Inflace je v konečném důsledku vždy monetárním jevem. Ale příčin může mít mnoho
Inflace je vždy monetárním jevem – vzniká kvůli tomu, že se „příliš mnoho peněz honí za příliš malým objemem služeb a zboží“. Příčin této nerovnováhy ale může být dlouhá řada. Což zřejmě někdy budí zmatení a rozporování onoho „vždy monetárním jevem“. Dnes se na inflaci také podíváme z perspektivy, které se na první pohled může zdát od oné monetární podstaty hodně vzdálená. Jde o ziskové marže.
1 . Marže a inflace: Následující graf ukazuje vývoj ziskových marží obchodovaných společností. V roce 2010 začínaly pod 9 %, v roce 2018 si sáhly téměř na 13 %. Už před rokem 2020 začaly cyklicky klesat, ale období vysoké inflace je zvedlo téměř k 14 %. Pak přišlo další cyklické oslabení, dosavadní výsledky za Q3 ale naznačují opětovný růst nad 13 %:
Zdroj: X
Uvedený jev bude pravděpodobně souviset s tím, že v USA byla poptávka alespoň zpočátku výrazně podpořena fiskálně - monetární stimulací. K tomu je tu otázka tržní síly firem v některých odvětvích. Pro někoho se to dokonce stalo klíčovým inflačním (politickým) tématem. Z čistě ekonomického pohledu se přitom skutečně můžeme zamýšlet nad tím, že v hodně konkurenčním prostředí by ani kombinace silných nákladových tlaků a silné poptávky neměla vést k výraznějšímu růstu cen a inflaci. Na druhou stranu zase těžko připisovat vysokou inflaci výhradně tomu, že konkurenční prostředí možná není úplně dokonalé. Konec konců, asi se nezměnilo z roku na rok a marže rostly výrazně už před rokem 2020.
2 . Monetární nerovnováha s mnoha příčinami: Rčení, že inflace je vždy monetárním jevem, budí z mého pohledu zbytečné rozpory. Inflace nemůže být na té nejzákladnější úrovni jiným, než monetárním jevem – jevem, který odráží nerovnováhu mezi množstvím peněz na straně jedné a objemem zboží a služeb na straně druhé. To se ale nevylučuje s řadou konkrétnějších vysvětlení a teorií, včetně oné (slabší) konkurence. U ní jde o tom, že zboží a služeb je na trhu méně, než v případě konkurence dokonalé. Takže inflace je pak stále monetárním jevem – výsledkem oné nerovnováhy. A k ní přitom přispívá málo konkurenční prostředí, které omezuje nabídku zboží a služeb.
Můžeme v uvedené souvislosti uvažovat nad tím, že minimálně 15 let dlouhé období rostoucích marží samo o sobě ukazuje na rostoucí monopolní sílu firemního sektoru jako celku. Vodítkem tu ale nejsou konkrétně marže samotné, ale návratnost investovaného kapitálu. Pokud se pohybuje systematicky a výrazně nad návratností požadovanou, dá se už celkem přesvědčivě uvažovat o tom, že situace zavání monopolní silou. Před časem jsem tu v této souvislosti poukazoval na mimořádně vysokou návratnost kapitálu některých technologických firem. Tedy těch, které bezesporu táhnou nahoru i křivku v grafu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Inflace vždy a všude monetárním jevem?
- Inflace už není monetárním jevem? Jen u malých dětí na zadním sedadle
- Konečná příčina inflace a návrat do monetárních diskusí šedesátých let
- Inflace v konečném důsledku zdražuje také splátky hypoték
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets