Ekonomiku není třeba poslat do recese na to, aby bylo dosaženo inflačního cíle
Anil Kashkyap z University of Chicago Boot School of Business by podle svých slov byl s ohledem na současný vývoj v americké ekonomice překvapený, pokud by nepřišla „série snižování sazeb“. Inflace se podle ekonoma vyvíjí „relativně dobře“ a Fed by udělal nejlépe, pokud by s poklesem sazeb nečekal až na dosažení cíle ve výši 2 %. Stačit by měla rozumná pravděpodobnost, že inflace se k této hranici skutečně dostane.
Podle ekonoma ekonomika poněkud slábne a připomněl, že trhy v roce 2021 ani zdaleka nečekaly, jak moc nakonec sazby porostou a jak dlouhou dobu na dosaženém vrcholu zůstanou. K pravděpodobnosti hladkého přistání pak uvedl, že při růstu inflace hrála roli řada faktorů, které se objevily během pandemie a jejichž působení nebylo plně pochopeno. Nyní zase ekonomiku ovlivňuje to, že tyto faktory samy o sobě mizí. Pokud tedy inflaci tlačil nahoru z velké části vývoj na nabídkové straně ekonomiky a ten se normalizuje, není třeba poslat ekonomiku do recese na to, aby inflace klesla.
Ekonom tedy míní, že pokud se reálné sazby dostaly na své současné úrovně kvůli poklesu inflace v kombinaci se stabilitou sazeb nominálních, měl by Fed takovému vývoji věnovat dostatečnou pozornost. A v současné situaci to konkrétně znamená, že by měl klást větší důraz na to, že jeho mandátem není jen dosahování inflačního cíle, ale i zaměstnanost. K popsanému pasivnímu utahování, které probíhá při poklesu inflace, ještě dodal, že právě reálné sazby ukazují na skutečnou míru utažení monetární politiky. To pak ovlivňuje rozhodování ekonomických subjektů, „na které je vyvíjen vyšší tlak jen tím, že klesá inflace.“
Golsbee míní, že trh práce jednoznačně ochlazuje, a i to hovoří pro pokles nominálních sazeb tak, aby se snížily i ty reálné. K nim dodal, že „rozhodně nejsou blízko sazeb neutrálních“. Ekonom se nedomnívá, že inflace se bude držet výrazně nad 2 %. Připomněl, že někteří ekonomové měli za to, že se nedostane ani pod 3 % a nyní je pod touto úrovní. Někteří dokonce uvažovali o tom, zda by nebylo přínosné zvýšení inflačního cíle. Golsbee se ale domnívá, že plné dosažení inflačního cíle je realistické.
Zdroj: CNBC
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?