Ranní okénko - Bude ekonomika USA růst i nadále nebo se objeví náznaky zpomalení?
Dnešní den bude výhradně ve znamení zahraničních dat. Patrně tím nejdůležitějším bude zpřesněný odhad růstu americké ekonomiky ve druhém kvartále tohoto roku. Na začátku srpna propukla na akciových trzích hysterie v souvislosti s potenciální recesí americké ekonomiky. Důvodem byla zejména zveřejněná data z tamního trhu práce, kdy neočekávaně vzrostla nezaměstnanost, a především tvorba nových pracovních míst mimo zemědělský sektor byla výrazně nižší, než jaká byla predikce trhu. Znatelně tak vzrostly obavy, že Fed držel úrokové sazby na příliš restriktivní úrovni nepřiměřeně dlouho a svou měnovou politikou žene největší ekonomiku světa do náruče hospodářské krize. Tato interpretace se ovšem zdá jako přehnaná. Nesmíme zapomínat, že finanční trhy mnohdy reagují velmi senzitivně. V tomto případě jako by zapomněly na v té době týden starý údaj o úvodním odhadu růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí, který byl významně vyšší (2,8 %), než jaká byla očekávání (2 %). Nyní se predikuje potvrzení prvotního odhadu, a přestože v některých segmentech jsou patrné známky mírného zpomalování, v jiných je naopak aktivita nadále silná, například v maloobchodě. Je pravděpodobné, že ekonomický výkon za Atlantikem bude ve srovnání s předchozími roky nižší, ale recese se stále jeví jako nepříliš pravděpodobný scénář.
V Evropě bude nejdůležitějším údajem předběžný výsledek srpnové inflace v Německu. Ta v červenci mírně zrychlila, ale tentokrát trh předpokládá zpomalení tempa zdražování. Podle metodiky Eurostatu by harmonizovaná míra měla klesnout z 2,6 % na 2,2 %, snížení inflace je predikováno i dle metodiky měření Německého statistického úřadu, a to z 2,3 % na 2,1 %. Pokud by se tyto predikce naplnily, byl by to další dílek do skládačky, na jejímž konci by měla na svém zářijovém zasedání ECB obnovit cyklus uvolňování měnové politiky a snížit sazby stejně jako v červnu o 25bb.
Včerejší den byl na ekonomické údaje velmi skoupý, když byl pouze Evropskou centrální bankou zveřejněn vývoj peněžního agregátu M3 v eurozóně. Jeho meziroční nárůst v červenci činil 2,3 %, což je identické tempo jako v červnu, kdy došlo k revizi z 2,2 % právě na 2,3 %. Tento výsledek byl sice překvapivým, jelikož se očekávalo zrychlení tvorby peněz v ekonomice o 2,7 %. Nicméně k nižší důležitosti tohoto údaje byla reakce finančních trhů vlažná.
Včera zveřejnila své hospodářské výsledky společnost Nvidia, jejíž výsledky byly lepší, než jaké predikovali analytici. Přesto po uzavření burz akcie Nvidia propadly o 7 %, protože „neoficiálně se očekávala ještě větší bomba“. Na začátku dnešního dne se tak dá předpokládat propad akciových titulů. Americký index S&P 500 včera odepsal 0,6 %, naopak německý DAX stoupl o 0,5 %. Pražská burza ztratila pak 0,7 %. Koruna osciluje okolo hranice 25 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?