Ranní okénko - Týden ve znamení inflace a nezaměstnanosti
Týden dnes již za pár minut otevře Český statistický úřad, který zveřejní data o tuzemské inflaci v říjnu. Předpokládáme, že vlivem obnoveného růstu cen potravin došlo k mírnému zrychlení inflace na 2,7 % r/r (vs 2,6 % v září), v meziměsíčním srovnání pak ceny mohly vzrůst o 0,2 %. Mediánový odhad trhu je v tomto ještě pesimističtější, když očekává zrychlení růstu cen na 2,8 % (0,3 % m/m).
Ve středu dorazí z ČR jen data za běžný účet platební bilance v září, kdy trh očekává opět kladné saldo (+11,1 mld. Kč), avšak nižší než ve výrazně přebytkovém srpnu (+18,5 mld. Kč). V USA bude kromě stavu federálního rozpočtu zveřejněna také výše spotřebitelské inflace. Ta se v letošním roce vyvíjí příznivě a postupně klesá k cíli, v říjnu by však poprvé od března mělo dojít k obrácení směru a zrychlení růstu cen z 2,4 % na 2,6 % r/r. Jádrová inflace by měla zůstat beze změny (3,3 % r/r).
Ve čtvrtek se dozvíme více detailů o zdrojích růstu ekonomiky eurozóny, když vyjde zpřesněný odhad HDP ve 3. kvartále, který by již měl vycházet z kompletních dat za všechny členské ekonomiky. Podle předběžných údajů eurozóna porostla o 0,4 % k/k, změnu neočekáváme. Zhoršit náladu však může údaj z průmyslu, který podle našeho odhadu mohl v září v eurozóně poklesnout až o 2 % r/r. Ve Spojených státech bude zveřejněn vývoj cen výrobců, jejichž růst by mohl zrychlit zpět nad 2 % r/r. Ve večerních hodinách pak bude vystupovat předseda amerického Fedu Powell s přednáškou ohledně perspektivy globální ekonomiky.
V pátek týden uzavře zápis z posledního zasedání ČNB, ze kterého se dozvíme, jak vypadala diskuze mezi jednotlivými členy, z nichž jeden upřednostňoval pozastavení snižování sazeb, zatímco jiný člen hlasoval pro jeho zrychlení. Z USA dorazí průzkum kondice zpracovatelského průmyslu ve státě New York, dále tržby maloobchodních prodejců (odhad 0,3 % m/m vs 0,4 % v září) a průmyslová výroba (odhad -0,3 % m/m vs -0,3 % v září).
V pátek byl zveřejněn podíl nezaměstnaných v ČR ke konci října, který od září klesnul zpět na úroveň 3,8 %. Zaměstnavatelé přes nižší důvěru v ekonomiku nejen že nepropouštěli, dokonce otevřeli více pracovních míst. Na trhu však zůstává napětí, když do zaměstnání nastupuje méně osob z evidence Úřadu práce a mnohé firmy mezi nimi nejsou schopny nalézt vhodné kandidáty. Z hlediska ekonomického růstu tak může jít o určité omezení, přesto je situace spíše uspokojivá i v porovnání s ostatními státy EU, když u nás zůstává téměř 1 otevřené místo na 1 uchazeče, rozdíly mezi regiony se navíc meziměsíčně zmenšily.
Ze Spojených států dorazil předběžný výsledek průzkumu spotřebitelské důvěry U Michigan, který skončil nad očekávání výše (73 bodů vs 70,5 bodů v říjnu). Sentiment tak již od června trendově roste. Naopak inflační očekávání do budoucna (5 let) zůstávají nebezpečně zvýšená (3,1 %), zlepšení se však pomalu odehrává alespoň na horizontu měnové politiky (1 rok), kde očekávaný růst cen postupně zpomaluje (2,6 % vs 2,7 % v říjnu).
Akciové trhy i v závěru týdne v USA pokračovaly euforickým růstem po vítězství Donalda Trumpa, index S&P 500 porostl o 0,38 % a za celý týden tak posílil o téměř 5 %. Naopak evropské trhy toto nadšení příliš nesdílely, německý DAX v pátek ztratil 0,76 %, pražská burza odepsala 0,46 %. Koruna vůči euru v druhé půlce pracovního týdne posilovala, pátek zakončila těsně nad úrovní 25,20 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?