Barclays vidí u americké ekonomiky důvody pro dlouhodobý optimismus, u Číny je obrázek jiný - Víkendář (video)
V případě Číny a jejích trhů může hrát svou roli sentiment, ale je tu také řada strukturálních faktorů, které představují brzdu. Patří mezi ně demografický vývoj, realitní trh, ale i vývoj spotřeby. Země totiž nemá možnost „vyexportovat se“ ze svých problémů. Na Bloombergu to uvedl Venu Krishna Barclays, který se i přes snahy čínské vlády o stimulaci ekonomiky dívá na její ekonomiku a trhy zdrženlivě. Co míní o Spojených státech a tamních trzích?
Podle ekonoma by mohla nyní čínská vláda přijít s další stimulační bazukou, ale otázkou stále je, co se bude dít v delším období. Rozdíl vidí u amerického hospodářství, u kterého je kvůli jeho strukturálním rysům opodstatněný dlouhodobější optimismus. Mezi jeho hlavní výhody patří to, že je ve světě stále na špici technologického vývoje a podle experta tu dokonce nemá konkurenci.
Spojeným státům nahrává také fakt, že stále představují největší ekonomiku světa, nyní jsou i největším producentem ropy a v neposlední řadě se nachází „v centru globální finanční architektury“ včetně toho, že dolar zůstává globální rezervní měnou. Krishna poukázal i na to, že technologický vývoj nabral na obrátkách už před řadou let, což bylo mimo jiné patrné na rozvoji cloudových služeb. Ve Spojených státech a zejména v Silicon Valley se tak vytvořil „ekosystém“, který další rozvoj technologií podporuje. Ten nemá ve světě obdobu a „nelze jej replikovat jen poskytováním kapitálu“.
Valuace velkých technologických firem na americkém trhu podle experta korigovaly na úrovně, které on sám už považuje za rozumné. Čeká se u nich přitom postupný pokles tempa růstu zisků k 20 %, u zbytku trhu to je pro příští rok 15 – 16 %. To Krishna považuje za poněkud optimistické, on sám čeká „trochu méně“. Celkově tak velké technologie měly stále dosahovat o něco rychlejšího růstu zisků, i když mezera mezi nimi a zbytkem trhu by se měla zmenšovat. Jejich valuace jsou rozumné, u zbytku trhu pak podle experta leží dokonce „docela vysoko“. Ve výsledku tak pro americké akcie nyní nevidí velký potenciál, „možná si budou muset dát určitou přestávku“.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie USA - americké akcie
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?