Konkurenceschopnost podle GDV posílí kapitálový trh (Draghiho zpráva)
Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) reagoval na zprávu Maria Draghiho o konkurenceschopnosti EU, resp. o její budoucnosti či cestě k jejímu zvýšení. GDV je názoru, že EU může posílit silný kapitálový trh.
Draghiho zpráva[1] vysílá podle GDV správné impulsy k mobilizaci dodatečného kapitálu. GDV se silně staví za harmonizaci práv věřitelů a pravidel pro insolvenci, aby byly podpořeny přeshraniční investice. Ty jsou podle GDV nezbytné k tomu, aby se Evropa stala odolnější a nezávislejší.
Němečtí pojistitelé pozitivně vnímají základní body zprávy, pokud jde o budoucnost evropské konkurenceschopnosti. S ohledem na konkurenci ze strany USA a Číny musí prý EU svoji pozici výrazně posílit. Důležité impulsy obsažené ve zprávě by měla využít příští Evropská komise. Je například správné redukovat informační povinnosti (reporting) o 25 %, aby se snížily administrativní náklady a zdroje se využily efektivněji.
Draghi dále doporučuje více v EU svázat soukromý a veřejný kapitál. Jörg Asmussen, výkonný ředitel GDV, k tomu uvedl, že v Evropě se financují podniky pouze z jedné pětiny přes kapitálový trh. Je proto prý naléhavě nutné znovu oživit projekt Unie kapitálových trhů, aby byly vytvořeny investiční pobídky pro institucionální investory.
Z pohledu sektoru pojišťovnictví je prý důležité odstranit investiční bariéry a napříč Evropou zvýšit práva věřitelů a stejně tak harmonizovat insolvenční postupy. V současné době existuje v EU podle Asmussena 27 národních insolvenčních režimů, z nichž každý chce být ten nejlepší ve světě. Ovšem pro přeshraniční investice úplně prý dostačuje jediný jednotný režim a přitom podle Asmussena nemusí být ten nejlepší, nýbrž hlavně musí fungovat.
Proto by měly být zavedeny jednotné minimální standardy v oblasti práv věřitelů a také rozšířené kompetence insolvenčních správců. Asmussen je přesvědčen, že investoři jsou ochotni investovat kapitál na delší dobu jedině tehdy, pokud se mohou spolehnout na to, že jejich nároky budou v případě insolvence zachovány či respektovány. Bez jasně stanovených práv k dohledání majetkových hodnot existuje riziko, že v případě insolvence nebude zajištěna dostatečná ochrana.
V Draghiho zprávě se zdůrazňuje i potenciál spořících a penzijních produktů, který by měl být využit tak, aby byl soukromý kapitál mobilizován pro financování nezbytných transformací. Draghi přikládá v tomto ohledu značný význam zaměstnaneckému penzijnímu pojištění. GDV ale považuje za důležitou páku i soukromé penzijní pojištění. Proto navrhuje více zapojit občany do spoření a penzijního pojištění a tak sjednotit cíle Unie kapitálových trhů a zabezpečení ve stáří, resp. zaměstnaneckého či soukromého penzijního pojištění.
Podle GDV by měla místo tuhé regulace produktů platit flexibilní a jasná kritéria. Klíčovou roli v tomto směru mají široké investiční strategie k ochraně soukromých investorů, stejně jako zaměření na investice do evropského hospodářství. Jistá pečeť kvality by mohla podle Asmussena sloužit jako pobídka k povzbuzení investorů, aby investovali do perspektivních produktů. Zastřešujícím cílem je podpora dlouhodobých investic, aby byl zajištěn stabilní příjem ve stáří a uzavírala se mezera v příjmu důchodců.
Draghi navrhuje též značně posílit evropský sekuritizační trh, což GDV vítá, jelikož jeho potenciál je zatím nevyužit. Návrhy na přepracování příslušných pravidel se jeví GDV jako smysluplné. To se týká zvláště ulehčení přiměřených riziku a požadavků na vlastní kapitál.
V kontextu sdělení GDV je důležité doplnit, že obdobné stanovisko[2] zaujala hned dne 9. září 2024 i federace Insurance Europe. IE upozorňuje, že v Draghiho zprávě je vyčísleno, že Evropa potřebuje ke zvýšení konkurenceschopnosti z historické perspektivy masivní a bezprecedentní každoroční dodatečné investice v rozsahu 750 – 800 mld. EUR. IE v této souvislosti zdůrazňuje, že pojistitelé jako hlavní dlouhodobý institucionální investor investovali do ekonomiky cca 9,5 bilionů EUR a 69 % z jejich investic pak do akcií a korporátních a státních obligací.
[1] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-5-59-zpravodaj-financial-times-draghiho-zprava-je-ponure-cteni-evrope-ujel-vlak-259801
[2] https://insuranceeurope.eu/news/3193/draghi-competitiveness-report-insurers-back-ambition-and-highlight-actions-needed
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun