Jak danit příjmy z dluhopisů?
Zdanění příjmů z dluhopisů je důležitou oblastí daňového práva, v níž by se měli orientovat investoři - fyzické osoby i podnikatelé, kteří se rozhodnou investovat do dluhopisů. Pravidla se liší v závislosti na tom, zda je držitelem fyzická osoba nebo podnikatel a zda se jedná o české nebo zahraniční dluhopisy. Tento přehled vám poskytne základní informace o tom, jak postupovat při zdanění úroků z dluhopisů i zisků z prodeje dluhopisů, abyste byli připraveni na daňové povinnosti, které s těmito investicemi souvisejí.
Příjmy z dluhopisů pro fyzické osoby
Úroky z dluhopisů
Úroky u dluhopisů vydaných českými emitenty jsou zdaňovány srážkovou daní (15 %). Tato daň je sražena již při výplatě úroku emitentem. To znamená, že fyzická osoba obdrží úrok již po zdanění a tento příjem nemusí uvádět v daňovém přiznání. Oproti tomu úroky z dluhopisů zahraničních emitentů je třeba již uvádět do daňového přiznání. Pokud došlo ke zdanění v zahraničí, lze po splnění zákonných podmínek provést zápočet pro zamezení dvojího zdanění.
Prodej dluhopisů
Příjem z prodeje dluhopisů je obecně zdanitelným příjmem a postupuje se jako v případě ostatních cenných papírů. Pokud fyzická osoba prodává dluhopis a realizuje zisk, je nutné tento příjem uvést v daňovém přiznání. Obdobně se poté daní i příjem z práva na splacení dluhopisů (zero bondy). Do přiznání je povinností uvést rozdíl mezi částkou vyplacenou emitentem při jeho splacení a cenou, za kterou poplatník dluhopis nabyl.
Osvobození od daně
Stejně jako u ostatních cenných papírů lze i v případě prodeje dluhopisů využít časového testu (držba déle než 3 roky), případně hodnotového testu (pokud se veškeré příjmy z prodejů cenných papírů v daném kalendářním roce vejdou do limitu 100 000 Kč).
V daňovém přiznání se poté jedná o příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů, tedy ostatní příjmy, konkrétně „prodej cenných papírů“, formulářově jde o přílohu č. 2.
Příjmy z dluhopisů pro podnikatele
Úroky z dluhopisů
Právnické osoby zahrnují úroky z dluhopisů do svých příjmů, které podléhají dani z příjmů právnických osob. To platí jak pro české, tak pro zahraniční dluhopisy. Úrok vyplácený fyzické osobě, která nabyla dluhopis v rámci podnikání, podléhá dani z příjmů fyzických osob v sazbě 15 %. Přesahuje-li základ daně 36násobek průměrné mzdy (přes 2,1 mil. Kč), uplatní se pro část základu daně přesahující uvedenou částku daň ve výši 23 %.
Prodej dluhopisů
Zisky z prodeje dluhopisů jsou takésoučástí celkového zdanitelného příjmu právnické osoby a podléhají dani z příjmů právnických osob. Opětovně přesahuje-li základ daně podnikající fyzické osoby, která nabyla dluhopis v rámci podnikání, 36násobek průměrné mzdy, uplatní se pro část základu daně přesahující 36násobek průměrné mzdy daň ve výši 23 %, do uvedeného limitu se jedná o 15% zdanění.
Pokud se tedy chcete řešení zdanění dluhopisů jako fyzická osoba zcela vyhnout, řešením může být například dlouhodobá držba dluhopisů, jejichž kupóny nebudou ročně v souhrnu vyšší než 100 000 Kč (za předpokladu absence dalších „ostatních příjmů“).
SCHEJBAL & PARTNERS
Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.
Více informací na: www.akschejbal.cz
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Dědická daň 2020
- DPH - Daň z přidané hodnoty
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Silniční daň v roce 2020, posunutí placení záloh kvůli koronaviru
- Darovací daň 2020
- Spotřební daň z benzínu a nafty - Kalkulačka daně 2020
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla