Poptávka firem po zaměstnancích zůstává stabilní. Převažuje optimismus: 31 % zaměstnavatelů plánuje nabírat a 20 % propouštět
Společnost ManpowerGroup Česká republika dnes zveřejnila výsledky průzkumu „ManpowerGroup index trhu práce“ pro druhé čtvrtletí roku 2025.
V rámci průzkumu ManpowerGroup index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2025 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 525 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2025 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“ Účastníkům průzkumu byly dále pokládány doplňují otázky pro upřesnění jejich motivace nabírat, nebo propouštět zaměstnance.
V České republice se v nadcházejícím čtvrtletí očekává pokračování náborového optimismu s Čistým indexem trhu práce 11 procentních bodů. 31 % zaměstnavatelů plánuje zvyšovat počet zaměstnanců, 20 % snižovat a 45 % neplánuje žádné změny. Čistý index trhu práce oproti minulému čtvrtletí zůstal stejný. Meziročně se ale zvýšil o 5 procentních bodů. Náborový optimismus je již čtyři čtvrtletí za sebou téměř na stejné úrovni.
„Začátek roku tradičně přináší nejvyšší míru nezaměstnanosti, což je způsobeno ukončováním sezónních prací, dobíháním krátkodobých pracovních smluv a nižší aktivitou firem v náboru po vánočním období. Tento trend každoročně zvyšuje napětí na trhu práce. Letos navíc může k dalšímu nárůstu přispět i spuštění online registrace nezaměstnaných na úřadech práce. Digitalizace procesu sice uchazečům usnadňuje evidenci, zároveň ale může opticky situaci na trhu práce dočasně zkreslit. Navzdory těmto výzvám zůstávají náborové plány firem ve druhém čtvrtletí roku stabilní s převahou optimismu. Podle našeho průzkumu plánuje 31 % zaměstnavatelů navyšovat počet zaměstnanců, zatímco 20 % očekává snižování stavů. Trh práce se tak bude nadále dynamicky měnit a docházet k výrazným přesunům pracovních sil mezi sektory a firmami,“ komentuje situaci na trhu práce Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.
Nejvíce zaměstnavatelů uvedlo jako důvod pro plánované zvyšování počtu zaměstnanců růst společnosti a s tím potřebu vytvářet další pozice (37 %), dále expandování do nových oblastí podnikání a s tím vytváření nových pozic (31 %) či udržení konkurenční výhody a s tím spojené hledání talentů s novými perspektivními dovednostmi (22 %).
Nejvíce zmiňovaným důvodem pro snížení počtu zaměstnanců jsou z 30 % změny na trhu, 28 % ekonomické problémy, 25 % pokles poptávky, 25 % v důsledku automatizace, 25 % optimalizace procesů a zvyšování efektivity a 21 % reorganizace nebo zmenšování společnosti.
Zaměstnavatelé, kteří neplánují nabírat ani propouštět uvedli jako důvod to, že současný počet zaměstnanců stačí pro naplňování jejich obchodních cílů (38 %), 26 % zaměstnavatelů říká, že trh v jejich sektoru je stabilní a nepředpokládají se žádné výrazné změny, které by vyžadovaly zvýšení nebo snížení zaměstnanců, či že neplánují žádný větší projekt nebo expanzi, která by vyžadovala více zaměstnanců (24 %). Nejméně zaměstnavatelů uvedlo jako důvod nedostatek financí pro nábor nových lidí (11 %), 12 % vyčkává na to, jak se bude vyvíjet ekonomika.
Porovnání dle odvětví
České organizace v 7 z 9 odvětví očekávají v druhém čtvrtletí 2025 zvyšování počtu zaměstnanců. Ve dvou odvětvích se očekává pokles. V porovnání s minulým čtvrtletím tempo náboru vzrostlo ve čtyřech odvětvích a ve čtyřech se snížilo. Nejsilnější poptávku pro Q2 2025 hlásí Zdravotní a sociální péče a farmacie s Indexem 42. Oproti minulému čtvrtletí došlo k nárůstu o 28 bodů a od roku 2022, kdy se začal sektor sledovat, jde o nejvyšší hodnotu. Na druhém místě se umístilo odvětví Finance, pojištění a nemovitosti (Index 31), dále Informační technologie (22, stejně jako předchozí čtvrtletí) a Průmysl a stavebnictví (14). Velký propad zaznamenal sektor Komunikační služby, který se propadl o 31 bodů oproti minulému čtvrtletí na hodnotu -23. Zápornou hodnotu zaznamenalo také odvětví Energetika a veřejné služby, které bylo v předchozím čtvrtletí nejpozitivnější s Indexem 37 a nyní má hodnotu -21.
Porovnání organizací podle velikosti
Pro druhé čtvrtletí jsme zaznamenali pokles optimismu u velkých zaměstnavatelů s více než 1000 zaměstnanci. Naopak ale roste optimismus u středních, malých a nejmenších organizací.
Nejvíce optimističtí jsou čeští zaměstnavatelé v podnicích s 250–999 zaměstnanci s Indexem 26, dále malé společnosti (50–249 zaměstnanců) s hodnotou 17 a mikro společnosti do 10 zaměstnanců s hodnotou 15, které byly v předchozím čtvrtletí nejméně optimistické s Indexem -7. Naopak vetší společnosti jsou spíše negativní. Největší propad vidíme u extra velkých společností s více než 5000 zaměstnanci, které byly v předchozím čtvrtletí nejoptimističtější a nyní mají hodnotu -2. Ještě více pesimistické jsou pro druhé čtvrtletí tohoto roku velké společnosti (1000–4999 zaměstnanců) s hodnotou -5.
Regionální srovnání v rámci ČR
České organizace ve všech třech regionech očekávají zvýšení počtu zaměstnanců. Nejoptimističtější jsou Čechy a Praha s Indexem 13, kde také dochází k růstu optimismu. Na Moravě tempo náboru mezikvartálně pokleslo, a to o tři body na hodnotu 9.
Meziročně se tempo náboru zvýšilo ve všech regionech, největší nárůst optimismu vidíme u Moravy, kde se index zvýšil o 11 bodů. Praha si meziročně polepšila o 4 body a Čechy o 2.
Globální pohled
Průzkum ManpowerGroup Indexu trhu práce pro druhé čtvrtletí roku 2025 zahrnoval 39 449 zaměstnavatelů ze 41 zemí a regionů. Sběr dat probíhal v lednu
2025 – v období rostoucí globální nejistoty. Na obzoru se rýsovaly zásadní změny v politice, obchodních vztazích, mezinárodní spolupráci i regulatorním prostředí. Organizace na tuto nejistotu reagovaly různě – některé ji vnímaly jako příležitost k růstu, zatímco jiné přistupovaly k budoucnosti s opatrností, obávajíce se, zda dokážou udržet krok s očekávanými změnami.
Celosvětový výhled zaměstnanosti se již třetí čtvrtletí v řadě drží na hodnotě 25, což představuje meziroční nárůst o 3 procentní body. Náborové aktivity zůstávají stabilní.
Nejoptimističtější náborové plány nadále vykazuje IT sektor s hodnotou 35. Rostoucí důraz vlád i podniků na budování datových center a rozvoj umělé inteligence podporuje tvorbu nových pracovních míst v této oblasti. Zaměstnavatelé v Evropě si zároveň uvědomují nutnost změn v regulačních postupech, aby udrželi konkurenceschopnost v IT odvětví. Pozitivní vývoj zaznamenal také sektor Energetiky a veřejných služeb, kde výhled zaměstnanosti vzrostl na 14. Tento růst reflektuje rostoucí poptávku po energii pro datová centra, pokračující přechod na čistší zdroje energie a uvolnění geopolitického napětí na Blízkém východě, které přispělo ke snížení cen ropy.
Celkově se organizace nadále pohybují mezi klíčovými strategickými dilematy: regulace versus inovace, soběstačnost versus mezinárodní spolupráce, stabilita versus dynamika pokroku a nové příležitosti versus riziko. Toto napětí se odráží i na trhu práce – 40 % zaměstnavatelů plánuje přijímat nové zaměstnance, zatímco 42 % se soustředí na udržení těch stávajících.
Průzkum ManpowerGroup index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování plánů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí, ve které průzkum probíhá.
Průzkum probíhá již 60 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. ManpowerGroup index trhu práce je založen na dotazování více než 40 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 42 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.
Více informací o průzkumu a detailní výsledky všech zemí najdete na stránkách manpowergroup.com/workforce-insights/ nebo na manpowergroup.cz/pruzkumy/
Další výsledky průzkumu ManpowerGroup index trhu práce budou zveřejněny 10. června 2025.
ManpowerGroup
Společnost ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) je téměř 70 let světovým lídrem v poskytování inovativních služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Skupina společností ManpowerGroup, fungující pod značkami Experis™, Manpower®, ManpowerGroup™ Solutions a Right Management®, pomáhá klientům ve více než 75 zemích a oblastech zlepšit výkonnost jejich pracovníků, a to již více než 70 let. ManpowerGroup byla v roce 2023 již počtrnácté jmenována jednou ze světových nejetičtějších společností, a posílila tím svoji pozici jako nejdůvěryhodnější společnost ve svém oboru.
V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2022, díky své síti 35 poboček, ManpowerGroup našel pro 1 200 klientů 24 000 nových zaměstnanců.
Více informací na: http://www.manpowergroup.cz/
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Plat - Platy státních zaměstnanců
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob
- Poptávka po vepřovém mase v U.S. zůstává stabilní
- Poptávka po hypotékách USA zůstává stabilní, MBA
- Kurz koruny zůstává stabilní pod 28,50 CZK/EUR
- Ranní komentář: Trhy zůstávají stabilní, OPEC možná znovu sníží produkci
- Koruna zůstává relativně stabilní
- Základní výkonnost skupiny Erste Group zůstává stabilní navzdory dopadům pandemie
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
FED ponechal sazby beze změny, trhy ovládla nejistota a zlato překonalo 3 000 USD
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Tomáš Volf, Citfin
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři