ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  18.11.2024 09:06:00

Komise navrhuje zřízení jednotného digitálního portálu pro ohlašování

žena v dílně

Komise dnes navrhla zřídit jednotný digitální portál pro ohlašování, jenž je určen společnostem poskytujícím služby a dočasně vysílajícím pracovníky do jiného členského státu, kteří jsou označováni jako „vyslaní pracovníci“. Jednotný trh EU zahrnuje 5 milionů vyslaných pracovníků. Jednou z hlavních administrativních překážek, s nimiž se jejich zaměstnavatelé potýkají, je zpracování mnoha dokumentů, které se v jednotlivých členských státech liší.

Použití veřejného rozhraní členskými státy nebude povinné. V členských státech, které se rozhodnou ho používat, sníží tento nový jednotný digitální portál pro ohlašování administrativní náklady podniků při vyslání jejich pracovníků do zahraničí. To přispěje k cíli Komise, kterým je jednak snížení zátěže podniků při podávání zpráv o 25 %, jak je uvedeno v jejím sdělení „Dlouhodobá konkurenceschopnost EU“, jednak plné zachování stávající vysoké úrovně ochrany práv vyslaných pracovníků, která jsou zakotvena v právních předpisech EU a ve vnitrostátních právních předpisech.

Návrh rovněž umožní lepší soulad se stávajícími pravidly, přičemž umožní prosazování spravedlivé mobility v souladu s vysokými standardy ochrany pracovníků. V zájmu zvýšení transparentnosti mohou členské státy rovněž zaslat kopii ohlášení vyslaným pracovníkům.

Nástroj navržený Komisí má:

  • Snížit administrativní zátěž při vysílání pracovníků: jednotný digitální portál pro ohlašování umožní poskytovatelům služeb používat jednotný formulář místo 27 různých vnitrostátních formulářů. V průměru se tak doba strávená ohlašováním sníží o 73 %. Tento jednotný formulář bude k dispozici ve všech úředních jazycích EU. Požadované informace budou přehlednější a budou představovat přibližně 30 datových bodů. Pro účely ohlášení vyslaných pracovníků v EU tak vznikne uživatelsky vstřícné jednotné kontaktní místo, což podnikům umožní snáze plnit své povinnosti související s podáváním ohlášení příslušným vnitrostátním orgánům.
  • Posílit spolupráci mezi členskými státy: nový portál bude součástí systému pro výměnu informací o vnitřním trhu (IMI). Členské státy již systém IMI používají při podávání žádostí o informace nebo žádostí o vzájemnou pomoc s cílem monitorovat dodržování pravidel týkajících se vysílání pracovníků. Nové veřejné rozhraní bude rovněž založeno na technických řešeních, která již byla zavedena pro elektronická ohlášení vyslaných pracovníků v silniční dopravě, kde je elektronické veřejné rozhraní – rovněž připojené k systému IMI – k dispozici již od roku 2022.
  • Podpořit ochranu pracovníků: zjednodušením procesu podávání a aktualizace ohlášení vyslání se omezí případy nedodržování pravidel pro vysílání pracovníků a zvýší se transparentnost jejich vysílání. Členské státy budou moci snadněji provádět účinné a cílené inspekce, což přispěje k ochraně práv vyslaných pracovníků.

Souvislosti

Volný pohyb služeb zahrnuje právo podniků poskytovat služby v jiném členském státě tak, že do něj dočasně vyšle své pracovníky. Poskytovatelé služeb přitom musí dodržovat podmínky zaměstnávání v daném členském státě stanovené ve směrnici 96/71/ES o vysílání pracovníků. Členské státy jsou za účelem usnadnění sledování dodržování těchto pracovních podmínek povinny úzce spolupracovat a poskytovat si vzájemnou pomoc. Směrnice 2014/67/EU o prosazování směrnice 96/71/ES dále stanoví možnost, aby členské státy uložily poskytovatelům služeb usazeným v jiném členském státě povinnost podat příslušným vnitrostátním orgánům přijímajícího členského státu jednoduché ohlášení vyslání obsahující relevantní informace nezbytné k umožnění faktických kontrol na pracovišti.

Toto opatření – poprvé oznámené v aktualizaci nové průmyslové strategie z roku 2020 – bylo součástí sdělení z března 2024 nazvaného „Nedostatek pracovních sil a dovedností v EU: akční plán“. V uvedeném plánu Komise oznámila, že bude podporovat široké zavedení společného formuláře v elektronickém formátu pro ohlášení vyslaných pracovníků, doplněné o vytvoření digitálního vícejazyčného portálu, jehož prostřednictvím budou moci podniky ohlásit vyslání členským státům, které se rozhodnou tento nástroj využívat. Tato iniciativa byla také oznámena v pracovním programu Komise pro rok 2024.

Další informace

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o veřejném rozhraní připojeném k systému pro výměnu informací o vnitřním trhu pro účely ohlášení vyslání pracovníků a o změně nařízení (EU) č. 1024/2012

Otázky a odpovědi

Informativní přehled

Citace

Vysílání pracovníků je nedílnou součástí fungujícího jednotného trhu. Stávající právní předpisy EU týkající se vyslaných pracovníků zajišťují vysokou ochranu práv těchto pracovníků. Dnešní návrh na zřízení nového portálu pro elektronická ohlášení vyslaných pracovníků přispěje ke snížení administrativní zátěže podniků, jakož i k tomu, že budou lépe dodržovat stávající pravidla. Návrh omezí jednu z hlavních administrativních překážek na jednotném trhu služeb a je konkrétním opatřením vedoucím k omezení požadavků podniků na podávání zpráv o 25 %.

Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně pro Evropu připravenou na digitální věk

Dnešní návrh ukazuje, jak můžeme důmyslně kombinovat digitální technologie se zjednodušujícími opatřeními, a prohloubit tak náš jednotný trh, podstatně snížit náklady pro podniky a usnadnit inspektorátům práce prosazování práv pracovníků. Doufám, že se k této iniciativě časem připojí všechny členské státy, aby mohl být potenciál tohoto nástroje plně využit k posílení konkurenceschopnosti hospodářství EU a k ochraně sociálních práv. Jde o vynikající příklad pro naší budoucí práci v oblasti provádění a zjednodušování.

Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda pro hospodářství ve prospěch lidí

Prostřednictvím dnešního návrhu Komise usiluje o to, aby byly digitální nástroje využívány k zajištění lepšího a spravedlivějšího fungování trhů práce, a to rovněž v kontextu přeshraničního poskytování služeb. Vyzývám všechny členské státy, aby této příležitosti využily a společný elektronický formulář, jehož prostřednictvím lze ohlášení vyslání pracovníků podat, začaly po jeho přijetí používat. Povede to ke transparentnosti a zjednodušení, přičemž se přispěje k dodržování sociálních a pracovních práv vyslaných pracovníků a zároveň se sníží administrativní zátěž podniků.

Nicolas Schmit, komisař pro pracovní místa a sociální práva

Podrobnosti

Datum zveřejnění
13. listopadu 2024
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku
 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688