Mzdy učitelů - Regionální srovnání - Mzdy učitelů v regionálním školství - 2013 – 2023
Vzhledem k tomu, že drtivá většina učitelů pracuje ve veřejných školách a je odměňována podle jednotných platových tabulek, nejsou rozdíly ve mzdách učitelů mezi jednotlivými kraji ČR příliš velké. V posledních letech je rozdíl mezi jednotlivými kraji výrazně menší, než tomu bývalo dříve. Rozdíl mezi krajem vykazujícím nejvyšší a krajem vykazujícím nejnižší průměrnou mzdu učitelů činil v letech 2018 a 2019 celkem 4,6 tis. Kč. Tento rozdíl se pak snižoval až na 1,9 tis. Kč v roce 2022. V roce 2023 se pak mzdy učitelů ve všech krajích vešly do rozmezí 2,8 tis.
Nejlépe si v roce 2023 vedla Praha s průměrnou hrubou měsíční mzdou učitelů 51,4 tis. Kč. Nejnižší mzdy v roce 2023 brali v průměru učitelé v Moravskoslezském kraji (48,6 tis. Kč) a v Pardubickém kraji (48,8 tis. Kč). V Moravskoslezském kraji také došlo k výrazně nejnižšímu meziročnímu nárůstu mezd učitelů, a to pouze o 633 Kč. Meziroční nárůst v ostatních krajích přitom byl průměrně 1 544 Kč.
S výjimkou roku 2021 pobírají učitelé v Praze dlouhodobě v mezikrajském srovnání nejvyšší mzdy. Vzhledem k řadě dobře placených zaměstnání v tomto kraji však dosáhli v roce 2023 pouze na 90 % průměrné hrubé měsíční mzdy všech pražských zaměstnanců. Praha se tak stala jediným krajem, kde učitelé pobírali nižší mzdu, než byl krajský průměr za všechna odvětví. Naopak např. v Karlovarském kraji průměrná hrubá měsíční mzda učitelů v regionálním školství dosáhla 125 % průměrné celokrajské mzdy v národním hospodářství a v Olomouckém kraji to bylo 121 %.
Kartogram 1: Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů v regionálním školství v krajích Česka, 2023
Zdroj: ČSÚ podle údajů ze Strukturální mzdové statistiky
Mezi učiteli v mateřských školách nejvíce pobírali učitelé v Plzeňském a Jihočeském kraji (41,6 a 41,4 tis. Kč). Naopak nejméně (39,9 tis. Kč) v průměru vydělávali učitelé ve školkách v Praze. To patrně souvisí s tím, že v Praze je větší zastoupení soukromých MŠ, v nichž jsou mzdy učitelů významně nižší než platy učitelů ve veřejných školkách. Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů v pražských mateřských školách odpovídala 70 % průměrné hrubé měsíční mzdy zaměstnanců v Praze v roce 2023, což byla nejnižší bilance ze všech krajů. Naproti tomu v Karlovarském kraji představovala mzda učitelů v mateřských školkách 102 % ve srovnání s krajským průměrem.
Kartogram 2: Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů v mateřských školách v krajích Česka, 2023
Nejvyšší mzdy mezi učiteli na základních školách měli s výjimkou roku 2021 učitelé v Praze. Pražským učitelům sice mzda meziročně nevzrostla tolik jako v předchozím roce, ale i tak jejich mzda zůstala v mezikrajském srovnání nejvyšší a v roce 2023 pobírali v průměru 53,3 tis. Kč. Nejméně naopak vydělávali učitelé v Moravskoslezském kraji (50,3 tis. Kč). Moravskoslezským učitelům mzda meziročně vzrostla nejméně ze všech krajů, a to o 51 Kč.
Kartogram 3: Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů na základních školách v krajích Česka, 2023
Zdroj: ČSÚ podle údajů ze Strukturální mzdové statistiky
Krajskou průměrnou hrubou mzdu všech zaměstnanců však v roce 2023 nejvíce převyšovali učitelé základních škol v Karlovarském a Olomouckém kraji (pobírali 129 %, resp. 127 % průměrné mzdy všech zaměstnanců) a učitelé v Praze naopak nejméně (93 %). V tomto poměrovém srovnání si učitelé ve všech krajích proti předchozímu roku pohoršili, nejvíce tento poměr klesnul v Moravskoslezském kraji. Učitelé zde v roce 2022 měli 127 % průměrné mzdy všech zaměstnanců v kraji, v roce 2023 již pouze 120 %.
Zatímco v porovnání se všemi zaměstnanci v národním hospodářství učitelé (s výjimkou Prahy) dosahují na více jak 100 % průměrné mzdy, v porovnání s průměrnými mzdami vysokoškolsky (Mgr. nebo PhD.) vzdělaných zaměstnanců mají mzdy nižší. V žádném kraji učitelské mzdy v roce 2023 nepřesáhli 90 % mzdy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Nejvyšší byl tento podíl u učitelů v Olomouckém kraji (89 %), nejvzdálenější od krajské průměrné mzdy zaměstnanců s magisterským nebo doktorským vzděláním byli učitelé v Praze (66 %).
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun