Probíhá čtvrtá průmyslová revoluce
Ekonom Timothy Taylor na stránkách The Conversable Economist poukazuje na přednášku Arthura H. Goldsmithe, která se týká čtvrté průmyslové revoluce. V ní Goldsmith definuje první tři revoluce a tvrdí, že nyní neprobíhá pouhé pokračování té třetí, ale další, samostatná.
První průmyslová revoluce se podle experta objevila v Anglii kolem roku 1765 s příchodem parního stroje a následné mechanizace výroby, zemědělství, hornictví a dopravy. Druhá průmyslová revoluce přišla v roce 1865, tedy zhruba 100 let po první. Jejím charakteristickým rysem byla elektřina a spalovací motor. Třetí průmyslová revoluce byla ta digitální, začala kolem roku 1970, tedy opět asi sto let po předchozí. Přišla tak doba programování, nových strojů a přístrojů, ukládání a analýza dat ve velkých množstvích. K tomu používání osobního počítače, superpočítačů a internetu, vše vedlo k automatizaci průmyslových procesů, průzkumu vesmíru a dramatickému pokroku v telekomunikacích a vědeckém výzkumu.
Goldsmith míní, že čtvrtá průmyslová revoluce je výsledkem integrace předchozích technologií kreativním a produktivním způsobem s robotikou a umělou inteligencí. „Snad nejviditelnější formou této evoluce je generativní umělá inteligence, která kombinuje strojové učení a umělou inteligenci k poznávání nespočtu vztahů a vzorců prostřednictvím analýzy obrovského množství dat. Tato technologie je pak schopna produkovat data včetně textu, obrázků a zvuku.“
Taylor k tomu dodává, že pro něj zatím není jasné, zda umělá inteligence povede k většímu technologiemi vyvolanému zániku pracovních míst než během předchozích průmyslových revolucí. Každopádně „ve zdravé ekonomice, která se neustále posouvá a neustále se vyvíjí, někteří zaměstnanci zjišťují, že dovednosti a zkušenosti, které získali ve stávajícím zaměstnání, již nejsou na trhu tak vysoce ceněny.“ Podle Taylora pak současné změny v technologiích a ekonomice mohou vyžadovat „aktivní politiku trhu práce“. S tím, že „USA v současnosti kladou důraz na „pasivní“ politiku trhu práce, jako je placení pojištění v nezaměstnanosti nebo poskytování záchranné sítě domácnostem s nízkými příjmy. Naopak „aktivní“ politika trhu práce by rozšířila roli vlády při hledání zaměstnání a školení.
Zdroj: The Conversable Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Nové technologie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Tesla, Rivian a čtvrtá průmyslová revoluce
- Tesla, Rivian a čtvrtá průmyslová revoluce
- Glencore: Revoluce elektromobility už probíhá a rychleji, než se očekávalo. Těžit z toho bude měď, kobalt, nikl a hliník
- Probíhá revoluce hlasového vyhledávání. Amazon útočí na pozice Googlu
- Probíhá dobře maskovaná hospodářská revoluce
- Vzdělávání zaměstnanců 2020 v rámci Evropské unie probíhalo šetření nakolik a v jaké podobě probíhá vzdělávání zaměstnanců v podnicích
- Víkendář: Začíná další průmyslová revoluce, éra globalizace končí
- 3D tisk: Další průmyslová revoluce?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory