Řecko na cestě ke klimatické neutralitě sází na slunce, vítr, baterie i nová paliva
Řecké ministerstvo životního prostředí a energetiky představilo aktualizovaný plán postupného přechodu země ke klimatické neutralitě. Počítá s posilováním energie ze slunce a větru, robustnější distribuční sítí a bateriovými úložišti. Řecko se zajímá také o alternativní paliva a další inovativní technologie.
Ilustrační foto Shutterstock
Řecko v posledních letech významně pokročilo s energetickou transformací. Aktualizovaný vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu do roku 2030 s výhledem do roku 2050 proto vytyčuje nové ambiciózní cíle, které přinášejí zajímavé investiční příležitosti.
Plán je rozdělen do tří etap. V první, od roku 2025 do roku 2030, bude pokračovat rozšiřování větrné a solární energetiky a akumulační infrastruktury, aby byla zajištěna nejen kapacita, ale i vyváženost systému. Postupně se budou uplatňovat nové technologie jako biometan, vodík, zachycování a ukládání uhlíku a velkoplošná tepelná čerpadla. Druhá etapa (2030-2040) bude zaměřena na „očištění“ elektřiny, na urychlení úspor energie v domácnostech i na budovách a na elektrifikaci pozemní dopravy. Ve třetí etapě (2040-2050) se plánují zelené změny v lodní a letecké dopravě, kde je třeba využít nová, ekologická paliva, a také v těžkém průmyslu.
Po roce 2050 jen zelená elektřina
Řecko počítá s tím, že produkce elektřiny se do roku 2050 zvýší ze 44,5 TWh v roce 2023 na asi 136 TWh. Tento nárůst by Řecko chtělo pokrýt zejména posílením výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. To si ovšem vyžádá masivní investice nejen do elektráren, ale také do posílení distribuční sítě a kapacity bateriových úložišť.
Země počítá s dalším nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny z 48 procent v roce 2023 na 81 procent v roce 2030 a téměř 100 procent v roce 2050. Podíl instalovaného výkonu solárních technologií na energetickém mixu Řecka by se z 30 procent v roce 2025 měl od roku 2040 zvýšit na téměř 50 procent a na této úrovni setrvat. Významnou roli by měly hrát větrné elektrárny instalované jak na souši, tak nově i na moři, které se postupně stanou druhým nejvýznamnějším zdrojem elektřiny. Instalovaný výkon plynových elektráren zůstane v absolutních hodnotách bez zásadní změny, ve vztahu k celkové produkci však z 25 procent v roce 2025 klesne do roku 2050 na pouhých devět procent. Lignitové elektrárny, které reprezentují zhruba pět procent instalovaného výkonu, budou od roku 2030 zcela vyřazeny z provozu.
V úložištích se angažuje i česká firma
Předpokladem širšího zapojení obnovitelných zdrojů do energetického mixu je zvýšení kapacity úložišť, jejichž stávající kapacita je bezvýznamná, v roce 2030 by však měla činit 6,2 GW a do roku 2050 se téměř ztrojnásobit na 17 GW. Úspěšně se v tomto ohledu zapojují i české firmy, například Solek letos vyhrál tendr na rozšíření kapacity bateriových úložišť v severním Řecku o 36 MWh. Další příležitostí v tomto ohledu je řecký projekt „zelených ostrovů“, zaměřený na posílení energetické soběstačnosti. V říjnu 2024 byl úspěšně otestován pilotní projekt na ostrově Ai Stratis, který byl (zatím jen po několik hodin) napájen pouze elektřinou z obnovitelných zdrojů.
Další peníze, minimálně půl miliardy eur ročně, bude v následujících letech Řecko investovat do rozšíření a posílení odolnosti rozvodné sítě a do digitalizace rozvodů za pomocí inteligentních elektroměrů, které by do roku 2030 měly pokrýt celou síť.
Příležitost pro investory
Řecko si uvědomuje, že náklady na realizaci těchto ambiciózních záměrů nebudou malé. Studie, kterou pro řecké ministerstvo životního prostředí a energetiky zpracovala americká konzultační firma McKinsey, předpokládá, že dosažení cílů aktualizovaného energetického a klimatického plánu si do roku 2050 vyžádá investice v hodnotě 436 miliard eur. Řecko proto počítá s čerpáním peněz i z různých evropských programů, například z plánu obnovy a růstu nebo z kohezních fondů.
Na druhé straně by se naplnění plánu kromě klimatického přínosu mělo promítnout i do zvýšení HDP o 2,5 % do roku 2050 a objemu hrubé přidané hodnoty o šest miliard eur ročně. V souvislosti se zelenou transformací by také mělo vzniknout 210 tisíc nových pracovních míst, což odpovídá pěti procentům pracovního potenciálu země. Plány řecké vlády také mohou být zajímavé pro zahraniční investory, včetně těch českých, v oblastech inovativních energetických technologií, jako jsou alternativní paliva, zachycování uhlíku, výroba a uskladnění elektřiny, energetické úspory nebo elektrifikace dopravy.
Martina Dočkalová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Athénách
Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Athénách
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?