Tržby v červenci rostly v maloobchodu i službách (Komentář)
České maloobchodní tržby bez prodejů aut se v červenci meziměsíčně zvýšily v reálném vyjádření o 0,7 %. Meziročně pak byly vyšší o 4,5 % a překonaly tak tržní konsensus ve výši 3,9 %. Směrem dolů byl však revidován údaj za červen, když oproti původně udávanému růstu o 0,7 % m/m nyní data ukazují pouze na +0,4 %. Nadále platí, že reálné tržby bez prodejů aut významně zaostávají za svou předpandemickou úrovní z února 2020. V červenci to bylo o více než 2 %.
Červencový nárůst tržeb v nemotoristickém segmentu táhly vyšší prodeje potravin, motoristickému segmentu se ale nedařilo. Reálné tržby za prodej potravin meziměsíčně vzrostly o 1,3 % a za nepotravinářské zboží o 0,4 %, zatímco prodeje pohonných hmot byly o 0,1 % nižší. Tržby za prodej motorových vozidel pak meziměsíčně propadly o 0,8 % a oproti předpandemické úrovni byly nižší o více než 4 %.
Tržby za prodej služeb byly v reálném vyjádření v červenci meziměsíčně vyšší o 0,8 %, i tak ovšem nezvládly vykompenzovat pokles z předchozích dvou měsíců. V červnu i květnu totiž došlo k poklesu o 0,5 % m/m. Červencový nárůst tržeb se týkal hlavně odvětví informačních a komunikačních činností (+2,8 % m/m), činností v oblasti nemovitostí (+1,3 % m/m) a dopravy a skladování (+0,9 % m/m). Ve všech třech případech se však jednalo o kompenzaci předchozího poklesu. Mírně se v červenci zvýšily tržby i v oblasti ubytování a stravování (+0,2 % m/m). K poklesu naopak došlo u profesních, vědeckých a technických činností (-0,6 % m/m) a administrativních a podpůrných činností (-0,1 % m/m).
Spotřebitelská poptávka sice pokračuje v růstu, nicméně stále spíše umírněným tempem. Vývoj tržeb zůstává z měsíce na měsíc volatilní a často dochází k sestupným revizím předchozích pozorování. Charakter pouze pozvolného oživování potvrzuje rovněž vývoj spotřeby domácností, jejíž mezičtvrtletní růst v druhém letošním čtvrtletí výrazně zpomalil na 0,2 % poté, co v prvním čtvrtletí dosáhl 0,8 %. V souladu s tím významně ve druhém čtvrtletí zpomalila i dynamika reálných mezd, která zaostala za odhady. Reálné mzdy navíc stále odpovídají pouze polovině roku 2018 a spotřeba domácností za svou předpandemickou úrovní zaostává o více než 5 %. Celkově dosavadní data potvrzují naše očekávání, že oživení spotřebitelské poptávky, a tedy i ekonomiky, bude jen pozvolné. Letos by tuzemské hospodářství podle nás mělo vzrůst o 0,7 % po loňské stagnaci.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz