Inflace v důsledku dražších potravin zrychlila na 2,6 % (Analýza makroindikátorů)
Česká inflace se v září zvýšila z meziročních 2,2 % na 2,6 %. To bylo více než očekával tržní konsensus (2,4 %) i naše prognóza (2,3 %). ČNB ve své prognóze zveřejněné na začátku srpna pro září odhadovala 2,3 % y/y. Meziroční růst cen služeb v září stagnoval na stále vysokých 5 %, v případě cen zboží pak zrychlil z 0,5 % na 1,2 %.
Za překvapením stejně jako v srpnu stálo hlavně zdražení potravin. Ceny potravin a nealkoholických nápojů v září meziměsíčně vzrostly o 0,8 %, zatímco ceny alkoholických nápojů a tabáku byly vyšší o 0,1 %. To v kombinaci s nižší srovnávací základnou loňského roku vedlo k výraznému urychlení meziročního růstu cen potravin jako celku (včetně alkoholu a tabáku) ze srpnových 1 % na 2,6 %.
Vyšší oproti naší prognóze byly i regulované ceny. Ty stejně jako v srpnu zaznamenaly meziměsíční nárůst o 0,1 %. Energetická část regulovaných cen přitom vykázala pokles v průměru o 0,7 % m/m, když elektřina pro domácnosti v září zlevnila o 1,5 % m/m a plyn o 0,5 % m/m. Ceny za dodávku tepla naproti tomu druhý měsíc v řadě rychle rostly (v září o 1,1 % m/m po srpnových 0,7 %). Pokles cen energií byl ale kompenzován růstem v rámci neenergetické části regulovaných cen. Zde se v souvislosti se začátkem školního roku projevil především nárůst cen v oblasti vzdělávání, který v průměru činil 10,5 % m/m. Výrazně se zvedly zejména poplatky za školní družinu (+39,6 % m/m) a mateřskou školku (+28,4 % m/m). Podobně jako u potravin i v případě regulovaných cen působil efekt nižší srovnávací základny loňského roku a jejich meziroční růst tak zrychlil z 5,2 % na 6,6 %. Ceny energií a potravin totiž ve druhé polovině loňského roku již začaly sestupovat ze svých vrcholů. Pohonné hmoty naproti tomu druhý měsíc v řadě výrazně zlevňovaly. V září byly jejich ceny meziměsíčně nižší o 4,8 %, což vedlo k urychlení tempa meziročního poklesu ze 4,2 % na 11,3 %.
Jádrová inflace v září zpomalila na 2,3 % y/y ze srpnových 2,4 %. To bylo v souladu s naší prognózou, avšak mírně pod odhadem centrální banky (2,4 % y/y). V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření dynamika jádrové inflace podle našeho odhadu zvolnila ze srpnových 0,2 % na 0,1 % v září. V rámci cen služeb spadajících do jádrové inflace rostly hlavně ty související se vzděláváním, k poklesu naopak došlo u těch souvisejících s turismem. Část těchto pohybů ovšem souvisela s tradiční sezónností. Meziměsíční růst váhově důležitého imputovaného nájemného se druhý měsíc v řadě držel na zvýšených 0,6 %, což vedlo ke zrychlení meziročního růstu z 1,2 % na 1,4 %. Podepsat se na tom mohlo oživení na nemovitostním trhu. Stejně tak i meziměsíční dynamika skutečně placeného nájemného zůstala v září beze změny na +0,3 % m/m, při mírném zpomalení meziročního růstu z 6,6 % na 6,4 %.
Inflace sice v důsledku tradičně volatilních položek zrychlila, trend její jádrové složky je ovšem příznivý. Právě jádrová inflace, která nejlépe odráží poptávkové tlaky v ekonomice, je klíčová pro měnovou politiku. Očekáváme, že vlivem stále utlumené spotřebitelské poptávky a pouze umírněného růstu mezd bude dezinflační trend pokračovat a jádrová inflace by se mohla v příštím roce dokonce dostat pod 2 %. Pokles úrokových sazeb ČNB by tak měl pokračovat, pravděpodobně však nadále jen opatrnými kroky ve výši -25 bb na zasedání. Hlavním rizikem působícím ve směru vyšší jádrové inflace je však podle nás aktuálně probíhající oživení na nemovitostním trhu, které se začíná promítat v růstu cen domů a bytů. Na nižší inflaci by měl působit také pokles tržních složek cen energií. Celková inflace je kvůli vysoké volatilitě cen potravin a pohonných hmot hůře předvídatelná. Do hry zde totiž vstupují globální faktory jako je konflikt na Blízkém východě a dopady změny klimatu na úrodu zemědělských komodit. Myslíme si ale, že celková inflace by se i v příštím roce měla udržet poblíž 2 %. Případnou vyšší dynamiku cen potravin a pohonných hmot by totiž měla kompenzovat nižší jádrová inflace a tržní ceny energií. Nejistotou ohledně celkové inflace v příštím roce je také to, jaký bude vývoj regulovaných složek cen energií.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Základní potraviny - Cena chleba, másla, mléka, brambor
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Tuzemská inflace v důsledku dražších energií výrazně zrychlí nad 19 % (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Inflace zrychlila kvůli dražším energiím (Komentář)
- Inflace brzdí pomaleji kvůli dražším potravinám (Komentář)
- Inflace zrychlila kvůli dražším energiím (Analýza makroindikátorů)
- Komentáře k CZ inflaci - znepokojující růst nájmů, inflaci táhnou potraviny a služby
- Komentáře k únorové inflaci - potraviny a PHM tlačí na růst inflace
- Za vyšší českou inflací stojí spíš dražší služby než potraviny
- Česko s inflací v titulcích. Stojí za ní spíše dražší služby než potraviny - Rozbřesk
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?