Více než polovina firem v Německu nedávno obětí ransomware
Ransomware se v Německu stal „lukrativním oborem“ podnikání kybernetických zločinců. V uplynulých 12 měsících bylo tímto způsobem napadeno 6 z 10 společností (60 %). 29 % z nich v důsledku toho neutrpělo naštěstí žádnou škodu, zatímco 31 % škodu zaznamenalo: například v podobě výpadku výroby, potřeby vynaložit náklady na poskytovatele IT služeb nebo rovněž formou plateb pachatelům.
Na finanční požadavky reagovala přibližně 1 z 8 postižených společností (12 %). Tři čtvrtiny (76 %) uvádějí, že pachatelům nic nezaplatily, zatímco 12 % nechce nebo nemůže poskytnout žádné informace.
Takové jsou výsledky studie zadané německým digitálním sdružením Bitkom, pro kterou bylo reprezentativně osloveno více než 1 000 společností. Ransomware je škodlivý software, který se infiltruje do sítí a počítačů, zašifruje či uzamkne data a někdy je také odešle útočníkům. Za účelem obnovení přístupu a zabránění další publikace dat jsou postižené společnosti pachateli vyzvány k platbě výkupného.
„Nikdo, kdo se stane obětí ransomware, by nikdy neměl posílat platby,“ říká Felix Kuhlenkamp, specialista bezpečnostní politiky ve společnosti Bitkom. „Jednak se tím financují další útoky pachatelů, za nimiž jsou obvykle skupiny organizovaného zločinu. Za druhé je škodlivý software často tak špatně naprogramován, že pachatelé nejsou schopni šifrování zcela zrušit a data obnovit.“
4 z 10 (40 %) postižených společností dokázaly svá data obnovit samy, zatímco 10 % firem se je podařilo získat zpět od pachatelů bez nutnosti platit výkupné. Pouze 1 % oslovených uvedlo, že ukradená data byla zveřejněna. Současně 17 % oslovených připustilo, že v důsledku útoku došlo k masivnímu omezení obchodního provozu podniku. 42 % účastníků studie přiznává, že neočekávalo, že se stanou obětí útoku formou ransomwaru. A konečně 54 % dotázaných v důsledku toho zpřísnilo svá bezpečnostní opatření. Kuhlenkamp z Bitkomu k tomu připojuje komentář:
„Útok ransomwaru může postihnout kohokoli. Všechny společnosti by proto měly posílit své technické zabezpečení IT, vyškolit zaměstnance, aby dokázali rozpoznat útoky v rané fázi, a především pravidelně zálohovat data. Tímto způsobem lze rychle a kompletně obnovit data v systémech, pokud dojde k nejhoršímu.“
Po útoku téměř každá pátá postižená společnost (18 %) zavolala externího poskytovatele odpovídajících služeb, aby získala podporu proti útoku. Přibližně 1 z 8 postižených společností (12 %) by tak ráda učinila, ale nebyla schopna najít vhodného dodavatele. Celkově pouze 21 % z napadených zapojilo po útoku orgán činný v trestním řízení.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select