Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 23. říjnu 2024
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla ve 42. týdnu na území ČR celkově silně nadnormální. Na převážné většině území setrvává mimořádně nebo silně nadnormální hladina. Oproti předcházejícímu týdnu se celkový stav podzemní vody zhoršil na silně nadnormální. Podíl mělkých vrtů s mimořádně nadnormální hladinou se snížil na 27 %. Podíl mělkých vrtů se silně nadnormální hladinou (39 %) se zvýšil. Podíl mělkých vrtů s normální hladinou (19 %) se zvýšil a podíl mělkých vrtů se silně nebo mimořádně podnormální hladinou (1 %) se nezměnil. Hladina ve srovnání s předchozím týdnem převážně stagnovala, až mírně klesala (75 % vrtů). Pokles hladiny byl zaznamenán u 6 % a velký pokles u 1 % mělkých vrtů.
Vydatnost pramenů na území ČR byla v 42. týdnu celkově silně nadnormální. Přibližně na polovině území setrvává silně nebo mimořádně nadnormální vydatnost. Oproti předcházejícímu týdnu se celkový stav vydatnosti mírně zhoršil, zůstal však silně nadnormální. Podíl pramenů s mimořádně nadnormální (25 %) vydatností se snížil. Podíl pramenů se silně nadnormální (23 %) vydatností se nezměnil. Podíl pramenů normální vydatností (30 %) se nezměnil. Také se nezměnil podíl pramenů se silně nebo mimořádně podnormální vydatností (8 %). Vydatnost ve srovnání s předchozím týdnem stagnovala, až se mírně zmenšovala u 50 % pramenů. Stagnace až mírné zvětšení bylo zaznamenáno u 29 % pramenů. U 12 % pramenů bylo zaznamenáno zmenšení a u 7 % pramenů velké zmenšení vydatnosti. Zvětšení vydatnosti bylo zaznamenáno pouze u 2 % pramenů. Ke zlepšení stavu nedošlo v žádném ze sledovaných povodí.
Hladiny sledovaných toků byly v průběhu týdne převážně setrvalé nebo na poklesu, případně mohly být hladiny mírně rozkolísané v závislosti na spadlých srážkách. Celkové týdenní rozdíly hladin se nejčastěji pohybovaly od -13 do +0 cm. V porovnání s dlouhodobými říjnovými průměry byly průtoky převážně průměrné až nadprůměrné, nejčastěji se pohybovaly v rozmezí od 50 do 195 % QX. Toky s indikací hydrologického sucha se téměř nevyskytovaly.
Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tato vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 60–100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.
Přílohy
Poslední zprávy z rubriky Zemědělství:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Stravenky a stravenkový paušál - Aktuální informace ke stravenkám
- Mzda, mzdy - Aktuální informace ke mzdám a platům
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Dow Jones (DJI) - aktuální graf akcie Dow Jones (DJI) v bodech
- Aktuální cena benzínu, cena nafty
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Zlato - aktuální cena zlata, investiční zlato
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?