Dynamika tuzemských maloobchodních tržeb slábne (Ranní zpráva z finančního trhu)
Obnovování spotřebitelské poptávky v tuzemské ekonomice probíhá pouze pozvolně. Potvrdit by to podle nás měly červencové statistiky maloobchodních tržeb. Na globálních trzích dnes budou pod drobnohledem především data z amerického trhu práce v podobě ADP reportu a týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Již zítra je totiž na programu zveřejnění očekávaného počtu nově vytvořených míst v nezemědělském sektoru (NFP) za srpen.
Trhy v zámoří vyhlíží data z trhu práce
Oživení domácí spotřebitelské poptávky v poslední době ztrácí na síle. Přestože tuzemské maloobchodní tržby bez aut v červnu vzrostly o 0,7 % m/m, dynamika tříměsíčních klouzavých průměrů se dále snížila. Pro červenec očekáváme, že maloobchodní tržby bez aut vzrostly reálně o 0,3 % m/m, což by znamenalo stále slabou dynamiku. Do budoucna by k oživení spotřebitelské poptávky měl přispívat pokračující růst reálných mezd. Jeho tempo ovšem zatím příliš neoslňuje, když tento týden zveřejněné mzdové statistiky za druhé čtvrtletí zaostaly za odhady (více zde: https://bit.ly/Wages_2Q24_CZ). Celkově podle nás slábnoucí dynamika maloobchodních tržeb, tržeb ve službách, zhoršující se spotřebitelský sentiment a za naší prognózou zaostávající mzdový růst naznačují, že oživení tuzemské spotřebitelské poptávky bude v nejbližších měsících nerovnoměrné a spíše pozvolné.
V zámoří budou před zítřejším NFP reportem sledována hlavně data z trhu práce. Kromě tradičního týdenního počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bude zveřejněn i srpnový ADP report. Jeho schopnost předvídat výsledek NFP reportu sice v poslední době není nikterak vysoká, trhy však očekávají u obou statistik v srpnu zlepšení. Jakékoliv zklamání by tedy mohlo opět posílit obavy o recesi americké ekonomiky.
Dolar oslabil, středoevropský region v plusu
Před očekávaným pátečním NFP reportem za srpen v USA byl včera zveřejněn počet volných pozic JOLTS za červenec. Pokles na 7673 tis. oproti očekávaným 8100 tis., při současné revizi předchozího měsíce z původních 8184 tis. na 7910 tis., byl pro trhy viditelným zklamáním. V červenci však došlo k značnému zhoršení i u NFP reportu. Od té doby publikovaná data další výrazné ochlazování trhu práce spíše nepotvrzovala. To je pravděpodobně i důvod proč trhy očekávají v srpnu v případě NFP určité zlepšení.
Data z Evropy vyzněla smíšeně. Ve finálním čtení byly nepatrně směrem dolů revidovány srpnové PMI. V eurozóně jako celku i tak vlivem příznivé situace ve službách kompozitní index dosáhl 51 bodů (oproti původním 51,2 b.). V Německu však vzhledem k nadále špatné náladě ve zpracovatelském průmyslu celkový PMI skončil viditelně pod hranicí 50 bodů (na 48,4 b.), která je předělem mezi zhoršováním a zlepšováním situace. V proinflačním směru naopak překvapily ceny průmyslových výrobců (PPI) v eurozóně, jejichž meziměsíční dynamika se v červenci zvýšila z 0,6 % v červnu na 0,8 %. Naproti tomu tržní konsenzus očekával zpomalení na 0,3 %. Přes překvapivě výrazný meziměsíční nárůst byly PPI oproti loňskému červenci stále nižší o 2,1 %. Celkově tedy inflační tlaky z primárních okruhů v eurozóně zůstávají relativně utlumené.
Data z trhu práce přispěla k oslabení dolaru. Po úterním výprodeji akciových indexů (pokles S&P 500 o 2,1 %), ke kterému patrně přispěly srpnové ISM a PMI statistiky ze zpracovatelského průmyslu, které v obou případech ukazují na již několik měsíců trvající pokles výkonnosti tohoto odvětví, včera otevřely zámořské akcie v černých číslech. Do konce obchodování však zisky neudržely, když zejména technologické tituly nakonec uzavřely lehce v mínusu. Včerejší data z USA potvrdila ochlazování amerického trhu práce. V souvislosti s tím došlo k navýšení sázek na uvolnění měnové politiky Fedem, a tím i k propadu kratších dolarových tržních úrokových sazeb o zhruba 10 bb. Americký dolar včera proti euru oslabil o 0,4 % na 1,109 USD/EUR. Tendence k posílení byly díky tomu naopak patrné u měn středoevropského regionu, kde bylo včerejší jedinou událostí zasedání polské centrální banky. Klíčová sazba však v Polsku podle očekávání zůstala na 5,75 %. Koruna si k euru polepšila o 0,2 % na 25,04 CZK/EUR.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Tuzemské maloobchodní tržby pokračují v růstu (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Tuzemské maloobchodní tržby zaznamenají pátý meziměsíční pokles v řadě, ČNB sazby neměnila (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Tuzemské maloobchodní tržby zaznamenají pátý meziměsíční pokles v řadě, ČNB sazby neměnila (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?