Lenka Rutteová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  02.09.2024 12:23:30

Mladí Češi vedou v půjčkách na školní potřeby. A jak to bylo loni?

Navzdory rostoucím cenám školních pomůcek a vybavení, většina českých rodin se vyhýbá zadlužení. Pouze 3 % rodičů si na tyto účely berou půjčku, přičemž preferují rodinné zdroje. Toto vyplývá z nedávného průzkumu společnosti KRUK, který zahrnoval 1 000 respondentů.

Průzkum pro ČBA vedou mladí mezi 18 a 24 lety

Průzkum provedený pro Českou bankovní asociaci odhalil, že 25 % rodičů utratí na začátku školního roku více než 5 000 Kč. Třetina domácností vynaloží mezi 3 000 a 5 000 Kč, především na obuv, oblečení, školní potřeby a mimoškolní aktivity dětí.

Nejčastěji si půjčují mladí ve věku 18-24 let (téměř 7 %), typicky částky 3 000 - 5 000 Kč. Následují rodiče ve věku 45 - 54 let, kteří si obvykle půjčují do 3 000 Kč. Ženy si častěji půjčují menší částky, muži naopak větší.

Jihočeský kraj vede mezi regiony

Regionálně vedou v půjčkách na školní potřeby obyvatelé Jihočeského kraje (7 %), následováni Pardubickým, Ústeckým, Královéhradeckým a Zlínským krajem (kolem 4 %). Nezaměstnaní, rodiče na rodičovské dovolené a studenti bez stálého příjmu patří mezi nejčastější žadatele o půjčky.

Proti výsledkům loňského průzkumu se podíl rodičů, kteří si potřebují půjčit na školní výbavu a zájmové aktivity dětí, mírně snížil. Často jde navíc o studenty, kteří ještě nemají stálé zaměstnání, a potřebují půjčku pro sebe. Půjčky na školní výbavu se řeší zpravidla v rámci příbuzných a jde zpravidla o menší částky do 5 000 korun," shrnula generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Zaměstnanci ve školství, vědě, výzkumu a kultuře vedou mezi profesemi

Mezi profesními skupinami si nejčastěji půjčují zaměstnanci ve školství, vědě, výzkumu a kultuře, následováni pracovníky ve zdravotnictví a v obchodu a službách. Palendalová dodává: „Mírně častěji než vysokoškoláci si na školní potřeby půjčují lidé se základním vzděláním i středoškoláci a zajímavé je, že podobný podíl domácností s půjčkami najdeme v nízkopříjmových domácnostech i těch s příjmem přes 40 000 korun měsíčně."

Podrobnější srovnání s rokem 2023

Samotný aktuální stav nám toho příliš neřekne. Podívejme se proto, jak se situace s půjčkami na školní potřeby změnila od loňského roku (2023). Přestože jde jen o interval jednoho roku, změn není zrovna málo. Rozdělíme si je do 4 oblastí.

Potřeba půjček a věkové skupiny

Ve srovnání s rokem 2023 došlo letos k mírnému poklesu potřeby půjček na školní vybavení. Zatímco v roce 2023 si musela půjčit 4 % domácností, v roce 2024 to byla již jen 3 % rodičů. Zajímavá změna nastala také ve věkových skupinách půjčujících si osob. 

V roce 2023 si nejčastěji půjčovali rodiče ve věku 25-34 let, zatímco v roce 2024 to byli především mladí lidé ve věku 18-24 let (7 %) a rodiče ve věku 45-54 let.

Regionální rozložení a profesní skupiny

Regionální rozložení půjček zaznamenalo výrazný posun. V roce 2023 vévodily žebříčku Liberecký (10 %) a Královéhradecký (8 %) kraj, ale v roce 2024 se do čela dostal Jihočeský kraj (7 %), následovaný Pardubickým, Ústeckým, Královéhradeckým a Zlínským krajem (všechny kolem 4 %). 

Změny nastaly i v profesních skupinách nejčastěji si půjčujících. Zatímco v roce 2023 to byli především zaměstnanci z IT, telekomunikací, armády a bezpečnostních složek, v roce 2024 si nejčastěji půjčovali zaměstnanci ve školství, vědě, výzkumu, kultuře, zdravotnictví a službách.

Příjmové skupiny a výše půjček

Vztah mezi příjmem a tendencí k půjčkám se také proměnil. V roce 2023 si častěji půjčovali lidé s příjmem nad 30 000 Kč, ale v roce 2024 byl podíl půjček podobný u nízkopříjmových domácností i těch s příjmem nad 40 000 Kč měsíčně. 

Co se týče výše půjček, zpráva z roku 2024 specifikuje, že jde zpravidla o menší částky do 5000 Kč. V obou letech zůstává konstantní, že lidé si nejčastěji půjčují od příbuzných.

Jak průzkum dopadne v roce 2025? Doufejme v další snížení procenta domácností, které se neobejdou bez půjčky na školní potřeby, ať už si peníze vypůjčí od příbuzných, nebo jako spotřební úvěr od banky či nebankovní instituce

Lenka Rutteová

Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Et   8:23  Jak získat bankovní bonusy a vytěžit z nich maximum? Iva Grácová (Bezvafinance)
06.09.2024  Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují Ing. Jiří Sýkora (Swiss Life Select)
06.09.2024  Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie? Tomáš Vrňák (Ušetřeno.cz)
05.09.2024  Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele? Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688