Může trh vynášet zároveň hodně i málo?
Po roce 2008 se souběžně hovořilo o tom, že akcie budou vynášet hodně a také málo. Za oběma argumenty stály velmi nízké sazby a výnosy dluhopisů. Jak mohlo být ale obojí pravdou? A jak tato logika souvisí se současnou situací?
Deutsche Bank v následujícím grafu ukazuje, že index SPX se od roku 2008 pohybuje v celkem jasně definovaném pásmu. Směrem dolů jej prorazil jen během korekce v roce 2020 a mírněji v roce 2022 a 2023. Nyní je zhruba uprostřed a podle DB by na konci roku měl uzavírat také u středu pásma na 5750 bodech:
Zdroj: X
--Výnosy desetiletých vládních dluhopisů se po roce 2008 do roku 2020 pohybovaly často zhruba mezi 2 – 3 %. To znamená, že trh v té době v průměru vynášel asi 10 % prémii nad bezrizikové sazby.
--Pokud bychom k tomu vzali odhad rizikových prémií od Goldman Sachs z následujícího grafu, můžeme dedukovat následující: S průměrem bezrizikových sazeb na 2 – 3 % a rizikovou prémií kolem 5,5 % dosahovala požadovaná návratnost asi 8 %. Akcie tedy generovaly návratnost převyšující tu požadovanou o 4 – 5 procentních bodů.
Zdroj: X
Jak jsem psal, po roce 2008 se souběžně hovořilo o tom, že akcie by měly vynášet hodně a také málo. Obojí souviselo s nízkými sazbami a výnosy dluhopisů a u obojího záleží na časovém rámci, o kterém se bavíme: Hodně měly akcie vynášet proto, že výnosy šly dolů, tudíž klesala požadovaná návratnost a zvedaly se tím hodnoty akcií. V rámci teorie a efektivních trhů si to můžeme představit jako relativně krátkodobý skok v hodnotách a cenách. Po něm už akcie měly vynášet „málo“, právě proto, že požadovaná návratnost byla dole a trhy už se na ní přenastavily (předchozím skokem nahoru).
Učebnicově tedy platilo jak ono „hodně“ tak i „málo“. Záleželo jen na tom, jak rychle se trhy přenastaví na nové prostředí nízkých sazeb a výnosů dluhopisů. Dnešní graf ukazuje, že tento proces měl do nějakého skokového přenastavení hodně daleko, spíše byl rozprostřen napříč řadou let (a smíchán s řadou dalších jevů – viz i níže). Pokud bychom se pak nyní zase dostávali do delšího období výrazně vyšších sazeb a výnosů, měl by proběhnout proces opačný: Trhy by nejdříve měly vynášet málo – hodnoty a ceny by se měly přenastavit na prostředí vyšší požadovaná návratnosti (tj., měly by klesnout, nebo růst hodně pomalu). Pak už by ale trh měl dlouhodobě nabízet návratnost vyšší – v souladu s vyšší požadovanou návratností.
Tyto učebnicové mechanismy jsou ale mimo jiné zahaleny tím, že u akcií nezáleží jen na požadované návratnosti, ale i na růstu ekonomiky a hlavně zisků. Po roce 2008 tak bylo prostředí pro akcii hodně příznivé i přesto, že růst ekonomiky nebyl nijak vysoký. Jeho poměr k požadované návratnosti byl ale stále dost příznivý kvůli tomu, jak nízko se dostaly sazby a výnosy. Nyní mohou být výnosy a požadovaná návratnost výš, ale pokud se zvedne i tempo růstu, poměr stále nemusí být pro akcie brzdou.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?