cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  25.10.2024 10:36:48

Meziroční růst HDP Číny ve třetím čtvrtletí činil dle údajů statistického úřadu 4,6 %, nejméně za poslední dva roky - Globální ekonomický výhled říjen 2024 - Čína

Meziroční růst HDP ve třetím čtvrtletí činil dle údajů statistického úřadu 4,6 %, nejméně za poslední dva roky. Kontrakce v sektoru nemovitostí, jak rezidenčních, tak komerčních, zatím nepolevila. Existují náznaky klesající zaměstnanosti v souvislosti s útlumem v řadě odvětví náročných na pracovní sílu. Přesto nezaměstnanost v městských oblastech v září mírně klesla na 5,1 %. Aktuální fiskální úsilí vlády a uvolnění řady nástrojů měnové politiky (klíčové úrokové sazby, povinných minimálních rezerv, přístupu k financování ze strany centrální banky) je zaměřeno na záchranu růstového cíle pro letošní rok ve výši okolo 5%.

V září kompozitní Caixin, ačkoli se udržel nad hranicí 50 bodů, klesl na nejnižší úroveň za poslední rok (50,3). Za tímto vývojem stojí kombinace nečekaného propadu PMI ve výrobě (na 49,3 oproti 50,4 v srpnu) a pouze nepatrné expanze PMI ve službách (50,3 oproti 51,6 v srpnu). Nejistý výhled a zpomalení růstu ve světě vedlo zejména ve vývozních odvětvích k poklesu objemu nových objednávek. Velmi nízko se nacházela také spotřebitelská důvěra.

Spotřebitelská inflace v září činila 0,4 % meziročně, což znamenalo zpomalení o 0,2 p.b. oproti srpnu. Meziměsíčně byla celková inflace v září téměř nulová. Jádrová spotřebitelská inflace, ačkoli zůstala kladná (0,1 % meziročně), byla nejnižší od února 2021. Ceny výrobců v září pokračovaly v meziročním poklesu (-2,8 %) již 24. měsícem v řadě, přičemž zářijový propad byl nejprudší od března. Velký vliv na cenový vývoj měly klesající ceny paliv a jiných surovin spolu s pokračujícím ochlazením realitního trhu.

Vývozy z Číny vykazují od jara stabilní meziroční růst (v září 2,4%). Počínaje srpnem se růstový trend z asijských sousedů pevninské Číny rozšířil na většinu ostatních obchodních partnerů. Na straně dovozů byl naopak celkový růst v září (0,3%), stejně jako v srpnu (0,5%), velmi nízký, což podle pozorovatelů souvisí se slabým výhledem na domácí poptávku pro nejbližší měsíce. Navíc byl růst zaznamenán jen u dovozů z několika teritorií (především Spojených států a států ASEAN), zatímco v případě dalších významných obchodních partnerů (EU, Japonsko, Spojené království) byl již druhý měsíc po sobě zaznamenán pokles.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688