Zítra jsou v USA prezidentské volby - bude to zřejmě velice těsné, rozhodne zřejmě Pennsylvánie
Podle všeho by se mělo rozhodnout v 7 tzv. swing states, tedy státech, kde není dopředu jasný vítěz (Arizona, Georgia, North Carolina, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin a Nevada). Takto jednoduché to ale nakonec být nemusí - během víkendu se objevil průzkum, který favorizuje Kamalu Harris v "republikánské" Iowě, která již za swing state považována není. Není tak vyloučeno, že k překvapení může dojít i v některých státech, ačkoliv se to spíše nečeká.
Každopádně výsledky mohou výrazně ovlivnit ekonomický vývoj v Česku. Krátkodobě jde o korunu. Ta nedávno oslabila, když vedle změny tržních očekávání na FED ve směru pomalejší očekávané rychlosti snižování sazeb na tento vývoj mělo vliv také zvýšení pravděpodobnosti výhry D. Trumpa. Proto, pokud by nakonec vyhrál Trump, koruna by mohla ještě mírně oslabit. V opačném případě může posílit.
Vývoj koruny pak může mít dopady i na politiku ČNB. Oslabení kurzu koruny k euru totiž uvolňuje měnové podmínky podobně jako snížení sazeb (samozřejmě přes jiné transmisní kanály). V tomto ohledu může dle nás nedávné oslabení koruny zhruba odpovídat případnému snížení sazeb o nějakých 30-35 bodů. Jinými slovy v případě slabé koruny už ČNB nemusí tolik snižovat sazby, protože kurz "to již odpracoval". Proto v případě výhry Harris se zvyšuje šance na další snižování sazeb ČNB na příštích zasedáních, v případě výhry Trumpa se zvyšuje možnost ponechání sazeb beze změny na některém z příštích zasedáních.
I proto dokončíme nový update naší prognózy až budou známy výsledky, protože to může mít značný vliv. A nejenom přes korunu.
Důvody pro slabší korunu kvůli možné výhře Trumpa souvisí s tím, že po jeho případné výhře může dojít k zavedení cel na dovoz do USA, což by spustilo reakci ze strany EU a možnost "obchodních válek", které by poškodily exportně orientované evropské ekonomiky (Německo, ČR apod.).
Navíc by bylo nutné v takovém případě počítat i s tím, že Trump by pravděpodobně zavedl cla na čínský vývoz do USA, což by mohlo být následováno při předpokladu pokračování slabé domácí poptávky v Číně k přesměrování čínských vývozů do Evropy, a to klidně za dumpingové ceny. To by opět řadu evropských ekonomik mohlo nepříznivě poškodit.
Jiří Polanský
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?