První tři čtvrtletí letos Česku přinesly 10,5 tisíce osobních bankrotů, o 8 % více než loni. Další může přinést novela insolvenčního zákona
Od začátku roku bylo v České republice vyhlášeno celkem 10 510 osobních bankrotů, o 8 % více než ve stejném období loni. Insolvenčních návrhů bylo podáno 11 085, o 10 % více než loni. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„Od 1. října začíná platit novela insolvenčního zákona, která zkracuje dobu oddlužení z 5 na 3 roky pro všechny. Pro mnoho dlužníků přináší výhodnější podmínky, a tak je možné, že se k insolvenci přihlásí také ti, kteří se jí i svým věřitelům dlouhodobě vyhýbali. Říjen i následující měsíce tak pravděpodobně přinesou růst počtu insolvenčních návrhů i osobních bankrotů. Letos se zvedl průměrný počet bankrotů připadající na jeden měsíc a pokračoval růst podílu nesplácených úvěrů na celkovém objemu úvěrů na spotřebu,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Nejméně bankrotů bylo letos vyhlášeno v září, a to rovných 1 000. Zároveň se ale zvýšil počet insolvenčních návrhů na 1 246, což rovněž přispěje k růstu počtu bankrotů v následujících měsících.
Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 13 576 osobních bankrotů, nejvíce v Moravskoslezském (2 137), v Ústeckém (1 859) a ve Středočeském kraji (1 455), nejméně pak na Vysočině (448), ve Zlínském (525) a v Karlovarském kraji (495). Počet osobních bankrotů se meziročně zvedl ve všech krajích, s výjimkou Prahy a Karlovarského kraje (pokles o 3 %, resp. o 2 %). Nejvyšší růst zaznamenal Liberecký kraj (o 14 %) a dále Jihočeský a Pardubický kraj (shodně o 13 %), nejnižší dynamiku vykázal Středočeský kraj (3 %).
Osobní bankrot nejvíce ohrožuje lidi v Ústeckém a Moravskoslezském kraji
Nejvyšší míru bankrotu za posledních 12 měsíců vykazuje Ústecký kraj s 23 bankroty na 10 tisíc obyvatel. Následuje Moravskoslezský kraj s 18 bankroty na 10 tisíc obyvatel. Oba jsou kraji s dlouhodobě nejvyšší mírou ohrožení lidí osobním bankrotem. Nejméně osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel bylo vyhlášeno v Praze, a to pouze 7, o dva více to bylo na Vysočině. Průměr za celou Českou republiku za posledních 13 měsíců byl 15 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel.
Graf: Vývoj počtu osobních bankrotů a insolvenčních návrhů
Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau
Graf: Vývoj počtu osobních bankrotů – prvních 9 měsíců roku
Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.
CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.
Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.
Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 90 informačních zdrojů.
Bankám, finančním a jiným úvěrujícím institucím poskytuje řadu řešení zahrnující analytické a softwarové nástroje, datové a digitální řešení včetně konzultací umožňujících optimalizaci jejich procesů od získání zákazníka přes upisování úvěru a řízení vztahů se zákazníkem až po vymáhání pohledávek. Kombinací vlastních znalostí s využitím nejnovějších technologií v rámci navrhovaných řešení je umožněno klientům dosahovat automatizovaných, optimalizovaných a vyhovujících procesů v každé fázi životního cyklu klienta.
Nově CRIF provozuje dotazníkovou platformu Synesgy, pomocí které společnosti zjistí, do jaké míry přímo ony anebo i jejich obchodní partneři přispívají k dosažení cílů odpovědného podnikání. V rámci ESG aktivit také poskytuje ESG skóre českých a slovenských společností díky proprietárním modelům významných rizik.
Další informace na: www.crif.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- ROHLIK FIN.10,0/26 - Dluhopis ROHLIK FIN.10,0/26 aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Finance - osobní finance, kurzovní lístek, kalkulačky
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- V prvním čtvrtletí si živnost v Česku založilo více než 19 tisíc lidí, nejvíce od roku 2013. Zároveň lidé ukončili nejméně živností za posledních 12 let
- Letos v prvním pololetí v Česku zaniklo téměř 8 tisíc firem, o 13 % více než loni
- CRIF: V prvním čtvrtletí vzniklo v Česku 7 611 společností, o 416 méně než minulý rok. V březnu vzniklo 2 588 firem, 1 109 jich zaniklo
- ČR se může nadechnout, první vlna už přinesla výměnu více než 22 tisíc starých kotlů
- ČS: Letos poskytneme o 10 % více hypoték než loni
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
Podvodníci čekají na vaši chybu: Jak se nenapálit při vánočních nákupech na internetu?
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna