JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
Zákony a právo  |  05.09.2024 13:35:07

Jak danit příjmy z dluhopisů?

Zdanění příjmů z dluhopisů je důležitou oblastí daňového práva, v níž by se měli orientovat investoři - fyzické osoby i podnikatelé, kteří se rozhodnou investovat do dluhopisů. Pravidla se liší v závislosti na tom, zda je držitelem fyzická osoba nebo podnikatel a zda se jedná o české nebo zahraniční dluhopisy. Tento přehled vám poskytne základní informace o tom, jak postupovat při zdanění úroků z dluhopisů i zisků z prodeje dluhopisů, abyste byli připraveni na daňové povinnosti, které s těmito investicemi souvisejí.

 

Příjmy z dluhopisů pro fyzické osoby

Úroky z dluhopisů

Úroky u dluhopisů vydaných českými emitenty jsou zdaňovány srážkovou daní (15 %). Tato daň je sražena již při výplatě úroku emitentem. To znamená, že fyzická osoba obdrží úrok již po zdanění a tento příjem nemusí uvádět v daňovém přiznání. Oproti tomu úroky z dluhopisů zahraničních emitentů je třeba již uvádět do daňového přiznání. Pokud došlo ke zdanění v zahraničí, lze po splnění zákonných podmínek provést zápočet pro zamezení dvojího zdanění.

Prodej dluhopisů

Příjem z prodeje dluhopisů je obecně zdanitelným příjmem a postupuje se jako v případě ostatních cenných papírů. Pokud fyzická osoba prodává dluhopis a realizuje zisk, je nutné tento příjem uvést v daňovém přiznání. Obdobně se poté daní i příjem z práva na splacení dluhopisů (zero bondy). Do přiznání je povinností uvést rozdíl mezi částkou vyplacenou emitentem při jeho splacení a cenou, za kterou poplatník dluhopis nabyl.

Osvobození od daně

Stejně jako u ostatních cenných papírů lze i v případě prodeje dluhopisů využít časového testu (držba déle než 3 roky), případně hodnotového testu (pokud se veškeré příjmy z prodejů cenných papírů v daném kalendářním roce vejdou do limitu 100 000 ).

V daňovém přiznání se poté jedná o příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů, tedy ostatní příjmy, konkrétně „prodej cenných papírů“, formulářově jde o přílohu č. 2.

 

Příjmy z dluhopisů pro podnikatele

Úroky z dluhopisů

Právnické osoby zahrnují úroky z dluhopisů do svých příjmů, které podléhají dani z příjmů právnických osob. To platí jak pro české, tak pro zahraniční dluhopisy. Úrok vyplácený fyzické osobě, která nabyla dluhopis v rámci podnikání, podléhá dani z příjmů fyzických osob v sazbě 15 %. Přesahuje-li základ daně 36násobek průměrné mzdy (přes 2,1 mil. ), uplatní se pro část základu daně přesahující uvedenou částku daň ve výši 23 %.

Prodej dluhopisů

Zisky z prodeje dluhopisů jsou takésoučástí celkového zdanitelného příjmu právnické osoby a podléhají dani z příjmů právnických osob. Opětovně přesahuje-li základ daně podnikající fyzické osoby, která nabyla dluhopis v rámci podnikání, 36násobek průměrné mzdy, uplatní se pro část základu daně přesahující 36násobek průměrné mzdy daň ve výši 23 %, do uvedeného limitu se jedná o 15% zdanění.

 

Pokud se tedy chcete řešení zdanění dluhopisů jako fyzická osoba zcela vyhnout, řešením může být například dlouhodobá držba dluhopisů, jejichž kupóny nebudou ročně v souhrnu vyšší než 100 000 (za předpokladu absence dalších „ostatních příjmů“).

SCHEJBAL & PARTNERS

Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.

Více informací na: www.akschejbal.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku






?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688