Kriminalita v ČR a EU - Zbývající kriminalita
Zbývající kriminalita
Poslední zde zmíněnou skupinou skutků je zbývající kriminalita. Zahrnuje trestné činy, které nepatří do obecné kriminality, a ani do kriminality hospodářské či pod vojenské a protiústavní činy. Stejně jako u ostatní obecné kriminality se jedná pouze o souhrn trestných činů bez společných určujících znaků. Např. ohrožení pod vlivem návykové látky, zanedbání povinné výživy nebo šíření poplašné zprávy.
S ostatní obecnou kriminalitou má společné i to, že i když se to vzhledem k názvu nabízí, rozhodně není z hlediska četnosti páchání zanedbatelná. Na celkové kriminalitě se v roce 2023 v České republice podílela z 13 % (tedy nejvíce po majetkové a ostatní obecné kriminalitě)a zaregistrováno bylo 23 585 skutků.
Meziročně se zbývající kriminalita snížila o 0,6 %, za posledních 5 let klesla o 17,8 %.
Trestnými činy v oblasti zbývající kriminality s nejvyšším meziročním nárůstem byly křivé obvinění a tlumočení, nepravdivý znalecký posudek (+168, +40,6 %), poškození cizích práv (+35, +8,5 %) nebo podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod (+30, 107,1 %). Naopak největší meziroční pokles byl u dopravních nehod silniční nedbalostních (- 135, - 2,2 %). Právě tyto nehody byly v roce 2023 vůbec nejčastějším trestným činem z kategorie zbývající kriminality (6 020 skutků), těsně následované 6 004 případy zanedbání povinné výživy.
Graf 19: Zbývající kriminalita v ČR, 2013–2023
Téměř 90 % všech registrovaných trestných činů v této kategorii připadá na pouhé tři skutky, a to ohrožení pod vlivem návykové látky, opilství (8 716 skutků), dopravní nehody silniční nedbalostní (6 020 skutků) a zanedbání povinné výživy (6 004 skutků). Do oblasti zbývající kriminality spadají i tzv. trestné činy z nenávisti (hate crimes), které výrazně negativně od roku 2022 ovlivňuje ruská agrese proti Ukrajině, kdy se Ukrajinští uprchlíci, často zejména v kyberprostoru, stávají oběťmi nenávistných útoků, a stejně tak představitelé vlády a médií za podporu bránící se Ukrajině. V menší míře se situace opakovala i po zahájení aktuálního palestinsko- izraelského konfliktu agresí hnutí Hamás na území Izraele. A v závěru roku 2023 zřetelně narostla předsudečná trestná činnost vůči studentům či pedagogům Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, ale rovněž obecněji vůči lidem s vysokoškolským vzděláním, v souvislosti s útokem ze dne 21. 12. 2023. Pro rok 2023 byl také charakteristický výrazný vzestup tzv. antisystémového hnutí. [1] Počet případů např. trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod vzrostl meziročně o 107 %, podněcování, schvalování, nepřekažení a neoznámení trestného činu o 110 % a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob o 47 %.
V celém sledovaném období připadá nejvíce evidovaných trestných činů v oblasti zbývající kriminality na počet obyvatel na Ústecký kraj. V roce 2023 zde dosáhl index zbývající kriminality 303,3 trestných činů na 100 tis. obyvatel kraje, na druhém místě byl Karlovarský kraj (262,4 t. č. na 100 tis. obyv.). Nejnižší index zbývající kriminality byl v roce 2023 zaznamenán v Jihomoravském kraji, zde bylo evidováno 174,7 trestných činů na 100 tisíc obyvatel.
Graf 20: Index zbývající kriminality v krajích ČR, 2023
Zdroj: Policejní prezidium ČR
V absolutních číslech bylo v roce 2023 nejvíce trestných činů zbývající kriminality evidováno policií ve Středočeském kraji, a to 3 248 skutků. Následují Praha, Ústecký a Moravskoslezský kraj s přibližně 2,5 tisíci evidovaných trestných činů. Nejméně bylo trestných činů v této oblasti evidováno v Karlovarském kraji, a to 774 skutků.
Od roku 2015 do roku 2020 měla zbývající kriminalita klesající míru objasněnosti, v roce 2023 ale opět došlo k mírnému nárůstu o 0,9 procentního bodu na 77,8 %. Celkově jde o nejvíce objasněnou složku kriminality. Vliv na to má především skladba trestných činů, které jsou v ní zahrnuty, např. u jednoho z nejčastějších trestných činů v této skupině, zanedbání povinné výživy, není typicky o pachateli pochyb.
[1] Nejvyšší státní zastupitelství ČR: https://verejnazaloba.cz/wp - content/uploads/2024/06/Zpr%C3%A1va -o %C4%8Dinnosti - SZ - za - rok - 2023.pdf
Poslední zprávy z rubriky Kriminalita a bezpečnost:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Nejbližší banka, banky v ČR
- Kódy bank - Banky v ČR
- PHILIP MORRIS ČR A - graf kurzu akcie cz v roce 2020
- Mobilní operátoři 2023 - přehled operátorů v ČR a jejich tarifů.
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?