cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  23.08.2024 11:00:27

Spotřebitelská poptávka v Číně od začátku roku silně zaostává za očekáváním - Globální ekonomický výhled srpen 2024 - Čína

Spotřebitelská poptávka v Číně od začátku roku silně zaostává za očekáváním. Na straně nabídky pokračující vládní stimulační opatření brání výraznému zpomalení. Rizikem ale zůstává pokračující útlum ve stavebnictví a problémy developerů odkázaných na záchranu z veřejných zdrojů. Oficiální údaje o nezaměstnanosti odpovídají stabilitě na trhu práce (nezaměstnanost v městských oblastech se v pololetí držela nepatrně nad hranicí 5 % již třetím měsícem v řadě).

Index Caixin PMI ve výrobě v červenci klesl pod 50bodovou hranici (49,8) poprvé od října 2023. Přispěla k tomu jak slabá domácí spotřeba, tak klesající exportní objednávky. Obdobný vývoj byl zaznamenán i u kompozitního indexu (Caixin China General Composite PMI, 51,2 v červenci oproti 52,8 v červnu), jemuž před poklesem pod hranici kontrakce zabránil příznivější vývoj ve službách (nárůst z 51,2 v červnu na 52,1 v červenci). Obecně je podnikatelský sentiment v Číně na začátku druhého pololetí silně poznamenán obavami o vývoj světové poptávky.

Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci mírně zrychlil na 0,5 %. Stejně jako v předchozích měsících rostly ceny oděvů a služeb v oblasti zdravotní péče a vzdělávání. Ceny potravin stagnovaly, ceny v dopravě pokračovaly v meziročním poklesu. Zároveň druhým měsícem v řadě pokračuje pokles cen výrobců. Jádrová inflace v meziročním vyjádření klesla na nejnižší úroveň od února (0,4 %), naopak meziměsíčně byl po dvou měsících deflace zaznamenán cenový růst.

Meziroční tempo růstu vývozu z Číny zpomalilo v červenci na 7 % (po 7,6 % v květnu a 8,6 % v červnu). Exportní boom je v současnosti navíc podporován očekávaným náběhem celních opatření v cílových zemích na řadu výrobků v čele s elektroauty. Tento vývoj se dotknul také mnoha teritorií, v nichž na začátku roku byl patrný útlum (mj. jde o většinu rozvinutých zemí). Dovozy v červenci se po červnovém propadu celkově vrátily k meziročnímu růstu (o 7,2 %). Nicméně dovozy z většiny západních zemí buď klesají, nebo stagnují. Kroky čínského vedení na podporu stále slabé domácí poptávky se zatím odráží ve větších dovozech ze sousedních zemí. Obchodní bilance se tak tradičně udržuje v přebytku.

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688