Další krok ke zlepšení veřejné dopravy je tady. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR podpoří výměnu starých osobních vlaků za nové s moderním ekologickým pohonem. V Modernizačním fondu vyhradilo na tuto oblast 15 miliard korun.
Jde o první nabídku investic na modernizaci veřejné dopravy, které má Ministerstvo životního prostředí k dispozici z Modernizačního fondu, a to v programu TRANSGov. „Nyní hovoříme o 15 miliardách korun na osobní vlaky, které cestujícím umožní pohodlnější přepravu v ekologických vlacích a nebudou zatěžovat životní prostředí ani znečišťovat ovzduší. V této výzvě mohou žadatelé získat podporu až ve výši 70 % způsobilých výdajů, a to na výměnu dieselových motorových vozidel za nové ekologické vozy. V případě starších elektrických vozidel za nové je pak podpora ve výši 40 %. Dalších 7,3 miliardy korun bude vyčleněno v nejbližší době na modernizaci městské hromadné dopravy,“ popisuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Dodává, že hlavním cílem je ekologizace veřejné dopravy. „Investice z Modernizačního fondu směřují primárně na zvýšení energetické účinnosti, dosažení úspory energie a snížení emisí CO2. Pro občany to znamená, že budou jezdit vlaky s bezemisním pohonem, a tudíž budou dýchat i čistší vzduch,“ doplnil ministr Hladík.
„Moderní železniční doprava, tak jak si ji přejeme a jak ji budujeme, musí být konkurenceschopná, prozákaznická a šetrná. Abychom dokázali tyto cíle naplnit, patří k tomu i pořizování moderních vozidel, která prokazatelně zvyšují poptávku po tomto druhu cestování. Jsem rád, že díky této podpoře budou moci zažívat moderní cestování i další cestující,“ říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Hlavním cílem nabízené investiční podpory je výměna starých naftových železničních souprav pro osobní dopravu. Místo nich budou moci dopravci, respektive objednatelé veřejných služeb, pořídit stroje s elektrickým pohonem, napájené z trakčního vedení (EMU), dále vlaky s elektrickým pohonem a bateriemi (BEMU) či soupravy s elektrickým vodíkovým pohonem (HMU). Možná je také výměna starých elektrických vozidel za nová elektrická (EMU za EMU). Na tento typ modernizace je určena maximálně necelá třetina celkové alokace výzvy, respektive 4,5 miliardy korun.
Dotační výzva je vyhlášena jako dvoukolová. První kolo je soutěžní, kdy žadatelé předloží projektové záměry, které budou hodnoceny podle měrné dotační náročnosti (Kč/kWh/rok) vypočtené na základě energetické náročnosti výchozího, resp. cílového způsobu dopravy. Úspěšné záměry, které postoupí do druhého kola, se už budou moci hlásit v průběžné výzvě o dotační podporu.
„V prvním kole mohou své záměry předkládat kraje a hlavní město Praha, kteří jsou objednateli veřejné regionální železniční dopravy. Ve druhém kole mohou žádat úspěšné kraje nebo již vybraní dopravci ve veřejné drážní dopravě na železničních dráhách, disponující zákonnou licencí a smlouvou o veřejných službách na dopravní výkony, ke kterým se bude vztahovat úspěšný projektový záměr z prvního kola výzvy,“ popisuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a dodává: „Projektové záměry do 1. kola dotační výzvy z programu TRANSPORT, podprogramu TRANSGov je možné podávat v období od 15. listopadu 2024 do 31. března 2025.“
Modernizační fond představuje klíčový zdroj finančních prostředků pro modernizaci energetických systémů a přechod k bezemisní ekonomice. Už nyní významně pomáhá energeticky náročným provozům, podnikům, veřejným subjektům i domácnostem se snižováním spotřeby energie a přechodem k obnovitelným zdrojům energie. Celkem již bylo z realizovaných programů a podprogramů Modernizačního fondu HEAT, RES+, HOUSEnerg, ENERG ETS, ENERGov a PUBGRID v České republice rozděleno přes 111 miliard korun.
Podrobnosti a detaily výzvy TRANSGov č. 1/2024
Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058
e-mail: tiskove@mzp.gov.cz