mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  29.11.2024 21:48:00

Český týden v Carnegie Hall proběhne za účasti prezidenta republiky

29.11.2024 / 21:32 | Aktualizováno: 29.11.2024 / 21:48

Praha (24. listopadu 2024) – Koncert mladých talentů 2. prosince zahájí Český týden v Carnegie Hall, který je vrcholem oslav Roku české hudby. Na koncertech, které proběhnou ve světově proslulé koncertní síni, v České národní budově na Manhattanu i na ikonickém náměstí Times Square vystoupí Česká filharmonie se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem, Pražský filharmonický sbor pod vedením hlavního sbormistra Lukáše Vasilka a Pavel Haas Quartet. Část prvního koncertu, během níž zazní Smetanovy symfonické básně Vyšehrad, Vltava a Šárka, bude publikum moci sledovat také online na stránkách České filharmonie 4. prosince od 20 hodin. Na koncertě 5. prosince převezmou Česká filharmonie a Semjon Byčkov Cenu Americké Dvořákovy společnosti za mimořádný přínos české hudbě. Koncert navštíví také prezident České republiky Petr Pavel.

„Český týden v Carnegie Hall je vzácná příležitost a mimořádný okamžik pro celou českou kulturu, který potvrzuje její pevné místo na mezinárodním poli, a pro mě jedna z nejkrásnějších podob propagace české kultury a naší země ve světě. Konání této události navíc připadá na Rok české hudby, což dělá tyto koncerty ještě významnějšími,“ uvedl prezident republiky Petr Pavel, který se zúčastní koncertu České filharmonie a Pražského filharmonického sboru v Carnegie Hall 5. prosince. Prezident Petr Pavel udělil Českému týdnu udělil záštitu a přijal také roli v pokračování spotu Nezapomeňte.

„Jsem nesmírně hrdy´, že právě Česká filharmonie a Pražsky´ filharmonicky´ sbor – vynikající tělesa, jež jsou dlouhodobými nositeli odkazu českého hudebního dědictví – budou reprezentovat naši zemi na tak prestižním místě, jakým je Carnegie Hall,“ dodal ministr kultury Martin Baxa.

Koncert mladých talentů, který v České národní budově celý týden symbolicky zahájí, nabídne program složený ze skladeb Wyntona Marsalise, Edwarda Elgara a Antonína Dvořáka. V návaznosti na svou dlouhodobou vizi rozvoje talentů přizvala Česká filharmonie k účasti na Českém týdnu v Carnegie Hall čtyři studenty londýnské Královské hudební akademie a čtyři absolventy Národního studentské orchestru USA při Carnegie Hall. Ti, stejně jako členové Orchestrální akademie České filharmonie, vystoupí jak na koncertu 2. prosince, tak na všech třech filharmonických koncertech v Carnegie Hall.

„Českou hudbu miluje a obdivuje publikum po celém světě. Pro absolventy našeho studentského orchestru je proto velkou poctou, že mohou vystupovat po boku svy´ch vrstevníků z Královské hudební akademie a také členů České filharmonie, jejichž specificky´ zvuk je pověstny´. Pro všechny tyto mladé hudebníky to je cenná a inspirativní zkušenost,“ řekl Clive Gillinson, vy´konny´ a umělecky´ ředitel Carnegie Hall.

Studenty Královské hudební akademie a jejich účast na těchto koncertech podpořil Fond Semjona Byčkova na podporu vzdělávání. Ten byl založen v roce 2022 u příležitosti Byčkovových sedmdesátých narozenin a klade si za cíl podporovat spolupráci mezi Českou filharmonií a Královskou hudební akademií, která trvá od roku 2019 a umožňuje mladým hudebníkům získávat mezinárodní umělecké zkušenosti. Do konceptu podpory mladých talentů spadají i mistrovské kurzy, které v Carnegie Hall nabídnou hornistka Kateřina Javůrková, violoncellista Václav Petr a kontrabasista Petr Ries. Těchto kurzů se zúčastní studenti z prestižních americky´ch institucí, mezi nimiž jsou Juilliard School, Curtis Institute of Music, Manhattan School of Music a Princeton University.

Česká filharmonie spolu s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky patří mezi pouhé tři orchestry, které v letošním roce získaly možnost vystoupit v Carnegie Hall hned třikrát. Na programu se objeví instrumentální koncerty Antonína Dvořáka, které postupně uvedou violoncellista Yo-Yo Ma, houslista Gil Shaham a pianista Daniil Trifonov. Vedle Dvořáka zazní také první polovina Smetanovy Mé vlasti, Mahlerova Symfonie č. 5 a Janáčkova Glagolská mše, v níž se k České filharmonii přidá také Pražský filharmonický sbor.

„Pro orchestr je vystoupení v Carnegie Hall tím, čím je pro atlety olympijské finále nebo pro herce červeny´ koberec v Hollywoodu. V roce, kdy slavíme Rok české hudby, je tento okamžik nejen vyvrcholením naší snahy a důkazem umělecké kvality orchestru, ale také poctou celé české kulturní tradici,“ shrnuje význam rezidence David Mareček, generální ředitel České filharmonie a ředitel Pražského filharmonického sboru.

Česká filharmonie se americkému publiku ve zdejším legendárním sále představila celkem devatenáctkrát. Poprvé to bylo v roce 1965 s Karlem Ančerlem, naposledy v roce 2018 se Semjonem Byčkovem. Na programu koncertů se v průběhu let objevila Má vlast, Dvořákovy symfonie a instrumentální koncerty, skladby Bohuslava Martinů či Miloslava Kabeláče, ale také Mozart, Brahms nebo Čajkovskij. Hudba Gustava Mahlera, pro niž mají čeští filharmonikové podle názoru mnohých mimořádný cit, zde v jejich podání letos zazní teprve podruhé. Před šesti lety Semjon Byčkov jako součást svého inauguračního turné přivezl Symfonii č. 2 „Vzkříšení“. Ze skladeb Leoše Janáčka v New Yorku v podání České filharmonie dosud nezazněla ani jediná.

Také Pražsky´ filharmonicky´ sbor se do Carnegie Hall vrací po šesti letech. Letos zde ale vůbec poprvé ve své devadesátileté historii vystoupí v samostatném a cappella koncertu. „Chtěli jsme ukázat to nejlepší z české tvorby, zároveň ale představit i skladby, které se provádějí vzácněji. Vedle vrcholných kompozic Dvořáka, Janáčka a Martinů proto zazní i vynikající díla od Petra Ebena a Jana Nováka,“ objasnil výběr repertoáru hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek. Třešničkou na dortu, kterou během svého amerického pobytu nabídne Pražsky´ filharmonicky´ sbor široké veřejnosti, bude vystoupení na ikonickém náměstí Times Square ve středu 4. prosince. Program bude pro zdejší prostředí i roční dobu více než přiléhavý. Zazní výběr amerických spirituálů a gospelů a také koledy Adeste fideles a Ding Dong Merrily on High.

Sérii koncertů v Carnegie Hall završí 7. prosince Pavel Haas Quartet. V podání jednoho z nejuznávanějších českých komorních souborů zazní skladby Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Josefa Suka.

Česky´ týden v Carnegie Hall letos doplňuje také celá řada doprovodných programů. V České národní budově, sídle Českého centra a Generálního konzulátu České republiky v New Yorku, se uskuteční filmový festival, který nabídne americkou premiéru nového životopisného snímku Smetana, dokumenty o Jiřím Bělohlávkovi, Semjonu Byčkovovi a projektu Čhavorenge Idy Kelarové. Až do konce roku lze navštívit také fotografickou výstavu Allegro Forte: Tváře české hudby. Autorky výstavy Štěpánka Stein a Vendy Mlejnská shodně uvádějí: „Allegro Forte je nejen oslavou klasické hudby, ale také pozvánkou k tomu, aby lidé objevili krásu hudby v každodenních situacích. Snažily jsme se vymanit klasickou hudbu z elitářských rámců a představit ji jako živoucí, dynamickou a přístupnou formu umění, kterou může zažít každý — kdykoliv a kdekoliv.“

Český týden v Carnegie Hall se koná za podpory globálního partnera České filharmonie skupiny PPF, mecenášů sdružených v Dynamickém klubu České filharmonie a Nadace pro rozvoj České filharmonie.

Kontakt pro média:
Tereza Šindlerová, Rok české hudby, tereza.sindlerova@ceskafilharmonie.cz, +420 720 546 402
Luděk Březina, Česká filharmonie, ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz, +420 736 605 620

Zdroj: Česká filharmonie

přílohy

Český týden v Carnegie Hall - podrobný program - 69 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 29.11.2024
https://mzv.gov.cz/file/5678710/TZ_Cesky_tyden_v_Carnegie_Hall_PRILOHA.docx


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688