými více či méně pochybnými (geo)politickými tlaky.
K první oblasti bych připomněl, že obchodní deficity a přebytky jsou funkcí chování domácích a zahraničních subjektů – jejich schopnosti a ochoty spotřebovávat více, či méně, než si vydělají. Američané jsou obecně hodně ochotni spotřebovávat a investovat nad výši svých příjmů a jsou toho i schopni. Protože zbytek světa se chová opačně a své úspory tak chce/musí někde udat – půjčuje je Američanům na to, aby si od zbytku světa kupovali jeho produkci. Řešit tuto recyklaci úspor, produkce a zaměstnanosti cly se pak míjí podstatou věci a může lehce napáchat více škody, než užitku.
„Čisté“ řešení vede přes, řekněme, organickou změnu chování Američanů, a/nebo přes změnu chování zbytku světa (nebo kombinace obojího). V principu tedy ve spirále, kdy by zbytek světa více spotřebovával a méně spořil, opak by se děl v USA, na to by reagovaly ceny úspor (výnosy obligací) a kurz dolaru. A vše by se posouvalo do nové rovnováhy, kdy by Američané zbytku světa spláceli své půjčky díky tomu, že by do něj vyváželi více, než by z něj dováželi. V případě USA přitom nehovoříme o zemi, která by neměla světu co nabídnout – jejich technologická pozice je velmi silná. Ale to alespoň prozatím na popsaný obrat v oné chronické části deficitů a zadlužování nestačí.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Silniční daň v roce 2020, posunutí placení záloh kvůli koronaviru
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Kurzovní lístek - Kurzovní lístky všech bank
- Pokud chcete zajímavá aktiva, nedívejte se na to, co se líbí všem a z čeho jsou všichni nadšení, varuje šéf Oaktree
- Řecko - co musí všechno zaplatit a k čemu to může vést
- Předvoj toho nového,co přijde,zavrhující to staré,co už dávno mělo.. - obchodní rejstřík, úplný výpis
- Předvoj toho nového,co přijde,zavrhující to staré,co už dávno mělo.. , Mělník IČO 26653770 - Obchodní rejstřík firem
- COP28 - Co se vlastně dohodlo v Dubaji, co to znamená pro planetu a proč je to důležité? (video)
- Kvůli Covid-19 je obloha modřejší. Podívejte se, co to způsobuje
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory