CRIF (Czech Credit Bureau)
Osobní finance  |  08.10.2024 16:13:22

První tři čtvrtletí letos Česku přinesly 10,5 tisíce osobních bankrotů, o 8 % více než loni. Další může přinést novela insolvenčního zákona

Od začátku roku bylo v České republice vyhlášeno celkem 10 510 osobních bankrotů, o 8 % více než ve stejném období loni. Insolvenčních návrhů bylo podáno 11 085, o 10 % více než loni. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„Od 1. října začíná platit novela insolvenčního zákona, která zkracuje dobu oddlužení z 5 na 3 roky pro všechny. Pro mnoho dlužníků přináší výhodnější podmínky, a tak je možné, že se k insolvenci přihlásí také ti, kteří se jí i svým věřitelům dlouhodobě vyhýbali. Říjen i následující měsíce tak pravděpodobně přinesou růst počtu insolvenčních návrhů i osobních bankrotů. Letos se zvedl průměrný počet bankrotů připadající na jeden měsíc a pokračoval růst podílu nesplácených úvěrů na celkovém objemu úvěrů na spotřebu,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Nejméně bankrotů bylo letos vyhlášeno v září, a to rovných 1 000. Zároveň se ale zvýšil počet insolvenčních návrhů na 1 246, což rovněž přispěje k růstu počtu bankrotů v následujících měsících.

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 13 576 osobních bankrotů, nejvíce v Moravskoslezském (2 137), v Ústeckém (1 859) a ve Středočeském kraji (1 455), nejméně pak na Vysočině (448), ve Zlínském (525) a v Karlovarském kraji (495). Počet osobních bankrotů se meziročně zvedl ve všech krajích, s výjimkou Prahy a Karlovarského kraje (pokles o 3 %, resp. o 2 %). Nejvyšší růst zaznamenal Liberecký kraj (o 14 %) a dále Jihočeský a Pardubický kraj (shodně o 13 %), nejnižší dynamiku vykázal Středočeský kraj (3 %).

Osobní bankrot nejvíce ohrožuje lidi v Ústeckém a Moravskoslezském kraji

Nejvyšší míru bankrotu za posledních 12 měsíců vykazuje Ústecký kraj s 23 bankroty na 10 tisíc obyvatel. Následuje Moravskoslezský kraj s 18 bankroty na 10 tisíc obyvatel. Oba jsou kraji s dlouhodobě nejvyšší mírou ohrožení lidí osobním bankrotem. Nejméně osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel bylo vyhlášeno v Praze, a to pouze 7, o dva více to bylo na Vysočině. Průměr za celou Českou republiku za posledních 13 měsíců byl 15 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel.

Graf: Vývoj počtu osobních bankrotů a insolvenčních návrhů


Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau

Graf: Vývoj počtu osobních bankrotů – prvních 9 měsíců roku


Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.

CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.

Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.

Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 90 informačních zdrojů.

Bankám, finančním a jiným úvěrujícím institucím poskytuje řadu řešení zahrnující analytické a softwarové nástroje, datové a digitální řešení včetně konzultací umožňujících optimalizaci jejich procesů od získání zákazníka přes upisování úvěru a řízení vztahů se zákazníkem až po vymáhání pohledávek. Kombinací vlastních znalostí s využitím nejnovějších technologií v rámci navrhovaných řešení je umožněno klientům dosahovat automatizovaných, optimalizovaných a vyhovujících procesů v každé fázi životního cyklu klienta.

Nově CRIF provozuje dotazníkovou platformu Synesgy, pomocí které společnosti zjistí, do jaké míry přímo ony anebo i jejich obchodní partneři přispívají k dosažení cílů odpovědného podnikání. V rámci ESG aktivit také poskytuje ESG skóre českých a slovenských společností díky proprietárním modelům významných rizik.

Další informace na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:

Et   8:58  Kamiq, Karoq, Kodiaq? Skvělá volba do města i do přírody skoda-auto.cz (Škoda auto)
Et   8:06  Stěhujete se do nového? Vyberte si pečlivě svého dodavatele energií Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
St 17:29  Pohled Munich Re na vývoj globálního zajistného trhu OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688