Zimní sezóna klepe na dveře. Bez zimních pneumatik riskujete nehodu i pokutu
Od 1. listopadu začíná na silnicích zimní sezóna, proto nezapomeňte na pravidla, která stanovují povinnost používání zimních pneumatik. Platná jsou až do 31. března. Opatrní musí být řidiči i při cestování do zahraničí, kde se pravidla pro jízdu v zimě mohou výrazně lišit, včetně vysokých pokut za jejich porušení. UNIQA upozorňuje, že v Německu už pneumatiky s označením M+S nepovažují za zimní a řidičům hrozí pokuta. V případě nehody v Německu ale nebude UNIQA za jejich použití své klienty sankcionovat.
Povinnost používat zimní pneumatiky stanovuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. I když zákon nestanoví výslovně „všeobecnou povinnost“, nikdy nelze předvídat, jaké počasí řidiče po cestě potká nebo jak se náhle změní. Proto lze doporučit zimní pneumatiky, jakmile teploty klesají pod 7 °C. Pro bezpečnost tedy není důležité datum, ale povětrnostní podmínky. Některé úseky komunikací v ČR ale zimní výbavu pro řidiče výslovně předepisují a bez ní se v těchto místech řidiči vystavují riziku pokuty ve výši několika tisíc korun.
Proč je dobré na zimu vůz přezout?
Složení směsi zimních pneumatik zaručuje potřebnou přilnavost k povrchu vozovky při nízkých teplotách a jejich vlastnosti zajišťují samočištění. Výrazně zvyšují účinnost brzdění, která může být na nepříznivých površích s letními pneumatikami omezena o 20-30 %. Důležité je ale pravidelně kontrolovat i hloubku vzorku, u osobních aut musí být u zimních pneumatik minimálně 4 mm, u nákladních aut nad 3,5 tuny pak 6 mm. Pneumatika s menší hloubkou totiž ztrácí na sněhové pokrývce tzv. samočistící efekt a tím i svoji účinnost.
„Zimní pneumatiky jsou svým speciálním desénem a gumovou směsí na zimních silnicích mnohem bezpečnější než letní. Brzdná dráha letních pneumatik může být totiž na zimních silnicích delší o 20–30 %,“ říká manažer oddělení likvidace škod na motorových vozidlech UNIQA Jiří Moravec a dále doporučuje, aby zákonné termíny na přezutí auta řidiči dodržovali a zohledňovali při tom i povětrnostní podmínky: „Počasí, a tedy i vlhkost na silnici se může změnit z večera do rána na námrazu a ta v kombinaci s letními pneumatikami může způsobit vážné dopravní nehody.“ UNIQA každoročně eviduje případy, kdy přes noci náhle nasněžilo a řidiči hlásili více dopravních kolizí, které způsobil smyk nebo nedobrzdění a následné nárazy do vozidel zezadu.
Zimní, letní či celoroční – jak je to s pojistným plněním?
Povinnost používat zimní pneumatiky se v pojistných smlouvách neuvádí. Podle všeobecných pojistných podmínek je však pojištěný povinen dbát, aby pojistná událost nenastala, zejména nesmí porušovat povinnosti směřující k odvrácení nebo zmenšení nebezpečí, které jsou mu právními předpisy uloženy. „Ke krácení plnění bychom přistoupili pouze tehdy, pokud by byla prokázána příčinná souvislost mezi vznikem škody a nesprávně zvolenými pneumatikami,“ říká Jiří Moravec z UNIQA.
Tehdy se již pojišťovna zajímá i o celkový stav pneumatik, tedy i hloubku desénu. I jízda na předepsaných pneumatikách, ale s “opotřebovaným desénem”, může vést k sankci, pokud existuje přímá souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem nehody.
Zimní pneumatiky lze snadno poznat podle označení M+S, M.S, M/S nebo M&S (Mud and Snow). Pro extrémní podmínky při nižších teplotách a na náročné povrchy výrobci doporučují ještě kvalitnější značkové zimní pneumatiky označené grafikou 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) vedle označení M+S; jednotně považované za “alpský symbol”. Platí v rámci EU a v některých zemích se výslovně na jízdu v zimě vyžadují. To samé platí i pro tzv. celoroční pneumatiky, které řidiči používají stále častěji. Pokud mají celoroční pneumatiky jedno z výše uvedených označení, splňují podmínky stanovené pro jízdu v zimě.
Jinak je to ale v Německu, kde už pneumatiky M+S nejsou považovány za zimní a v případě kontroly nebo nehody v zimním období za jejich použití hrozí pokuta. V případě pojistné události v Německu, kdy by řidič jel na zimních pneumatikách M+S, které by jinak splňovaly všechny podmínky pro použití, UNIQA své klienty sankcionovat nebude.
„Uvědomujeme si, že naši řidiči, kteří překročí hranice, nemusí mít informace o zákazu používání těchto konkrétních zimních pneumatik v Německu, zejména pokud jsou u nás a v okolních zemích stále povoleny. Nejde o levnou záležitost, a když už řidič pneumatiky M+S na vozidle má a jsou ve stavu, který odpovídá podmínkám použití v Česku, nebudeme je brát v případě pojistné události v Německu během zimní sezóny jako přitěžující okolnost,“ říká manažer likvidace škod z neživotního pojištění UNIQA Jiří Moravec.
Jaká pravidla mají naši sousedé?
- Slovensko: Označení zimních pneumatik rozproudilo v posledních dnech velkou diskusi i na Slovensku. Informace, že od 1. října se za „zimní pneumatiku“ považuje pouze ta s horským symbolem se sněhovou vločkou – 3PMSF, ale nakonec není platná. Ministerstvo vnitra SR uvedlo, že při používání pneumatik na Slovensku se nic nemění a nadále postačují v zimním období i pneumatiky s označením M+S, M.S nebo M&S.
- Rakousko: Přezout auto na zimu je povinné od 1. listopadu do 15. dubna. Řidičům doporučujeme tuto povinnost nepodceňovat, pokuty za nepřezuté auto mohou v Rakousku dosáhnout až několika tisíc EUR.
- Polsko: Přezout auto na zimu se pouze doporučuje, není to povinnost.
- Německo: Zimní sezóna v Německu trvá od 1. října do Velikonoc. Auta musí být v zimní sezóně vybavena zimními nebo celoročními pneumatikami. Podle nových pravidel se v Německu za zimní pneumatiky nepovažují celoroční s označením M+S, ale pouze pneumatiky s horským symbolem se sněhovou vločkou – 3PMS. V případě jízdy na pneumatikách M+S v zimě řidičům hrozí pokuta.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select