Česko v roli hlavní partnerské země na významném veletrhu alkoholických nápojů
27.08.2024 / 04:10 | Aktualizováno: 27.08.2024 / 04:19
Návštěvníci veletrhu China Xinghuacun International Alcoholic Drinks Expo, který započal 21. srpna 2024 ve městě Fenyang v provincii Shanxi, měli unikátní příležitost seznámit se s alkoholickými a potravinářskými produkty z České republiky. Stejně tak se jednalo o významnou prezentační příležitost pro české firmy, neboť Česká republika byla vybrána za hlavní partnerskou zemi celého veletrhu.
Tento veletrh organizovaný Čínskou asociací alkoholických nápojů představuje jednu z hlavních akcí specializovaných na odvětví alkoholických nápojů v rámci celé Číny. Na slavnostním zahájení veletrhu vystoupil zástupce velvyslance Martin Hošek, který zároveň společně s místostarostkou města Lüliang, který je Fenyangu administrativně nadřazen, paní Liu Jinping, zástupcem ředitele Odboru pro obchod provincie Shanxi panem Jiao Yufengem a zástupcem generálního tajemníka Čínské asociace alkoholických nápojů panem Liu Zhenguo oficiálně otevřel český národní pavilon. Akce se také zúčastnili a její organizaci podpořili zemědělský diplomat Ondřej Plaček a ředitel pekingské kanceláře agentury CzechTrade Michal Hollý.
Obdobně jako je klenotem Česka pivo, v Číně si tuto pozici pevně drží domácí obilná pálenka nazývaná paj-ťiou. Bez kvalitního paj-ťiou se neobejde žádná z významnějších společenských akcí, a ačkoli jej lze na trhu nalézt ve všech cenových kategoriích, často se jedná o luxusní zboží s cenovkou v řádech tisíců korun za láhev. Samotné město Fenyang je svou produkcí paj-ťiou proslulé. Tamější přírodní podmínky a specifické výrobní postupy daly vzniknout unikátní kategorii paj-ťiou s lehkým aroma nazývané dle místa původu fen-ťiou. Fenyang je díky tomu domovem celé řady velkých a proslavených palíren a paj-ťiou představuje hnací motor jeho ekonomiky. Palíren a firem provázaných s tímto segmentem se zde nachází téměř pět set. V roce 2023 přispělo paj-ťiou k HDP města 25 miliardami RMB, což je v přepočtu na koruny zhruba 79 miliard.
Není tedy s podivem, že paj-ťiou také představovalo jádro celého veletrhu. V každé hale bylo možné nalézt honosné stánky největších čínských palíren. Jedna z celkově pěti hal byla dedikována zahraničnímu alkoholu, a právě zde se nacházel prestižní český pavilon, který svou majestátností plně reflektoval českou roli jakožto hlavní partnerské země veletrhu. Právě s přihlédnutím ke skutečnosti, že se život ve Fenyangu točí zejména kolem paj-ťiou, přilákaly české alkoholické a potravinářské produkty díky své osobitosti a exotičnosti značnou pozornost převážně místních návštěvníků. Vzhledem k tomu, že se pro města Fenyang jedná o nejvýznamnější veletrh roku, bylo na druhý den veletrhu vyhlášeno plošné volno, díky čemuž překonala návštěvnost během prvních dvou dní 120,000. Česká účast v takto významné roli tedy výrazně přispěla ke zvýšení povědomí o české produkci a šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.
Vypracoval: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat, Velvyslanectví ČR v Pekingu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?