„V této lokalitě dosud nebyl v místech, kde lidé přecházejí silnici, žádný vyznačený a nasvícený přechod pro chodce. Přes tuto komunikaci přitom musí všichni, co se chtějí dostat od vlakové zastávky do centra či do kulturního domu Zastávka, případně naopak. Sídlí zde i MŠ a ZŠ Montessori. Přínosem je i pro chodce směřující k Holárkovým sadům, tedy k druhému největšímu a hojně využívanému parku v Lounech, kde je i další mateřinka. Ač se to na první pohled nezdá, je zde poměrně rušno. Řidiči musí ulicí projet, pokud bydlí v okolní obytné zástavbě a samozřejmě i v případě, jestli mají namířeno k okresnímu soudu. V neposlední řadě tak prospěje nasvícený přechod i jim samotným, neboť chodci budou pro ně více viditelní. Tím se dá předejít mnoha nepříjemným událostem,“ zdůraznil smysl prevence během symbolického přestřižení pásky Milan Rychtařík, starosta Loun. Zároveň připomenul, že město již má pět Oranžových přechodů a díky Nadaci ČEZ jsou nyní v realizaci dva další.
Města a obce mají možnost bezpečnost na rušných komunikacích nejen v blízkosti škol, školek a další veřejných budov ovlivnit už od roku 2013, kdy Nadace ČEZ poprvé vyhlásila grantové řízení Oranžový přechod. „V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích „Vidět a být viděn“ podporujeme města a obce napříč celou republikou v budování osvětlených přechodů. V místech, kde se pohybuje hodně lidí včetně malých dětí, platí toto pravidlo dvojnásob. Kvalitní nasvícení „zebry“ přitom dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 procent! A mezi nejtragičtější příčiny dopravních nehod zaviněných řidiči bohužel stále patří nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu, a to i kvůli jeho přehlédnutím za snížené viditelnosti, když není přechod řádně osvětlen,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Vznikla jako jedna z prvních a stále je největší firemních nadací v České republice. Každoročně podporuje řadu projektů, které reagují na aktuální potřeby společnosti. Grantové programy jsou zaměřeny na sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivní spolupráci s regiony . Od svého vzniku až do konce srpna letošního roku podpořila napříč všemi regiony 17 045 nejrůznějších projektů za více než 160 milionů korun ročně. Některá grantová řízení, jako například nejznámější a hojně využívaný grant Oranžový přechod či Stromy, jsou časově omezená a je potřeba si tedy ohlídat termín podání žádosti. Granty Podpora regionů a Oranžové hřiště probíhají celoročně. Více informací na www.nadacecez.cz.
Ota Schnepp , mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy