Inflace v USA v říjnu zřejmě stagnovala (Ranní zpráva z finančního trhu)
Celková meziroční inflace v říjnu podle našeho odhadu stagnovala. Vzhledem k zářijovému růstu cen v mnoha kategoriích amerického spotřebitelského koše i vzhledem k vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se však rizika pro nadcházející měsíce koncentrují ve směru vyšší inflace. To by zároveň znamenalo rovněž pomalejší uvolňování měnové politiky. V eurozóně je kalendář událostí prázdný. Na domácí půdě bude zveřejněn vývoj bilance běžného účtu. Ten zřejmě vykáže mírný přebytek.
Inflační rizika se koncentrují ve směru nahoru
Očekáváme, že inflace v říjnu stagnovala na 2,4 % y/y, zatímco trh očekává její zvýšení na 2,6 %. V meziměsíčním vyjádření odhadujeme růst o 0,2 %, stejně tak i u jádrové inflace, která by v meziročním vyjádření měla klesnout o desetinu na 3,2 % y/y. Zdroje překvapení inflace ve směru nahoru byly v srpnu a v září odlišné. Zatímco v srpnu to byly ceny nájemného, v září se jednalo o větší počet položek, jejichž růst by mohl značit přetrvávající robustní inflační. To by hovořilo pro pomalejší normalizaci měnové politiky v USA. K tomu by se mohla přidat zvýšená inflační očekávání s ohledem na odhadované dopady návratu Donalda Trumpa, které ovšem zůstávají nejisté. Trhy však očekávání snižování úrokových sazeb v posledních dnech značně zredukovaly a nyní počítají s poklesem sazeb pouze na 3,75-4,0 %.
V Česku bude zveřejněna zářijová bilance běžného účtu platební bilance. Ta by podle našeho odhadu měla dosáhnout ve srovnání se srpnovým výsledkem menšího přebytku hlavně kvůli vyššímu pasivu primárních důchodů.
Německý Zew index ve složce očekávání do budoucna i v hodnocení současné situace zaostal za tržními očekáváními. Zhoršil se i ve srovnání se zářijovými výsledky. Německým analytikům a investorům kazí náladu rozpad německé vládní koalice i vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. V Německu by se předčasné volby do Spolkového sněmu měly uskutečnit 23. února. Na termínu se již dohodli zástupci parlamentních frakcí vládní sociální demokracie (SPD) a opoziční konzervativní unie CDU/CSU. Volební termín však musí ještě schválit prezident Frank-Walter Steinmeier. Euro tak mnoho důvodů k optimismu nenalezlo ani včera. Ve srovnání s předchozím obchodním dnem byla měna o 0,4 % slabší a v odpoledních hodinách se obchodovala za 1,06 USD/EUR.
V důsledku sílícího amerického dolaru byly i včera regionální měny pod výprodejním tlakem. Maďarský forint ztratil 0,3 % na hladinu 410 HUF/EUR. Česká koruna ztratila 0,2 % a její kurz se pohyboval kolem úrovně 25,40 CZK/EUR. Jedinou měnou z regionu, která v průběhu úterního obchodování zpevnila byl polský zlotý (+0,1 % na 4,35 PLN/EUR).
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?