mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  20.09.2024 04:55:00

České univerzity upevňují vztahy s Tchaj-wanem

06.08.2024 / 07:58 | Aktualizováno: 20.09.2024 / 04:55

V červnu 2024 navštívili Tchaj-wan zástupci Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze, Masarykovy univerzity a ze Středoevropského technologického institutu a Akademie Věd ČR v rámci delegace Jiřího Drahoše, 1. místopředsedy Senátu PČR. Během návštěvy dojednali konkrétní aktivity, které budou realizovány v rámci výzkumného centra pro design pokročilých čipů v Brně a centra pro posílení dodavatelských řetězců při Univerzitě Karlově. České vysoké učení technické v Praze jednalo se svým protějškem o vzdělávacím centru v IC designu. Kromě polovodičů byla projednána spolupráce v sociálních a humanitních vědách, ve výuce čínštiny či ve studentské mobilitě a studijních programech.

Univerzita Karlova (UK) se stala koordinátorem za českou stranu spolupráce s aliancí tchajwanských univerzit. Stalo se tak po podpisu memoranda o mezinárodní spolupráci, kterou podepsalo 14 českých a 12 tchajwanských univerzit letos v lednu. Se svým protějškem – Národní tchajwanskou univerzitou (NTU) nyní koordinují podání společných projektů za účelem podpory spolupráce ve výzkumu, pořádání konferencí, workshopů, kurzů, ve studentských výměnách, mobilitě profesorů, duálních programech, stážích aj. Tematicky se aktivity budou zaměřovat především na společenské a humanitní oblasti, dále pak na přírodovědecké a inženýrské obory a na výuku čínštiny. Podobnou spolupráci navázala tchajwanská aliance univerzit pouze s univerzitami v USA a v Japonsku. UK rovněž jednala s National Cheng Kung University o rozšíření spolupráce v oblasti materiálových věd, medicíny, fyziky či astronomie a ve studentské mobilitě.

Fakulta sociálních věd UK (FSV) na základě podepsané dohody se stejnojmennou fakultou NTU spoluorganizuje tematicky zaměřené akce včetně přednášek. Cílem je nabídnout evropskou perspektivu v sociálních vědách akademikům a studentům na NTU, rozšířit povědomí o společenskovědních aspektech asijsko-pacifického regionu na FSV a podpořit vznik osobních vazeb, které by dále rozvinuly vzájemnou spolupráci. Příkladem je uspořádaný kulatý stůl na téma dezinformací. FSV letos také vypsala přijímačky na nový magisterský double program „Geopolitická studia“ ve spolupráci právě s NTU. Kromě teorie program nabízí i prakticky orientované kurzy, např. analýzu politických rizik či stáž. Studenti se mohou hlásit do konce srpna.

Dalším tématem jednání byla také náplň činnosti Centra pro posílení dodavatelských řetězců při UK s protějšky z National Cheng-chi University. K slavnostnímu zahájení došlo v listopadu 2023 za účasti již bývalého tchajwanského ministra pro vědu Tsung-tsong WU. V rámci tohoto centra se experti z FSV, Filozofické, Právnické a Přírodovědecké fakult UK budou zabývat například dostupností vysoce kvalifikovaných pracovních sil, průzkumem kapacit výroby čipů a její udržitelnosti včetně dopadů na životní prostředí a klima obecně.

Zástupci Výzkumného centra pro design pokročilých čipů v Brně z Masarykovy univerzity, Českého vysokého učení technického v Praze, a Vysokého učení v Brně (sdružení v Cyber Security Hub) vyjednali rámec spolupráce českých a tchajwanských univerzit, firem a nemocnic na společném výzkumu. Pokryje obory spojené s čipy, jako jsou automobilové odvětví, IC design, biočipy nebo kybernetickou bezpečnost. Projekt umožní uskutečnit studentskou stáž na tchajwanských univerzitách, ve výzkumných institutech i ve firmách. V jednání je možnost obdržení dvojího postgraduálního diplomu.

Tchaj-wan vložil vysoké finanční prostředky do iniciativy "Chip-based Industrial Innovation Program", který má čtyři cíle: integraci umělé inteligence s křemíkovými čipy pro podporu inovací, zlepšení domácí kultivace talentů a přilákání světových expertů z R&D, zrychlení zavedení pokročilých inovativních technologií a přilákání více zahraničních start-upů a investic. TSRI spolupracuje s více než 50 univerzitami a 650 výzkumnými týmy a pomáhá integrovat 2 tis. postgraduálních studentů v polovodičích do průmyslu. Systematickou kultivaci talentů v IC designu ve světě vnímá jako win-win ekosystém, umožňující průmyslový upgrade např. v energetice a v kosmickém a automobilovém odvětví.

Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji



Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

Pá 13:08  Kompenzace pro Poláky za nedodané Maluchy (video) Ceskatelevize.cz (ČT)
Et 17:25  Pojištění aut je v Německu letos o čtvrtinu dražší OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Et 12:31  20 let od tsunami v Indickém oceánu (video) Ceskatelevize.cz (ČT)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688