Ranní zprávy 27.08.2024: Důvěra domácích ekonomických subjektů v srpnu oproti červenci poklesla o 1,4 bodu
Klíčové události
- ČR: Podle srpnových konjunkturálních průzkumů se důvěra spotřebitelů i podnikatelů v tuzemskou ekonomiku meziměsíčně snížila, a to konkrétně o 1,1 bodu na hodnotu 97,3 bodu v prvním případě, respektive o 1,5 bodu na současných 93,0 bodu v tom druhém. Souhrnný indikátor důvěry pak klesl z červencových 95,1 bodu na nynějších 93,7 bodu.
- Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo má aktuálně hodnotu 86,6 bodu.
- Polsko: Červencová míra nezaměstnanosti dosáhla hodnoty rovných pěti procent.
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se v červenci meziměsíčně zvýšily o 9,9 procenta. Index výrobní aktivity v okolí Dallasu má nyní hodnou -9,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Důvěra domácích ekonomických subjektů (souhrnný indikátor důvěry) v srpnu oproti červenci poklesla o 1,4 bodu na hodnotu 93,7 bodu. Souhrnný indikátor se tak propadl na nejnižší úroveň od letošního února, kdy jeho hodnota činila 90,6 bodu. Zatímco v první polovině letošního roku se celková důvěra v domácí ekonomice zvyšovala, tak během léta dochází k jejímu ochlazování. To je varující signál pro pokračující pozvolné oživování tuzemského hospodářství ve druhém letošním pololetí, obzvláště pokud k tomu připočteme pokračující špatné výsledky z německého průmyslu a zhoršující se situace v tamním sektoru služeb. V srpnu každopádně došlo oproti červenci k poklesu v obou složkách celkové důvěry, tedy jak mezi podnikateli (-1,5 bodu), tak na straně spotřebitelů (-1,1 bodu), přičemž zejména v případě tohoto druhého ukazatele je zmíněný pokles poměrně překvapivý, uvědomíme-li si fakt, že letošní rok přináší úlevu od vysoké inflace a mzdy se vrátily k reálnému růstu. Suma sumárum, vývoj konjunkturálních průzkumů během léta ukazuje, že se domácí ekonomice ve třetím čtvrtletí zatím příliš nedaří a rozhodně nelze mluvit o tom, že by hospodářský růst zrychloval. A jaká situace včera panovala na devizových trzích? Z počátku to vypadalo, že si koruna na úvod posledního srpnového týdne vůči jednotné evropské měně polepší. Protože se ale kolem oběda trend otočil, skončil jejich vzájemný duel remízou. Zavírací kurz měl proto hodnotu 25,04 CZK/EUR.
- USDCZK & PLNCZK: V případě měnového páru koruny a dolaru byla situace podobná, avšak nikoliv stejná. Česká měna totiž vůči té americké ztratila jeden haléř a oslabila na 22,41 USD/CZK. O co koruna přišla na páru s dolarem, získala „nazpět“ v případě devizového trhu s polským zlotým. Zde posílila na hladinu 5,85 PLN/CZK.
- EURHUF & EURPLN: Maďarský forint si včera oproti euru pohoršil, byť nijak dramaticky. Z ranních 394,0 HUF/EUR bylo po několika hodinách obchodování 394,8 HUF/EUR. A podobně dopadla i zbylá regionální měna, které se v našem přehledu věnujeme, tedy polský zlotý. Ten se propadl z dřívějších 4,270 PLN/EUR na pozdějších 4,284 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru po většinu dne posiloval dolar, v samém závěru obchodování ale euro všechny tyto své ztráty smazalo a dorovnalo kurz na ranní hodnotu, tedy na 1,118 USD/EUR.
Očekávaná data a události
- Německo: Vývoj HDP (Q2/2024).
- USA: Index cen nemovitostí (červen), index důvěry spotřebitelů CB, index výrobní aktivity z okolí Richmondu (obojí srpen).
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcenta.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz