V4 Group (V4 Group)
Daně a účetnictví  |  07.11.2024 09:06:44

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025: Vyšší odvody a nová daňová hranice

 

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak dlouhodobě udržitelný příspěvek do systému sociálního zabezpečení.

Jednou z hlavních změn je zvýšení hranice pro zdanění vyšší sazbou daně. Zatímco do konce roku 2024 je tato hranice stanovena na 1 582 812 , v roce 2025 dojde k navýšení na 1 676 052 , což představuje růst o 93 240 . Příjmy pod touto hranicí budou nadále zdaňovány sazbou 15 %, zatímco příjmy nad touto hranicí budou zdaňovány sazbou 23 %.

Další zásadní změnou je zvýšení maximálního vyměřovacího základu pro odvod sociálního pojištění, který se v roce 2025 zvýší na 2 234 736 Kč. Dále dojde ke zvýšení minimální měsíční zálohy na sociální pojištění pro OSVČ vykonávající hlavní činnost na 4 786 Kč, což je nárůst způsobený nejen růstem průměrné mzdy, ale i změnou výpočtu z 30 % na 35 % průměrné mzdy.

Minimální záloha na zdravotní pojištění pro OSVČ vykonávající hlavní činnost vzroste na 3 161 Kč. Pro OSVČ s vedlejší činností zůstává minimální záloha na zdravotní pojištění beze změny. V oblasti sociálního pojištění u vedlejší činnosti bude OSVČ povinná platit zálohy, pokud její dílčí základ daně překročí 111 736 Kč. Minimální měsíční záloha v roce 2025 činí pro vedlejší činnost 1 505 Kč,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Úleva pro začínající podnikatele

Poslanecká sněmovna schválila změnu zákona o sociálním pojištění. Ta umožní začínajícím podnikatelům odložit platby sociálního pojištění až o dva roky. Úleva začíná platit od ledna 2025.

Zmírnění tohoto finančního zatížení má podpořit nové podnikatele tím, že jim poskytne prostor pro investice do rozvoje jejich byznysu bez okamžitého zatížení povinnými odvody. Novela se vztahuje i na ty podnikatele, kteří měli z jakéhokoliv důvodu v podnikání minimálně pětiletou pauzu. Ministerstvo práce však varuje, že mohou vzniknout různá rizika, která jsou s tímto odkladem spojena.

Je důležité si uvědomit, že odložení záloh neznamená jejich odpuštění. Začínající podnikatelé by si měli být vědomi, že odklad platby znamená kumulaci dluhu, který musí být později uhrazen. Pokud se podnikatelský záměr nevydaří, může se podnikatel dostat do situace, že nebude schopen vysoký nedoplatek na pojistném uhradit najednou. Smyslem záloh je rozložení finanční zátěže do menších pravidelných plateb, jak upozornilo i ministerstvo práce,“ varuje Michal Jelínek.

 Změny v paušální dani

Pro rok 2025 se rovněž upravuje první pásmo paušální daně, kde měsíční částka v prvním pásmu vzroste ze 7 228 Kč na 8 765 Kč. Druhé a třetí pásmo zůstávají beze změny. Kdo se chce připojit od roku 2025 k paušální dani, může tak učinit do 10. ledna 2025. Záloha je pak splatná vždy do 20. kalendářního měsíce, za který se platí.

Výše paušální daně pro rok 2025

1. pásmo – Příjmy do 1 milionu korun (daň 8765 Kč)

Do 1. pásma patří OSVČ s ročním příjmem do milionu korun. Do tohoto pásma však mohou vstoupit také podnikatelé, kteří mají příjmy do 1,5 milionu korun. A to v případě, že mají minimálně tři čtvrtiny všech výdělků z činností, na které je možné uplatnit osmdesáti či šedesátiprocentní výdajový paušál

První pásmo se týká i těch, kteří sice mají příjmy do dvou milionů korun ročně a mají již nejméně tři čtvrtiny z příjmů z činnosti, na kterou lze uplatnit pouze osmdesátiprocentní výdajový paušál.

V tomto pásmu se pro rok 2025 zvyšuje paušální daň o 1267 korun měsíčně.

2. pásmo – Příjmy 1 milion až 1,5 milionu korun (daň 16 745 Kč)

Pro živnostníky spadající do druhého pásma, zůstává daň stejná jako pro rok 2024, a to 16 745 korun. Zajímavostí je, že v tomto případě důchodové pojištění tvoří skoro polovinu placené částky, tedy 8191 korun.

Do 2. pásma spadají ti živnostníci, kteří mají roční příjmem od 1 do 1,5 milionu Kč. V tomto pásmu nezáleží na typu samostatně výdělečné činnosti. 

Druhé pásmo však může zajímat například ty OSVČ, kteří mají alespoň 75 % příjmů z činnosti, na níž lze uplatnit osmdesáti či šedesátiprocentní výdajový paušál.

3. pásmo – OSVČ s příjmy od 1,5 milionu do 2 milionů korun (daň 27 139 Kč)

Výše paušální daně ve třetím pásmu se pro rok 2025 nemění a bez ohledu na typ samostatné výdělečné činnosti sem spadají živnostníci s příjmem od 1,5 do 2 milionů korun, pokud nemohou využít první či druhé pásmo paušální daně.

"Změny odvodů a daňových sazeb jsou přirozenou reakcí na růst průměrných mezd a ekonomickou situaci. Zatímco živnostníci vykonávající hlavní činnost budou čelit vyšším minimálním odvodům, zachování nižšího zdanění pro příjmy do 1,676 milionu Kč poskytuje určitou stabilitu a předvídatelnost. Je však důležité, aby OSVČ pozorně sledovali své výdaje a příjmy, neboť změny v odvodech mohou mít výrazný dopad na jejich cashflow," vysvětluje daňový expert Michal Jelínek.

Nové změny od 1. ledna 2025 budou mít významný dopad na tisíce českých živnostníků. Zvýšené daňové hranice a vyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění znamenají nejen potřebu upravit finanční plánování, ale i větší důraz na optimalizaci příjmů a výdajů. Vláda i odborníci doporučují OSVČ, aby si s dostatečným předstihem zajistili odpovídající přípravu na tyto změny.

V4 Group

V4 Group je poradenská skupina sdružující právní poradce, daňové konzultanty, auditory a účetní. Našim klientům nabízíme komplexní poradenské služby při vykonávaní jejich každodenních činností jako i řešení náročných obchodních transakcí.

Skupina V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.


Více informací najdete na: www.v4group.eu

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře



Více zpráv k tématu Daně


Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:

St 16:17  Komise vítá obecný přístup k DPH v digitálním věku ec.europa.eu (Evropská komise)
St   8:00  Finanční zpravodaj číslo 10/2024 MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
St   0:00  Prezentace k účetnictví soukromého sektoru MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Út 12:11  Commission welcomes general approach on VAT in the Digital Age ec.europa.eu (Evropská komise)




?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688