Letos v Česku do konce října zbankrotovalo bezmála 4,5 tisíce podnikatelů, nejvíce za poslední tři roky
Od začátku letošního roku do konce října bylo v Česku vyhlášeno
4 484 bankrotů fyzických osob podnikatelů, nejvíce za poslední tři roky. Zároveň bylo podáno 4 810 insolvenčních návrhů. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
Jen v říjnu zbankrotovalo 393 podnikatelů a bylo podáno 484 insolvenčních návrhů. „Již druhým měsícem sice došlo k poklesu počtu bankrotů a poprvé za letošní rok se jejich počet dostal pod 400 za měsíc. Na druhou stranu byl podán nadprůměrný počet insolvenčních návrhů, takže v příštích měsících lze opět očekávat i vyšší počet vyhlášených bankrotů. Předpokládáme tak, že letošní rok bude na svém konci na podnikatelské bankroty o několik procent silnější než předchozí dva roky. Ani tak počet bankrotů zřejmě nepřekročí úroveň před rokem 2022,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Za posledních 12 měsíců v Česku zbankrotovalo celkem 5 201 fyzických osob podnikatelů, o 2 % více než v předchozím období. Mírný růst je z dlouhodobého hlediska znatelný i u insolvenčních návrhů, kterých bylo za posledních 12 měsíců podáno 5 631, oproti předchozímu období o 4 % více. Průměrně za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 52 z 10 tisíc aktivních podnikatelů.
Nejvíce podnikatelských bankrotů soudy za posledních 12 měsíců vyhlásily v Moravskoslezském kraji (720), v Praze (606) a ve Středočeském kraji (577), nejméně pak v Karlovarském kraji (174) a na Vysočině (189). Nejvyšší míru podnikatelských bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Karlovarský kraj s 80 a Moravskoslezský kraj se 79 bankroty na 10 tisíc aktivních subjektů. K nejméně ohroženým patří podnikatelé v Praze s 34 bankroty a ve Středočeském kraji se 40 bankroty na 10 tisíc subjektů.
V rámci odvětví bylo v posledních 12 měsících nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (1 230), v obchodu (773) a ve zpracovatelském průmyslu (722). Dlouhodobě nejvyšší ohrožení bankrotem zaznamenává odvětví dopravy a skladování, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 68 z 10 tisíc registrovaných subjektů, a stavebnictví s 47 bankroty na 10 tisíc podnikatelů. Nejnižší míru bankrotů dlouhodobě vykazují odvětví poskytující vzdělávací, zdravotnické a sociální služby (6 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů) nebo informační a komunikační činnosti (7 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů).
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.
CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.
Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.
Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 90 informačních zdrojů.
Bankám, finančním a jiným úvěrujícím institucím poskytuje řadu řešení zahrnující analytické a softwarové nástroje, datové a digitální řešení včetně konzultací umožňujících optimalizaci jejich procesů od získání zákazníka přes upisování úvěru a řízení vztahů se zákazníkem až po vymáhání pohledávek. Kombinací vlastních znalostí s využitím nejnovějších technologií v rámci navrhovaných řešení je umožněno klientům dosahovat automatizovaných, optimalizovaných a vyhovujících procesů v každé fázi životního cyklu klienta.
Nově CRIF provozuje dotazníkovou platformu Synesgy, pomocí které společnosti zjistí, do jaké míry přímo ony anebo i jejich obchodní partneři přispívají k dosažení cílů odpovědného podnikání. V rámci ESG aktivit také poskytuje ESG skóre českých a slovenských společností díky proprietárním modelům významných rizik.
Další informace na: www.crif.cz
Poslední zprávy z rubriky Údaje o firmách:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory