Trumpovo vítězství jako impuls pro obranný průmysl NATO
Trumpovo vítězství v prezidentských volbách může být dalším impulsem pro probuzení obranného průmyslu členských států NATO. Trump během svého předchozího působení v úřadu často kritizoval nízké výdaje evropských spojenců na obranu a během své aktuální kampaně tuto rétoriku zopakoval. Na začátku roku prohlásil, že pokud členské státy NATO nedosáhnou minimálních výdajů na obranu ve výši 2 % HDP, není jisté, že se budou moci spolehnout na vojenskou podporu USA.
Vzhledem k pokračujícím konfliktům na Ukrajině a Blízkém východě členské státy NATO výrazně zvýšily své obranné výdaje. V roce 2024 dosáhlo hranice 2 % HDP již 23 z celkových 32 členských států, což je nárůst oproti 10 státům v roce 2023. Z těchto 32 členských států investuje do obrany nejvíce Polsko (4,12 %), Estonsko (3,43 %) a USA (3,38 %). Naopak nejnižší výdaje mají Španělsko, Slovinsko a Lucembursko.
Česká republika také zareagovala – minulý rok přijala zákon, který ukládá povinnost vydávat na obranu alespoň 2 % HDP. Tento krok je významný; naposledy Česko dosáhlo této úrovně v roce 2005. V roce 2024 se Česká republika zavázala na obranu vynaložit 2,1 % HDP. Podobné závazky slíbily i sousední Slovensko (2 %) nebo Maďarsko (2,11 %). Je ale otázka, jestli jsou tyto závazky dosažitelné.
Členské státy vyjma USA zvýšily v poslední dekádě své kolektivní výdaje z 1,43 % HDP v roce 2014 na 2,02 % HDP v roce 2024, což představuje téměř 430 miliard dolarů. Přesto USA stále investují do obrany téměř dvojnásobek toho, co všechny ostatní členské státy dohromady. Tento cíl byl však stanoven v období míru. Je otázkou, jestli Trump nebude tlačit na navýšení nad tuto dvouprocentní hranici.
Kdo těží z růstu obranných výdajů?
Jednoduchý pohled na ceny akcií evropských zbrojařských firem ukazuje, že z těchto navýšených výdajů značně profitují. Tržní lídři dosáhli letos nárůstu cen akcií o 20 až 130 %. Letecký a obranný průmysl je letos dokonce druhým nejvýkonnějším odvětvím v Evropě, s meziročním nárůstem o více než 25 %. Na prvním místě se umístilo pojišťovnictví a na třetím bankovnictví.
Klíčovým faktorem je poptávka po munici, u níž se po začátku války na Ukrajině prokázaly nedostatečné zásoby i výrobní kapacity. Výrazně z toho těží německá společnost Rheinmetall, známá také výrobou obrněných vozidel. Akcie Rheinmetallu se letos zhodnotily o více než 95 %, což je podpořeno růstem fundamentálních ukazatelů – zisky společnosti ve třetím čtvrtletí vzrostly o více než 70 %, zatímco hodnota objednávek meziročně vzrostla o 41 % na téměř 52 miliard eur.
Na první příčce je ale norská firma Kongsberg, výrobce raketových systémů, která za poslední dva roky téměř zdvojnásobila objem objednávek. Její akcie se letos zvýšily o více než 120 %.
Menší efekt lze vidět na amerických zbrojařských společnostech Lockheed Martin, Raytheon a Northrop Grumman. Evropská poptávka u nich sice markantně vzrostla, i o více než 10 % meziročne, ale stále tvoří jen malou část jejich celkových tržeb. Pokud Trump dodrží své sliby o zavedení univerzálních tarifů, lze také očekávat, že evropské země upřednostní domácí výrobce.
Zároveň však ceny akcií již nyní odrážejí očekávání investorů, což ukazuje růst ukazatele P/E těchto firem v posledních letech. Výhledy evropského zbrojařského průmyslu jsou v současné geopoliticky nejisté situaci pozitivní, otázkou však zůstává, zda tyto růstové vyhlídky nejsou již plně započítány do ceny akcií. Dalším faktorem je vývoj konfliktu na Ukrajině – Trump opakovaně prohlašoval, že by ho ukončil během jednoho dne. Názory investorů na tento vývoj můžou mít zásadní dopad na ceny akcií zbrojařských firem v Evropě.
Jakub Rochlitz, investiční analytik eToro
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?