Nová egyptská průmyslová strategie klade důraz na investice i digitalizaci
Egypt představil novou strategii rozvoje průmyslu na příštích šest let. Akcent klade zejména na zelenou ekonomiku a investice. České firmy může zaujmout nově spuštěné digitální rozhraní, které usnadňuje orientaci v investičních příležitostech po celé zemi napříč průmyslovými obory a snižuje celkovou byrokratickou zátěž.
S rozvojem obnovitelných zdrojů energie souvisí jedna z priorit průmyslové strategie – produkce zeleného vodíku. Foto: Shutterstock
Egyptské ministerstvo průmyslu a dopravy zveřejnilo novou strategii platnou pro období 2024–2030. Strategie bude postupně realizována ve třech fázích a přestože se bude zaměřovat na všechny sektory, prim budou dle očekávání hrát odvětví budoucnosti, zejména zelený vodík. Cílem strategie je zvýšit podíl průmyslového odvětví na hrubém domácím produktu až o 20 % do roku 2030 a vytvořit v průmyslových oborech 7 až 8 milionů pracovních příležitostí. Dílčím úkolem je také poskytování podpory menším továrnám, jejich začleňování do formální ekonomiky a stejně tak řešení problémů firem, které se ocitly na mrtvém bodě.
POSUN PRŮMYSLU K DIGITALIZACI
O lokalizaci průmyslu a dlouhodobé zahraniční investice Egypt usiluje dlouhodobě. S novou strategií proto úzce souvisí i spuštění digitální průmyslové platformy. Přestože zatím byla do provozu uvedena první fáze, po kompletním zprovoznění bude ztělesňovat jeden z pilířů přechodu Egypta na digitální systém. V každém případě představuje užitečný nástroj i pro potenciální české investory, neboť zahrnuje přehlednou investiční mapu včetně informací k přidělování průmyslových pozemků investorům, získávání provozních licencí i následným službám.
Digitální platforma dále zjednodušuje přístup k podmínkám, které je potřeba v případě konkrétního investičního záměru naplnit a stanovuje i konkrétní ceny v závislosti na velikosti a povaze daného pozemku. Aktuálně je k dispozici více než 1 100 investičních pozemků v celkem 14 egyptských guvernorátech a zahrnuje celou škálu průmyslových činností – od potravinářského, farmaceutického a chemického až po těžební a textilní průmysl. Platforma navíc umožňuje přístup k aktualizovaným zákonům i dalším postupům, které jsou pro investory zásadní.
INVESTICÍM NAHRÁVAJÍ I DAŇOVÉ REFORMY
Přilákání soukromých investic patří vedle podpory výroby a technologického pokroku mezi hlavní cíle daňového balíčku, oznámeného egyptským ministerstvem financí v půlce října 2024. Nový balíček zavádí 20 klíčových reforem, které si kromě zmírnění daňové a finanční zátěže daňových poplatníků kladou za cíl i sjednocení daňových služeb a odstranění nahromaděných daňových sporů. Zjednodušený daňový systém pro malé a střední podniky zavádí jednoduchou paušální daň pro podniky s ročním obratem do 15 milionů egyptských liber. Daně z příjmů z pracovní činnosti budou potom vypořádávány jednou ročně, tedy nikoliv až sedmnáctkrát jako doposud.
Přestože k ideálnímu systému z pohledu investorů ještě celá řada kroků schází (mj. je zatím stále nutné komunikovat s několika různými úřady a vládními subjekty místo jednoho centrálního bodu), nová strategie i další pobídky svědčí o tom, že lokalizace výroby do země a přenos zahraničního know-how patří stále mezi absolutní priority směřování egyptské ekonomiky, což vytváří setrvalé příležitosti pro zahraniční firmy.
Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Káhiře
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz