CRIF (Czech Credit Bureau)
Osobní finance  |  09.09.2024 14:37:11

Od začátku roku zbankrotovalo 3 678 podnikatelů, o 7 % více než loni

Od začátku letošního roku ke konci srpna bylo v Česku vyhlášeno 3 678 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 252 (7 %) více než ve stejném období minulého roku. Zároveň bylo podáno 3 839 insolvenčních návrhů, o 139 (4 %) více než loni. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz , kterou provedla společnost CRIF.

„Od začátku roku evidujeme nárůst počtu bankrotů mezi podnikateli. Zatímco v loňském roce se průměrně dostalo do konkurzu 415 podnikatelů měsíčně, letos dosahuje měsíční průměr 460 bankrotů. Současně také pozorujeme mírný vzestup počtu insolvenčních návrhů oproti loňsku, což naznačuje, že počet bankrotů poroste i ve zbytku roku. Na druhé straně se sice zvyšuje objem úvěrů podnikatelů, avšak jejich platební morálka se zlepšuje, o čemž svědčí pokles podílu nevýkonných úvěrů na jejich objemu v letošním roce,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Jen v srpnu zbankrotovalo 421 podnikatelů a bylo podáno 459 insolvenčních návrhů. V obou případech jde o jedny z nejnižších počtů v rámci letošního roku. To je ale způsobeno prázdninovým obdobím, kdy počty podnikatelských bankrotů pravidelně klesají.

Za posledních 12 měsíců v Česku zbankrotovalo celkem 5 234 fyzických osob podnikatelů, o 5 % více než v předchozím období. Je to obrat, protože po roce 2020 se jejich počet až do roku 2023 postupně snižoval. Znatelný je také růst insolvenčních návrhů, kterých bylo za posledních 12 měsíců podáno 5 535, oproti předchozímu období o 4 % více. Průměrně za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 47 z 10 tisíc aktivních podnikatelů.

Graf 1: Bankroty a návrhy na bankrot fyzických osob podnikatelů 20222024


 

Nejvíce podnikatelských bankrotů soudy za posledních 12 měsíců vyhlásily v Moravskoslezském kraji (709), v Praze (638) a ve Středočeském kraji (556), nejméně pak na Vysočině (181) a na Karlovarsku (189). Avšak nejvyšší míru podnikatelských bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Karlovarský kraj s 83 a Ústecký kraj s 87 bankroty na 10 tisíc aktivních subjektů. Oproti tomu patří podnikatelé v Praze a ve Středočeském kraji k nejméně ohroženým, v porovnání s Karlovarským krajem je zde míra bankrotů méně než poloviční.

V rámci odvětví bylo v posledních 12 měsících nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (1 252), v obchodu (781) a ve zpracovatelském průmyslu (722). Dlouhodobě nejvíce ohrožuje bankrot podnikatele v odvětví dopravy a skladování, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 69 z 10 tisíc registrovaných subjektů a stavebnictví s 49 bankroty na 10 tisíc podnikatelů. Nejnižší míru bankrotů dlouhodobě vykazují odvětví poskytující vzdělávací, zdravotnické a sociální služby (7 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů) nebo informační a komunikační činnosti (8 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů).

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.

CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.

Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.

Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 90 informačních zdrojů.

Bankám, finančním a jiným úvěrujícím institucím poskytuje řadu řešení zahrnující analytické a softwarové nástroje, datové a digitální řešení včetně konzultací umožňujících optimalizaci jejich procesů od získání zákazníka přes upisování úvěru a řízení vztahů se zákazníkem až po vymáhání pohledávek. Kombinací vlastních znalostí s využitím nejnovějších technologií v rámci navrhovaných řešení je umožněno klientům dosahovat automatizovaných, optimalizovaných a vyhovujících procesů v každé fázi životního cyklu klienta.

Nově CRIF provozuje dotazníkovou platformu Synesgy, pomocí které společnosti zjistí, do jaké míry přímo ony anebo i jejich obchodní partneři přispívají k dosažení cílů odpovědného podnikání. V rámci ESG aktivit také poskytuje ESG skóre českých a slovenských společností díky proprietárním modelům významných rizik.

Další informace na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688