Postupné obnovování kupní síly zaměstnanců pokračuje (Ranní zpráva z finančního trhu)
Z domova se dnes dočkáme statistik mzdového vývoje za Q2 24. Růst reálných mezd a obnovování kupní síly zaměstnanců pokračovalo, i když pomalejším tempem. V USA zveřejní ISM z průmyslu, který potvrdí, co naznačil již předběžný PMI, tedy snižující se aktivitu v sektoru.
Aktivita v americkém průmyslu slábne
ČSÚ dnes oznámí čísla o vývoji mezd za druhé čtvrtletí. V reálném vydaření průměrná mzda pokračovala v růstu, čímž dále mírně korigovala její propad v souvislosti s inflační periodou let 2021-23. Odhadujeme, že v Q1 24 průměrná nominální mzda vzrostla meziročně o 6,8 % po 7,0 % v předchozím čtvrtletí. Mezičtvrtletní růst mezd ve Q2 24 podle našeho odhadu výrazně zpomalil na 1,2 % (po sezónním očištění) po 2,6 % v Q1 24. To bylo podle nás způsobeno odezněním jednorázových efektů, jako jsou mimořádné odměny a zvýšení mezd z Q1 24. Vzhledem k tomu, že růst spotřebitelských cen ve Q2 24 zrychlil na 0,5 % mezičtvrtletně, odhadujeme, že kupní síla průměrné mzdy se oproti prvnímu čtvrtletí zvýšila o 0,7 %. Průměrná reálná mzda se tak nachází na úrovni z roku 2018. Trh práce však zůstává napjatý a zaměstnanci budou pravděpodobně i nadále požadovat kompenzaci za předchozí prudký pokles kupní síly svých výdělků. Na celoroční bázi proto odhadujeme, že reálná mzda by se letos mohla zvýšit přibližně o 5 %. Očekáváme také mírné protiinflační překvapení oproti poslední prognóze ČNB, která předpokládá meziroční růst průměrné nominální mzdy ve Q2 24 o 7,2 %. To by mělo na devizovém trhu působit proti české koruně.
Světový ekonomický kalendář dnes zřejmě žádné velké impulsy obchodníkům na finančních trzích nenabídne. Srpnový ISM z amerického průmyslu potvrdí, co již naznačil předběžný PMI, tedy snižující se aktivitu v sektoru.
Aktivita evropských průmyslníků zůstává výrazně utlumená
Společná evropská měna vůči dolaru na počátku týdne nepatrně posílila. Finální srpnový PMI průmyslové aktivity za Německo, a potažmo za celou eurozónu, byl oproti předběžnému odhadu mírně vylepšen. To ale nic nemění na příběhu, že se úroveň indexu nachází hluboko v pásmu kontrakce.
Koruna byla během včerejší seance naprosto klidná, kurz vůči euru se držel stabilní v okolí 25,03 CZK/EUR. Bez větší odezvy obchodníků se tak obešlo zveřejnění lepšího srpnového PMI aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu, i odpolední oznámení výsledku hospodaření státního rozpočtu ke konci srpna.
Český PMI překvapil růstem z červencových 43,8 bodu na 46,7 bodu v srpnu. Náš odhad i tržní konsenzus počítal se 44 body. Zlepšení totiž nenaznačoval ani český konjunkturální průzkum, ani výsledky německých PMI indexů či tamního Ifo indexu. Výkon českého zpracovatelského průmyslu sice zůstává stále ve fázi kontrakce, klesá nyní ale nejpomaleji za poslední dva roky. České průmyslníky trápí nejvíce klesající objem nových zakázek. V tom trend pokračoval, nicméně nejpomalejším tempem od roku 2022. Firmy zaregistrovaly vyšší poptávku od zákazníků z Asie a Afriky. Poptávka od evropských zákazníků však zůstala slabá. Na lepší vývoj zakázek firmy reagovaly zpomalením poklesu výroby. Firmy zároveň redukovaly počty zaměstnaných, avšak nejpomalejším tempem od května letošního roku. Některé z nich dokonce reportovaly obtíže při shánění kvalifikovaných pracovníků, což naznačuje obnovenou chuť zaměstnance nabírat. I přes nečekané zlepšení indexu PMI neočekáváme do konce roku závratné oživení průmyslové výroby. Evropská poptávka zůstává stále slabá, když se nedaří především německému průmyslu.
Schodek státního rozpočtu se ke konci srpna proti červenci snížil, a to o 16,5 mld. Kč na 175,8 mld. Kč. Svou roli sehrály hlavně vyšší příjmy. Z hlediska sezónnosti docházelo totiž v posledních letech v srpnu s výjimkou loňska spíše k mírnému meziměsíčnímu prohlubování schodku. Meziměsíční zmírnění schodku tedy zvyšuje šanci na dosažení schváleného deficitu státního rozpočtu v celoročním objemu 252 mld. CZK. V poměru k HDP byl srpnový deficit státního rozpočtu za prvních osm měsíců ve výši 2,2 % nejnižší od roku 2019. Podrobněji jsme hospodaření vlády ke konci srpna komentovali zde https://bit.ly/3TdP8zQ.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Plat - Platy státních zaměstnanců
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI