Propojení vědy, byznysu a diplomacie - Slovak and Czech Annual Symposium 2024
19.09.2024 / 17:25 | Aktualizováno: 19.09.2024 / 18:38
V pátek 13. září 2024 se na prestižní univerzitě ETH Zürich uskutečnil již čtvrtý ročník konference Slovak and Czech Annual Symposium 2024. Tato událost, která se stala klíčovou platformou pro české a slovenské vědce, podnikatele, studenty a krajany působící nejen ve Švýcarsku, letos opět přilákala široké spektrum odborníků a významných osobností z různých oborů. Letošní ročník se opět konal i díky projektu na podporu ekonomické a vědecké diplomacie PROPED.
Akci slavnostně zahájil Jiří Kozák, první náměstek ministra zahraničních věcí České republiky, spolu se slovenským velvyslancem Alexanderem Micovčinem a českým velvyslancem Tomášem Janem Podivínským. Ve svých úvodních projevech zdůraznili význam podobných konferencí pro posilování česko-slovenské komunity v zahraničí a prohloubení spolupráce v oblasti vědy, byznysu a diplomacie. Náměstek Kozák a velvyslanec Podivínský se během konference setkali a debatovali s řadou českých vědců v čele s molekulárním biologem a biochemikem profesorem Martinem Jínkem, jenž se významně podílel na výzkumu oceněném v roce 2020 Nobelovou cenou.
Vystoupení klíčových řečníků: Věda, technologie a inovace
Mezi významnými řečníky letošního ročníku vystoupil například Jan Lukačevič, vědec a vesmírný inženýr působící na Pražském inovačním institutu. Lukačevič, zakladatel laboratoře Marsonaut, kde se studují rostliny v podmínkách simulujících život na Marsu, se ve své přednášce věnoval vývoji kosmických aktivit v České republice. Jako člen poradního sboru Generálního tajemníka NATO v rámci iniciativy NATO2030 také představil své aktivity zaměřené na podporu mladých talentů prostřednictvím svého nadačního fondu Žárovky.
Další zajímavou přednáškou bylo vystoupení Jiřího Mouky, který představil technologické trendy v online komunikaci a vysvětlil koncept headless CMS, tedy systém správy obsahu, který odděluje obsah od jeho zobrazení. Jeho příspěvek ukázal, jak tato technologie může zlepšit efektivitu práce s webovým obsahem. „Atmosféra mě hned vtáhla do dění, bylo skvělé konečně potkat lidi, které jsem znal jen online. Networking fungoval od první minuty až do afterparty a bylo cítit, že to není jen o formálních přednáškách. Měl jsem také tu čest prezentovat, jak dodáváme webové a mobilní aplikace pro přední švýcarské firmy. Celý den byl neformální, a přitom velmi produktivní – dostal jsem skvělý feedback na náš přístup a vyměnili jsme si spoustu zajímavých zkušeností ze spolupráce se švýcarskými firmami“ říká Jiří Mouka, zakladatel společnosti NOTUM.
Petra Kinzlová, která pracuje v oblasti biotechnologií, ve své prezentaci zkoumala potenciál Prahy stát se středoevropským centrem biotechnologického výzkumu a inovací. Vojtěch Nosek a Vojtěch Kadlec pak představili metody byznysové validace akademických technologií a ukázali, jak lze akademický výzkum úspěšně převádět do komerční sféry.Mezi dalšími vystoupil i Milan Matějů s inspirativní přednáškou „Plasma for People“, kde prezentoval možnosti využití plazmových technologií pro zdravotnické a průmyslové aplikace.
Panelová diskuse: Mezilidská komunikace a soft skills
Panelová diskuse, která se zaměřila na téma mezilidské komunikace, byla jedním z vrcholů celého programu. Zúčastnili se jí Markéta Fajmonová, diplomatka Ministerstva zahraničních věcí, přední český psychoterapeut a spisovatel Honza Vojtko, odborník na storytelling a soft-skillový trenér Václav Strnadel a Iva Kleinová, vedoucí odboru talentové politiky na Výzkumné a inovační autoritě (VAIA) na Slovensku. Diskuse se dotýkala témat efektivní komunikace, umění prezentace a využití měkkých dovedností v profesním i osobním životě.
Networking a budování kontaktů
Letošní konference znovu ukázala, že její hlavní hodnotou je networking. Účastníci měli příležitost se během přestávek a neformálních setkání propojit s dalšími odborníky z různých oborů, sdílet své zkušenosti a navázat nové spolupráce. Networking byl opět jedním z klíčových prvků celé akce, a to jak pro vědce, tak pro podnikatele a studenty.
Shrnutí a budoucnost česko-slovenské spolupráce
Čtvrtý ročník Slovak and Czech Annual Symposium na ETH Zürich byl opět obrovským úspěchem. Přinesl zajímavé přednášky, panelové diskuse a praktické workshopy, které zanechaly hluboký dojem na účastníky. Konference je stále více uznávána jako důležitá platforma pro propojení vědy, byznysu a diplomacie mezi Českem, Slovenskem a Švýcarskem. Díky svému významu pro česko-slovenskou komunitu i pro rozvoj bilaterálních vztahů se očekává, že bude i nadále růst a přitahovat pozornost dalších expertů a lídrů z různých odvětví. Více informací o konferenci naleznete zde: Annual Symposium 2024
Zdeněk Eliáš, ekonomický specialista, Velvyslanectví České republiky v Bernu
Česko-slovenská konference na ETH
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?