Dominikánská republika chce být atraktivní destinací pro polovodičový průmysl
Dominikánská republika se díky své ekonomické a politické stabilitě stala dlouhodobě spolehlivým obchodním partnerem a sedmou největší ekonomikou Latinské Ameriky. Ačkoli se dominikánská ekonomika tradičně opírala o služby, zejména turismus, současná vláda si klade za cíl tuto závislost snížit a rozvíjet průmysl.
Dominikánská republika nabízí i svou průmyslovější tvář. Foto: Shutterstock
Tato snaha má dobré předpoklady k úspěchu, protože země již disponuje moderní infrastrukturou a silným výrobním zázemím. Vláda se proto zaměřuje na několik strategických odvětví, která nabízejí nové příležitosti i pro české firmy.
VYUŽÍT VÝHOD NEARSHORINGU
Jedním z hlavních cílů je rozvoj výroby polovodičových součástek, což je klíčová priorita prezidenta Luise Abinadera. Vláda plánuje podpořit tento sektor investicemi do technického vzdělávání, prostřednictvím fondu Fondecyt a daňovými úlevami v zónách volného obchodu. Tato strategie reflektuje globální snahy Evropské unie a USA o snížení závislosti na asijských výrobcích.
Dominikánská republika má potenciál stát se důležitým hráčem díky své strategické poloze v blízkosti USA a chce využít výhod konceptu nearshoringu. Dominikánské Ministerstvo průmyslu, obchodu a malých a středních podniků připravuje Národní strategii na podporu polovodičového průmyslu, jejímž hlavním cílem bude učinit z Dominikánské republiky konkurenceschopnou a bezpečnou destinaci pro polovodičový průmysl a přilákat zahraniční investice do tohoto sektoru.
ZÁSOBA KOVŮ VZÁCNÝCH ZEMIN
Výhodou Dominikánské republiky je, že disponuje kovy vzácných zemin, tedy strategickými surovinami elektrotechnického průmyslu, nezbytnými pro výrobu čipů. Nedávné průzkumy odhalily, že v Dominikánské republice se nachází 13 z celkových 17 prvků vzácných zemin, přičemž největší koncentrace byla nalezena v oblasti Pedernales, kde již probíhá těžba bauxitu. Vláda v srpnu založila Dominikánskou důlní společnost (Emidom), jejímž úkolem bude průzkum a těžba těchto strategických surovin.
INVESTICE DO VZDĚLÁVÁNÍ
Dominikánská republika si také uvědomuje důležitost rozvoje lidského kapitálu. Proto klade důraz na podporu univerzitního vzdělávání, zejména v technických oborech. Příkladem jsou vzdělávací programy zaměřené na polovodiče, které od letošního března poskytuje Národní institut odborného technického vzdělání (INFoTeP) zdarma. Tento institut rovněž spolupracuje s americkou technickou univerzitou Purdue na společném výzkumném programu. Nová iniciativa tří amerických a dominikánských univerzit poskytne dominikánským vysokoškolským studentům nejmodernější dovednosti pro úspěch v polovodičovém průmyslu.
PŘÍZNIVÉ PODNIKATELSKÉ PROSTŘEDÍ
Kromě existujících zón volného obchodu podporujících zahraniční investice a obchod se Dominikánská republika od roku 2022 zaměřuje na politiku „nulové byrokracie“. Cílem je pomocí digitalizace zjednodušit administrativu a usnadnit zahraniční investice. Země je rovněž součástí Dohody o hospodářském partnerství s EU, což zajišťuje bezcelní obchod a další výhody pro zahraniční firmy. Vzhledem k tomu, že v oblasti designu a výroby čipů vyvíjí aktivity i české firmy, představují dominikánské snahy o rozvoj polovodičového průmyslu zajímavou příležitost i pro české firmy a výzkumná centra.
Julie Kernerová, stážistka
Jana Šulcová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Havaně
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Podnikání v České republice
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Prezentace České republiky jako atraktivní turistické destinace v Santiagu de Chile
- Prezentace České republiky jako atraktivní turistické destinace v Santiagu de Chile
- Dominikánská republika - ekonomika a finance Dominikánské republiky
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Armáda chce být atraktivní zaměstnavatel, říká ředitel Agentury personalistiky AČR
- Dominikánská republika chce zvýšit těžební daně
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?