Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Okénko investora  |  08.07.2024 11:39:30

Cestování bude ekologičtější, ale dražší: Lufthansa zvyšuje ceny v důsledku nových předpisů

Pokud se rozhodnete cestovat na dovolenou s německým leteckým dopravcem Lufthansa, vaše letenky budou o něco dražší. Lufthansa zavedla nový příplatek až 72 eur na letenky s odletem v příštím roce. Připlatíte si, pokud cestujete ze zemí Evropské unie (EU) nebo Velké Británie. Tato iniciativa má pokrýt zvýšené náklady vyplývající z nových ekologických předpisů EU.

Zvýšení cen

Společnost Lufthansa (LHA) oznámila zavedení příplatku za ekologické náklady (ECS) ve snaze pokrýt dodatečné náklady vyplývající z nových regulačních předpisů EU. Podle oficiálního sdělení dopravce se příplatek vztahuje na všechny lety ze zemí EU včetně Spojeného království, Norska a Švýcarska zakoupené od 26. června 2024 s odlety od 1. ledna 2025. Výše příplatku závisí na trase a ceně letenky, přičemž u letů na krátké a střední vzdálenosti se bude pohybovat mezi 5 a 7 EUR. U dálkových letů zaplatí cestující o 18 až 36 EUR více za business třídu a o 72 EUR více za první třídu. Nařízení se týká téměř všech dceřiných společností Deutsche Lufthansa s výjimkou Eurowings. Podle agentury Reuters generální ředitel společnosti Lufthansa Carsten Spohr již dříve upozornil, že dosažení cílů bude náročné a odrazí se ve vyšších cenách pro cestující. Kromě současného příplatku k jízdnému se žádné další zvýšení neočekává.

Důvodem jsou předpisy

Lufthansa ve své zprávě vysvětluje, že příplatek má pokrýt náklady na nové požadavky na kvóty udržitelného leteckého paliva (SAF), které budou platit od začátku příštího roku. Požadavky na SAF v rámci programu Evropské unie "Fit for 55" nařizují zvyšovat podíl SAF na letištích, a to ze 2 % v roce 2025 na 70 % do roku 2050. Nové předpisy se připojují k dalším stávajícím předpisům, které musí dopravci dodržovat, jako je systém EU pro obchodování s emisemi (EU ETS) a systém kompenzace a snižování emisí uhlíku v mezinárodním letectví (CORSIA). EU ETS reguluje emiseCO2 v letectví prostřednictvím obchodování s certifikáty, zatímco CORSIA, kompenzuje emiseCO2 v mezinárodním letectví prostřednictvím nákupu certifikátů, což by v období 2024 až 2035 činilo 85 procent emisí z roku 2019.

Rozdílné postoje

Společnost Air France-KLM (AF) zaujala podobný postoj k regulaci pohonných hmot a zavedla příplatek ve výši 4 až 12 eur již v lednu 2022. Podle agentury Reuters však letecká společnost zvažuje další opatření s potenciálně vyššími poplatky. Mluvčí Air France-KLM agentuře sdělil, že příplatek se bude vztahovat i na všechny lety mimo Evropu, aby se transparentně pokryly náklady. Poplatky zavedla na začátku letošního roku také singapurská vláda. Opačný postoj zaujali britští nízkonákladoví dopravci easyJet (EZJ) a Wizz Air (WIZZ), kteří podobná opatření neplánují. EasyJet se v rámci svého úsilí o udržitelnost zaměřuje na vodíkovou technologii, zatímco Wizz Air vyzývá vlády, aby se zaměřily na finanční podporu leteckého průmyslu tak, aby nebyli postiženi cestující. Bez dalších příplatků budou moci létat také americké aerolinky United Airlines (UAL) a Southwest (LUV). Přestože se některé společnosti rozhodly své cestující nezatěžovat, odborníci se přiklánějí k názoru, že se k Lufthanse později připojí i další letecké společnosti.

 

Investice do ekologičtější budoucnosti

Lufthansa již několik let intenzivně investuje do ekologičtější budoucnosti s cílem snížit emise oxidu uhličitého a do roku 2050 dosáhnout nulových emisí. Tento cíl, potvrzený iniciativou SBTi (Science Based Targets Initiative), činí ze společnosti Lufthansa první evropskou leteckou společnost s vědecky podloženým cílem snížení emisí CO2 v souladu s cíli Pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Mezi další iniciativy patří používání letadel, která mají o 30 % nižší spotřebu paliva než starší modely, zlepšení řízení letového provozu a palivové účinnosti a nabídka udržitelně vyráběných potravin v ekologických obalech. Kromě toho dopravce dává cestujícím možnost zapojit se do úsilí o udržitelnost prostřednictvím ekologických tarifů na evropských a severoafrických letech. Podporuje také výzkum a vývoj v oblasti SAF a souvisejících technologií a využívá umělou inteligenci ke zlepšení výzkumu klimatu a zdokonalení klimatických a atmosférických modelů.

Akce se nedaří

Přestože se létání po období pandemie na nějakou dobu vrátilo do plného proudu, na akciích společnosti se to příliš pozitivně neprojevilo. Tržní hodnota akcií společnosti se v současné době pohybuje poblíž historických minim z listopadu 2022, kdy činila 5,42 EUR za akcii. Ve srovnání s pětiletým maximem, kterého dosáhla v listopadu 2019, to představuje pokles o více než 68 %. Akcie prošly poměrně volatilním obdobím, v březnu a dubnu loňského roku krátce překonaly hranici 10 EUR za akcii, přičemž 26. června 2024 činila hodnota 5,69 EUR za akcii.* Tržní kapitalizace společnosti činila 7,28 miliardy USD (6,81 miliardy EUR), což je podle údajů společnosti Companiesmarketcap.com meziroční pokles o více než 31 procent*.

Vývoj ceny akcií společnosti Lufthansa za posledních 5 let (Zdroj: Tradingeconomics.com)*

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd. 

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.
Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Ve světě finančních trhů začínala na oddělení sales, kde se věnovala klientům obchodujícím prostřednictvím CFD certifikátů. Fascinoval ji zejména svět akcií a komodit, kterým se chtěla věnovat podrobněji. Rok a půl strávila psaním odborných článků na tuto tématiku v redakci Hospodářských novin. Momentálně se zabývá analytickou činností, kde se věnuje hlavně trhům s komoditami a vývoji drahých kovů, které ve fyzické podobě považuje za nejlepší formu zajištění majetku proti nejistotě.Wonderinterest Trading Ltd

Váš úspěch je pro nás prioritou, a proto ke klientům přistupujeme individuálně. Společnost Wonderinterest Trading Ltd tvoří tým nejlepších odborníků a vyškolených profesionálů, kteří jsou připraveni poskytnout vám pomoc při vstupu do světa investic tím správným způsobem - cestou k úspěchu. Wonderinterest Trading Ltd je kyperská investiční společnost (CIF), která je regulována a dohlížena Kyperskou komisí pro cenné papíry (CySEC) s licencí číslo 307/16. Poskytuje klientům obchodní příležitosti v dynamickém prostředí globálních trhů.

Více informací na https://www.wonderinterest.com/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestování


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Pá 13:38  Nedostupnost bytů přesahující 100 procent. Jak je to možné? Radoslav Jusko (Ronda Invest)
St   9:31  Drahé levné akcie – Příběh dvou měst Mgr. Timur Barotov (BHS)
Út   9:53  Podíl nezaměstnaných osob (červen 2024) Miroslav Novák (AKCENTA CZ)


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688