LPG automobily míří k dalšímu rekordu. U přestaveb stále častěji figurují nové firemní vozy
Letos již bylo registrováno více nových automobilů na LPG než za stejné období roku 2022, který byl zatím rekordní. Nepolevuje ani zájem o dodatečné přestavby na LPG. Podle odborníků se ale mění spektrum zákazníků. Na LPG stále častěji přecházejí firmy, které realizují přestavby nových vozů ve flotile.
Poslední tři roky byly co do počtu registrací nových vozidel na LPG rekordní. Historicky nejvíce továrních modelů na LPG přibylo na českých silnicích v roce 2022, a to necelé 4000. Letošní rok má ale našlápnuto tento rekord překonat. „Za první 3 čtvrtletí roku 2022 bylo v Česku registrováno bezmála 3000 nových vozů na LPG. Ve stejném období letošního roku je to už téměř 3200 automobilů, takže lze předpokládat, že na konci roku se s touto dynamikou přiblížíme k celkovým 4300 nových továrních vozů na autoplyn,“ všímá si Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG (ČALPG).
To by bylo téměř o 10 % více než v rekordním roce 2022 a o pětinu více meziročně. Údaje vycházejí z dat Svazu dovozců automobilů, podle kterých novým registracím jednoznačně dominují vozy Dacia. S větším odstupem ve statistikách figurují i Renaulty a dále několik Fiatů.
Nové modely i motorizace na LPG
Dacii se sázka na LPG pohon vyplácí – v Česku je totiž více než polovina všech modelů této automobilky prodáno ve verzi LPG. Dacia nabízí dvoupalivové motory na benzin a LPG od roku 2010. Do konce července 2024 už ve všech zemích, kde se její vozy nabízejí, prodala více než milion vozů na LPG.
Aktuálně Dacia představila zcela nové SUV. V modelu Bigster kromě dalších motorizací poprvé nabízí motor ECO-G 140 kombinující dvoupalivový a 48V mild-hybridní pohon. Ten pomáhá tříválcovému přeplňovanému motoru o objemu 1,2 litru, ať už pracuje na benzin, nebo LPG, ve fázi rozjezdu a akcelerace.
Zájem o přestavby na LPG je také u firem
Pozadu nezůstávají ani dodatečné přestavby benzínových vozů. Podle Marka Osvalda, jednatele a vedoucího provozu společnosti AUTOGAS CENTRUM PLUS, se v současnosti ročně celkově realizuje kolem 6000 přestaveb na LPG. Zájem o přestavby je tedy stále velký, mění se však spektrum zákazníků i jejich náročnost.
„Jestliže dříve přestavbu poptávaly hlavně fyzické osoby a jednalo se o starší vozy, tak nyní se stále více prosazují firmy s úplně novými auty. Pro nás to znamená ‚jít s dobou‘ a mít to nejlepší možné zařízení na přestavbu třeba i hybridních motorů,“ říká Marek Osvald s tím, že úroveň přestavby jak technická, tak samotným provedením musí sekundovat vozům s alternativním pohonem dodávaným přímo výrobcem automobilů a někdy je i předčit.
Podle něj se nejčastěji přestavují flotily o 5 až 20 vozech, ale jeho firma má už na kontě i zástavbu firemní flotily čítající stovku automobilů. Nejčastěji se přestavby týkají Škodovek (motory 1.0 a 1.5 TSI), vozů Toyota (motory 1.5 tříválec bez hybridu v sedanu Corolla, 2.0 hybrid v Corolle a 2.5 u modelu Camry) a Hyundai (motor 1.5 DPi – čtyřválec MPI s dvojitým vstřikováním na válec).
Samoobslužné tankování LPG
Také čerpací stanice vycházejí vstříc zákazníkům. Lidé mají stále zažito, že plnit LPG do vozidla smí pouze obsluha čerpací stanice. Zásadní průlom v tankování LPG ale přinesla změna legislativy v oblasti vyhrazených technických plynových zařízení už dva roky nazpět. Od 1. 7. 2022 je totiž možný samoobslužný výdej paliva LPG přímo zákazníkem. Došlo tak ke sjednocení postupů při plnění LPG, CNG, LNG a H2, kdy načerpání nebo plnění plynů může provádět samotný řidič.
Samoobslužné čerpání LPG do vozidla má svá pravidla. „Provozovatel čerpací stanice musí na výdejním stojanu nebo v jeho blízkosti umístit návod, ve kterém mimo jiné upozorní zákazníka, že je třeba při manipulaci s plnicí koncovkou použít ochranu zraku i rukou. Pokud se rozhodne natankovat LPG sám, bere na vědomí nutnost ochranných prostředků a nese plnou odpovědnost za průběh čerpání paliva, jako je tomu při výdeji benzínu, nafty a CNG. Může se však stále obrátit na obsluhu čerpací stanice,“ vysvětluje Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas, která v Česku dodává LPG i bioLPG na více než dvě stovky čerpacích stanic Primagas, MOL, OMV i dalších provozovatelů.
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Auto Moto:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Cena aut - velký přehle cen ojetých automobilů
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- LPG se netýká pouze nových vozů, počet vozů s přestavbou na LPG se letos meziročně zdvojnásobil
- Stále populárnější ETF míří k dalšímu rekordu
- Vozy na LPG loni zaznamenaly nový rekord. Výrazně přibylo též dodatečných přestaveb na autoplyn
- Marže míří k dalším rekordům, ziskovost technologií je ve srovnání se zbytkem trhu trojnásobná
- Češi stále častěji jezdí na dovolenou služebním autem, jde o novou zaměstnaneckou výhodu
- Akcie lámou další rekordy, očekávaný pád stále nepřichází
- Nové byty se kvůli krizi v povolování staveb stále častěji staví také v nebytových budovách - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory